Megrendelés

(Tudomány, kultúra, közélet) Koltay András: A magyarok vére (IAS, 2006/3-4., 191. o.)

- megemlékezés az 1956-os forradalom 50. évfordulójáról -

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kara október 16-án ünnepelte az 1956-os forradalom 50. évfordulóját. Az egész napos ünnepi program "A magyarok vére" címet kapta, Albert Camus Nobel-díjas francia író, a forradalom mellett hitet tevő híres írása nyomán. A II. János Pál pápáról nevezett, zsúfolásig megtelt díszteremben Bándi Gyula dékán nyitotta meg az ünnepséget, majd Johanna Stempinska, a Lengyel Köztársaság magyarországi nagykövete tartott köszöntő beszédet A forradalom és szabadságharc jelentősége címmel. Ezt követően Dózsa László színművésszel, 1956-os szabadságharcossal beszélgetett Borbély László író.

Az ünnepi emlékműsor, melyet Koltay Gábor rendezett, Wittner Mária egykori szabadságharcos és halálraítélt emlékezéseinek szövegére épült, melyeket a forradalomnak emléket állító dalok és versek fűztek egységbe. Wittner Máriát Varga Klári színművésznő jelenítette meg, a műsorban fellépett Varga Miklós, Géczi Erika, Tóth Renáta, valamint a Hét Csapás Pázmány Néptánccsoport és a Szofi Egyetemi Színtársulat is, összesen mintegy 25 pázmányos hallgató. A legnagyobb elismerést és tapsot Csurka László színművész kapta, aki Márai Sándor Mennyből az angyal című híres versét szavalta el, megrendítő erővel.

Az ebédszünet után tudományos konferenciával folytatódott az emlékezés, örömteli módon szintén zsúfolásig telt nézőtér előtt. Az előadók között szerepelt (az előadás sorrendjében) M. Kiss Sándor történész (A magyar társadalom és a forradalomszabadságharc), Horváth Attila docens (Mi történt 1956. október 22-től november 12-ig?), Varga Csaba egyetemi tanár (1956 jogi és erkölcsi megítélése), Jobbágyi Gábor egyetemi tanár (A forradalom és szabadságharc leverése és megtorlása), Zinner Tibor történész (Nagy Imre és társai meghurcolása), Botos Katalin egyetemi tanár (1956 hatása a magyar gazdaságpolitikára), Thomas Pamfil (1956 tükröződése a lengyel sajtóban) és Hubert Laszkiewicz (A nyugat délen kezdődik - Magyarország megítélése Lengyelországban a '70-es években) lengyel történészek, valamint Roberto Ronza olasz író, politológus (Az 1956-os forradalom és szabadságharc megítélése olasz szemmel).

A Kar így emlékezett a magyar történelmet és a nemzet önképét alapvetően befolyásoló eseményre. A tervek szerint a Iustum Aequum Salutare 2007. évi első száma szintén a forradalomnak állítana emléket.■

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére