Ki gondolta volna az 1990-es évek elején - miután az akkori mobilszolgáltatók megkötötték koncessziós szerződéseiket a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztériummal -, hogy alig több mint egy évtized múltán már a mobil-közigazgatás és a mobil-demokrácia kérdéseit feszegetjük, tudományos és gyakorlati szempontból egyaránt? Ma már egyértelmű, hogy a szolgáltató állam koncepciójának megvalósításában az információ-technológia komoly segítséget nyújthat, feltéve, hogy megteremtődnek azok a feltételek, melyek lehetővé teszik az eszközök elérését és biztonságos használatát. E tekintetben az M-kormányzat M-demokrácia című könyv szerzői érdekes következtetésre jutottak, miután megfigyelték azt a problémát, hogy Magyarországon a mobil kommunikációs eszközök használata sokkal elterjedtebb és készségszerűbb, mint a személyi számítógépeké. Ennek fényében pedig nyilvánvalóan érdemes vizsgálat tárgyává tenni az e-közigazgatás kiépítése mellett az m-közigazgatás és a mobil-demokrácia megvalósításának feltételeit, valamint az e technológiákban rejlő lehetőségeket.
A könyv négy fő fejezetben taglalja a mobilkormányzat és a mobil-demokrácia fejlődési lépcsőit, felhasználási lehetőségeit. A mű különös érdeme, hogy tematikusan, jól tagoltan és világos, érthető formában igyekszik rendet teremteni a mobilkommunikáció technológiai útvesztőiben. A legfontosabb lehetőségek és funkciók csokorba szedése mellett komplett fogalomtárhoz juthat az olvasó, melynek áttanulmányozása után rádöbben arra, hogy az a pár négyzetcentiméteres, néhány grammnyi eszköz, melyet gyakorlatilag mindig bekapcsolva tart, mi mindenre lehet (lehetne) alkalmas.
A Szabályozások, ajánlások címet viselő fejezet kiváló rendszerező képességgel foglalja össze az információs társadalomra vonatkozó hazai és nemzetközi jogi szabályozás fejlődését, fejlesztési irányait, valamint az európai trendeket. Ezen belül a szerzők értelemszerűen kiemelt figyelmet szentelnek az eEurope programoknak.
Az államigazgatási eljárás m-kormányzati vonatkozásaival foglalkozni 2005-ben azért is különösen szép feladat, mert a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (Ket.) sok tekintetben új elemekkel bővítette a korábbi szabályokat. Sajnos ma még nem rendelkezünk értékelhető visszajelzésekkel a meglévő és elérhető szolgáltatások eredményei, társadalmi hatásai tekintetében. A tankönyv (mely méltán viseli a "világ első mobilkormányzati tankönyve" címet) sorra veszi a Ket. X. fejezetében szereplő szabályokon kívül azokat a jogintézményeket, ahol a jogszabály lehetőséget biztosít elektronikus ügyintézésre, ennek fényében pedig - mint azt a szerzők is megállapítják - mobil eszközök útján megvalósított kommunikációra. Fentiek mellett nem marad el az eEurope akciótervek egyik fontos elemének, a Common List of Basic Public Services-nek értékelő bemutatása, valamint az elektronikus aláírással kapcsolatos szabályok vonatkozó ismertetése sem.
A mobilkormányzat kezdeti lépéseinek már működésben lévő megoldásait mutatja be az "Sms-alapú legjobb gyakorlatok" címet viselő fejezet. A könyv bemutatja többek között a BM gépjármű-lekérdezési és okmányirodai szolgáltatásait, Hajdúszoboszló sms-rendszerét, a BRFK segélykérő-sms szolgáltatását, valamint külföldi sms-alapú közszolgáltatási mintákat. Találkozhatunk továbbá wap-alapú megoldásokkal, ezen belül dokumentumkezeléssel, közérdekű adatbázisokkal, és konkrét alkalmazások működésének ismertetésével, bemutatásával.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás