Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Dr. Lukács Józsefné: A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Állandó Választottbíróság 2006-2010. évi tevékenységének számszerű adatai (MJ, 2011/9., 559-565. o.)

Magyarországon a leghosszabb múltra visszatekintő állandó választottbíróság a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Állandó Választottbíróság (továbbiakban: Választottbíróság), mely tevékenységének bemutatása céljából, az elmúlt öt év statisztikái alapján egy rövid összeállítás készült. Bár a Választottbíróság ma már nem az egyetlen hazai választottbírósági intézmény, de még mindig az első és legnagyobb. Hatáskörrel rendelkezik nemcsak belföldi, hanem nemzetközi ügyek lebonyolítására is. Ugyan a nemzetközi ügyek aránya az ügyforgalomban évről évre csökken, Választottbíróságunk szerepe a közép-kelet-európai térségben még mindig jelentős.

1.1. Beérkezett ügyek száma és azok megoszlása

A választottbírósági szerződés megjelenhet egyedi szerződésekben és tömegesen létrejött blankettaszerződésekben (többnyire fogyasztói szerződésekben). Az elmúlt évekre jellemző igen erős ügyszámingadozás oka, hogy egyes cégek, - melyek a szerződéseik általános szerződési feltételei között szerepeltették a Választottbíróságunk hatáskörére vonatkozó klauzulát, - rövid idő alatt nagy számú követelést peresítettek a szerződéses kötelezettségeiket nem teljesítő ügyfeleikkel szemben. Csak 2005-ben, a beadott 1417 ügyből mintegy ezer ilyen ügy volt, melyeknek lezárása áthúzódott a következő évekre is.

A beérkezett ügyek számában 2006. évhez képest jelentkező visszaesés is azt mutatja, hogy - 2006-ban még egy erős hullámmal érkeztek ilyen "tömegügyek", - 2007-2010-ben azonban már csoportos ügybeadásra nem került sor. Megállapítható azonban az is, hogy a gazdasági válság nem csökkentette érezhetően az ügyek számát.

A választottbírósági forgalmat nemcsak az ügyek száma, hanem azok pertárgyértéke is jellemzi. Az elmúlt öt évben benyújtott 1515 keresetben több mint 250 milliárd Ft összegű követelés érkezett be. Érdekességként álljon itt a vizsgált időszak valamennyi évéből a pertárgyérték szerinti "ranglista" legelső és legutolsó szereplője, a legalacsonyabb és legmagasabb pertárgyértékű ügy:

20062007200820092010
69 650 Ft10 000 Ft95 783 Ft228 960 Ft67 021 Ft
4 066 000 000 Ft6 189 000 000 Ft12 000 000 000 Ft13 099 069 682 Ft7 341 613 200 Ft

-559/590-

Bár az ügyek számát tekintve csökkenő tendencia látható, azonban a perek volumenét szemlélve megállapítható, hogy az elmúlt öt évben emelkedett a nagy ügyek mennyisége és azokban foglalt követelések nagysága is. Folyamatosan szorulnak vissza az alacsony perértékű ügyek. Ennek okát leginkább abban látjuk, hogy a követelések nagyságához képest viszonylag magas, a 6%-os állami bírósági illetéknél magasabb a választottbírósági eljárás díja, melyet a felperesek nem kockáztatnak a jelen időszakban, amikor a kkv.-k bedőlése igen magas arányú. Az összesítő táblázatból megállapítható, hogy a beérkezett perek több mint felében a követelések nagysága ötmillió forintnál kisebb összeget tett ki.

-560/561-

1.2. Nemzetközi ügyek

-561/562-

Külföldi ügyfelek országonkénti csoportosításban

Abból kiindulva, hogy a Választottbíróság működése több évtizeden át, a kilencvenes évek elejéig a Moszkvai Konvención alapult és kizárólag a külkereskedelmi tevékenységgel kapcsolatos perek tartoztak a hatáskörébe, meglepőnek tűnik, hogy éppen ezek a külkereskedelmi áruszállítási ügyek koptak ki mára a tevékenységi körből. Az elmúlt öt évben beérkezett nemzetközi ügyek nagyobbik hányadát ingatlan- és üzletrész-adásvételből származó követelések tették ki, jelentős volt azonban a vállalkozási és fuvarozási szerződésekből eredő követelések száma. Mindazonáltal a nemzetközi ügyek visszaesésében szerepet játszik az is, hogy a korábban magyar gazdasági kapcsolatokkal rendelkező külföldiek mára már üzleti kapcsolataikat a hazánkban alapított leányvállalataikon keresztül bonyolítják, azaz magyar honosságú cégek állnak kapcsolatban más magyar cégekkel, így nemzetközi ügyeink "belföldivé" váltak, statisztikailag elvesztek. Az ilyen "átváltozott" ügyek a nemzetközi jellegre jellemzően utal, hogy a felek gyakran annak ellenére állapodtak meg választottbírósági szerződésükben idegennyelvű eljárásban, hogy mindkét peres fél Magyarországon bejegyzett vállalkozás. Egyidejűleg általában négy-öt ilyen ügy van folyamatban.

20062007200820092010
felperes külföldi151315149
alperes külföldi2616191418
mindkét oldalon vannak külföldi felek12310

A nemzetközi ügyekre nagyobb arányban jellemző a jogvita megegyezéssel történő lezárása, mint a hazai ügyek esetében. Így ezen ügyek kb. 70%-a zárult ítélethozatallal, míg a belföldiek közötti ügyek 80%-ot meghaladó arányban.

1.3. Belföldi ügyek

A választottbírósági ügyforgalomban a kilencvenes évek közepéig szinte csak budapesti székhelyű magyar cégek szerepeltek. Ennek a helyzetnek a megváltoztatása érdekében jöttek létre a választottbírósági tagozatok a megyei kereskedelmi és iparkamarák működtetésében, melyek elsődleges feladata a választottbíráskodás népszerűsítése, a választottbírósági eljárás jellemzőinek, előnyeinek bemutatása, az érdeklődők felvilágosítása. A tagozati rendszernek - az ICC Arbitration Court struktúráját követő - továbbfejlesztésére 2008-ban került sor, ennek keretében a regionalizmus szellemében lehetővé vált, hogy a megyei kamarák mellett, a megyei kamarák regionális szerveződései is alapíthassanak választottbírósági tagozatot, ily módon költségkímélőbb és hatékonyabb módon továbbfolytatva a már korábban megyei szinten megkezdett tevékenységet. Az alábbi táblázatból kitűnik, hogy a tagozatok eredményesen tevékenykednek, hiszen ma már nem mondható el a választottbíráskodásról a korábban oly jellemző budapest-központúság.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére