Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Parti Mónika - Szabó Eszter: Mediáció, a XXI. század békepipája - pipafüst télen-nyáron (CSJ, 2023/4., 55-56. o.)

Konferenciabeszámoló

Magyarországon nem előzmény nélküli a közvetítői eljárás - mediáció, hiszen már Szent István törvényeiben olvashatjuk, hogy "az arbiternek[1] 10 dénár adassék". Az azóta méltatlanul feledésbe merült intézmény az utóbbi évtizedekben hazánkban is új életre kelt.

A közvetítői tevékenységről szóló 2002. évi LV. törvény nemrég ünnepelte huszadik születésnapját, míg a büntető szakágban a 2006. évi CXXIII. törvény szabályozza az ilyen ügyekben alkalmazható közvetítői tevékenységet. A mediáció az élet minden területén jelen van a betegjogoktól a pénzügyi vitarendezésen át az iskolai mediációig, a családjogi, válási, gyermekelhelyezési konfliktus kezeléstől a büntetőjogban ismeretes tevékeny megbánásig. A területtel foglalkozók azonban tudják, rengeteg még a hiányosság. Jelenleg sincs a mediációról egységes kódex, nincs egységes képzés, etikai szabályzat, nincs valós minőségbiztosítás, és még sorolhatnánk. A mediáció "a jog jóindulata", amennyiben jól működik, rengeteg, a mai társadalom által privilegizált előnnyel bír a hagyományos jogi eljárásokhoz viszonyítva: gyorsabb, gazdaságosabb, olcsóbb, önkéntes jogkövetést eredményez, hiszen a megegyezésben minden fél tevékenyen vesz részt.

A területen működő szervezetek, szakemberek, ügyvédek, bírók, mediátorok, közjegyzők, áldozatvédelmi szakemberek, gyámügyi kollégák, tanárok összefogása alapján 2022 októberében létrejött az első Mediáció, a XXI. század békepipája című konferencia Budapesten, a közjegyzők székházában, amelynek a szervezésében a Bírók a Mediációért Egyesület, a Budapesti Ügyvédi Kamara, az Országos Mediációs Egyesület (OME) és a Magyar Országos Közjegyzői Kamara vett részt. A rendezvény egy napos volt, és szinte nem tudták bezárni a székházat, mivel a beszélgetéseket, kerekasztalokat alig-alig vagy egyáltalán nem lehetett befejezni, csak félbehagyni.

A kollégák konstruktivitásán és aktivitásán felbuzdulva a mediációs területen tevékenykedő kamarák és egyesületek nagy részének összefogásával 2023. június 2-3-án a Bírók a Mediációért Egyesület, a Budapesti Ügyvédi Kamara, az OME, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara, a Res Iudicata Bírói Egyesület, a KEMI és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara közös rendezésében jött létre a Mediáció, a XXI. század békepipája 2.0 - a mediáció 20 éve itthon elnevezésű konferencia.

Ennek a rendezvénynek közel 300 részvevője volt, első nap - a délutáni előadások után - az esti zenés fogadáson lehetett kötetlenebb beszélgetésekben elmerülni, majd másnap folytatódott a szakmai program, délelőtt nemzetközi és magyar előadókkal, majd délután négy helyszínen 2-3 témában egymás után, workshopokra, illetve kerekasztal-beszélgetésekre került sor. A négy témakör a Gyermek, a Gazdasági és szervezeti mediáció, a Büntető és a Mediáció 20 éve címeket viselte.

Az előadások változatos témákat öleltek fel: a jogellenes gyermekelvitel nemzetközi szabályozása, a gyermek részvétele a családjogi mediációban, válás az apák szemszögéből, áldozatvédelem és a büntetőeljárás, fizetésképtelenség megelőzése a mediációval, mediáció az egészségügyben. E folyóirat hasábjain elsősorban a "gyermek" témakörben elhangzottakról számolunk be.

A szülői felügyelet gyakorlásának rendezése és a gyermek harmadik személynél történő elhelyezése iránti per során a gyermek meghallgatásának és részvételének 2022. augusztus 1. napjától hatályba lépő új szabályai ismét reflektorfénybe helyezték a gyermek részvételét a bírósági eljárásban. Így vitaindító előadás vezette fel a gyermekek eljárás során történő meghallgatásának gyakorlati kérdéseit. Úgy tűnik, hogy ebben a témában is jól lehet támaszkodni a gyermekvédelem területén az elmúlt tíz évben lefolytatott mediációs eljárások tapasztalataira és módszertani megközelítéseire. A témában további elmélyülésre adott lehetőséget az iskolai mediációval és a gyermekvédelemmel foglalkozó kerekasztal-beszélgetés. Ennek során az iskolai zaklatás, bullying kezelésében jártas mediátor szakemberek vitatták meg a meglátásaikat. Végül pártfogó mediátor által felvezetésre, ismertetésre és feldolgozásra került egy megtörtént, gyermekek közötti iskolai zaklatás.

Érintettük a kortárs, peer mediációban rejlő lehetőségeket is. Érezhető, főleg a kamasz korosztályban annak jótékony hatása, ha a fiatalok a mediációval mint konfliktusmegoldási eszközzel találkoznak, és azt elsajátítva gyakorolják is. A gyermekek mediátorképzésében részt vevő kollégák pozitív tapasztalatokról számolhattak be: a gyerekek szinte maguktól értetődő természetességgel sajá-

- 55/56 -

títják el a módszert, csökken az agresszió, növekszik egymás tisztelete, elfogadása a közösségekben.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére