Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Farkas Edit: Hatáskörváltozások a járási hivatalok megalakulásával (Jegyző, 2012/6., 12-13. o.)

Kormányokon átívelő törekvés, a már közhelyként hangzó ügyfélbarát közigazgatás megteremtése. A Magyary Program fő célja a Jó Állam megteremtése, amely azt jelenti, hogy az államigazgatás az állampolgárokért van és nem az önmagáért való bürokrácia szolgálója. Ennek megvalósításaként az államigazgatási hatáskörök jelentős hányada a települési önkormányzatok jegyzőjétől 2013. január 1-jével az országszerte 178 helyen - a megyei kormányhivatalok szervezeti egységeiként - megalakított járási hivatalokhoz került.

Az államigazgatás átalakítása természetszerűen magával hozta a hatáskörök változását is. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az államigazgatási hatáskörök jelentős része a települési vagy körzetközponti önkormányzat jegyzőjétől a járási hivatalhoz került. Az állampolgárok az ügyeiket többnyire az addig megszokott helyen, ügyfélfogadási rendben és ügyintézőnél intézhetik, mivel a járási hivatalok az önkormányzattól többségben átvették a feladat ellátáshoz szükséges személyzetet, ingó- és ingatlan eszközöket.

A hatáskörök "szintjei" az alábbiak szerint csoportosíthatók.

I. Az egy "szinten", vagyis egy adott hivatalnál intézhető ügycsoportok

Járási hivatalok hatáskörei

A változással érintett és települési önkormányzat jegyzőjétől teljes egészében a járási hivatalhoz delegált hatáskörök az alábbiak:

Az okmányiroda által ellátott személyazonosító igazolvány, lakcímigazolvány, útlevél, mozgáskorlátozottak parkolási igazolványa, egyéni vállalkozói igazolvány ügyintézés, közlekedési igazgatási igazgatás (gépjárművek forgalomba helyezése, tulajdonjogának átírása, forgalomból történő kivonása), vezetői engedély ügyintézés, a központi személyiadat- és lakcímnyilvántartásból adatszolgáltatás.

A gyámhivatali hatáskörök úgy, mint a gyermekelhelyezés, védelembe vétel, a szülői felügyeleti jog gyakorlásával, gyermektartásdíjjal, kiskorú házasságkötésének engedélyezésével, örökbefogadással, családi jogállás rendezésével, gyámsági és gondnoksági, valamint vagyonkezeléssel kapcsolatos ügyek.

A járási hivatal hatáskörébe tartoznak az egyes szociális ellátásokkal összefüggő feladatok: időskorúak járadéka, alanyi és normatív alapon közgyógyellátásra való jogosultság, ápolási és emelt összegű ápolási díjra való jogosultság (méltányosság kivételével), egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság megállapítása.

Egyes, a kommunális igazgatással összefüggő feladatok, mint például temetőüzemeltetés engedélyezése és bizonyos állategészségügyi feladatok (pl.: állatotthon létesítésének engedélyezése) is járási hatáskörbe tartoznak.

A szabálysértési hatósági feladatok a jegyző hatásköréből már 2012. április 1-jével a

- 12/13 -

Kormányhivatalhoz kerültek, 2013. január 1-jétől pedig járási hivatali hatáskör lett.

Jegyzőknél maradó ügyek

A helyi viszonyok elengedhetetlen ismerete illetve a helyi mérlegelési lehetőség okán a jegyző hatáskörében maradnak a címnyilvántartás, a helyi adóval összefüggő igazgatási, az anyakönyvi és állampolgársági ügyek, a települési polgári védelmi, katasztrófaigazgatási feladatok. A birtokvédelmi, állatvédelmi, a veszélyes ebek nyilvántartásával összefüggő feladatok, az ipar- és kereskedelmi igazgatási ügyek, a magánszálláshelyek nyilvántartása, a hagyatéki eljárás, a nem alanyi jogon járó szociális ellátások, valamint az óvodáztatási támogatás továbbra is a jegyző hatásköre.

II. "Kétszintű" hatáskörök, vagyis két hatóságnál is intézhető ügyek

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére