A Cégközlönyt lapozgatva az az egyértelmű (helytelen) bírósági gyakorlat figyelhető meg, hogy a felszámolást elrendelő végzést tartalmazó közleményben a bíróságok a felszámolás alá vont cég nevét rendre a "felszámolás alatt" toldatnak a névhez kapcsolása nélkül jelentetik meg; vagy - ami még sokkal rosszabb - gyakran előfordul, hogy a cégnévnek a felszámolási eljárás kezdetekor, a kérelem benyújtásakor fennálló állapotát rögzítik, s így az a nevetséges helyzet áll elő, hogy XY Kft. "végelszámolás alatt" elnevezésű cég felszámolását rendelik el, anélkül, hogy a név ismételt változására utalnának, holott az törvényi kötelezettségük lenne.
A fentiekre tekintettel indokoltnak tűnik azon jogszabályok áttekintése, amelyek alapján rendezve van a jogutód nélküli megszűnés alatt álló cégek névhasználata a hatályos szabályozásban.
A cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról szóló 1997. évi CXLV. törvény (Ctv.) 12. §-ának (3) bekezdése előírja, hogy a cégjegyzékben fel kell tüntetni a közhiteles nyilvántartás, illetve a hitelezők védelme szempontjából jelentős adatokat is, így a csődeljárás kezdő időpontját és befejezését, a felszámolás kezdő időpontját és befejezését, illetve a végelszámolás megindítását és befejezését is.
A Ctv. 12. §-ának (5) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a fenti első két esetben említett tényeket (például a felszámolást elrendelő végzés jogerőre emelkedésének időpontját mint a felszámolás kezdő időpontját), valamint a felszámolóra, illetve a felszámolóbiztosra vonatkozó adatokat a csődeljárást, illetve a felszámolási eljárást lefolytató bíróság rögzíti a cégjegyzékben a számítógépes rendszer útján - a felszámolás elrendeléséhez kapcsolódóan - a csődeljárásra, illetve a felszámolási eljárásra vonatkozó jogerős végzésének, illetve a felszámoló cég bejelentésének megfelelően.
A Ctv. rendelkezését kiegészítve a cégbejegyzési eljárás és a cégnyilvántartás egyes kérdéseiről szóló 8/1998. (V. 23.) IM rendelet (Cvhr.) 10/C. §-ának (1) bekezdése rögzíti, hogy a Ctv. 12. §-a (5) bekezdésének második mondatában foglaltaknak - ideértve a cég neve mellett a "felszámolás alatt" ("f. a.") toldat bejegyzését, valamint a cégjegyzés módja változásának bejegyzését, ha a felszámoló az együttes cégjegyzésre jogosultak helyébe lép - a felszámolási eljárást lefolytató bíróság oly módon tesz eleget, hogy az adatokat a számítógépes rendszer útján, a felszámolást elrendelő jogerős végzés Cégközlönyben történő közzétételével egyidejűleg rögzíti a cégjegyzékben.
A csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi lL. törvény (Cstv.) a felszámolási eljárást lefolytató bíróság kötelezettségévé teszi, hogy ha az adós felszámolását elrendelő végzés jogerőre emelkedett, a bírósági végzést a Cégközlönyben közzétegye. A közzétételnek tartalmaznia kell - többek között - a bíróság nevét és az ügy számát, az adósnak a nevét és székhelyét, valamint az adószámát. Ha az eljárás közzétételét megelőző két éven belül jogutódlás következett be, a jogelőd nevét, székhelyét és adószámát is fel kell tüntetni [Cstv. 28. § (1) bekezdés],
A Cstv. 34. § (2) bekezdése világosan tartalmazza, hogy a felszámolás kezdő időpontjától a gazdálkodó szervezet vagyonával kapcsolatos jognyilatkozatot csak a felszámoló tehet. A felszámolás kezdő időpontjától az adós cég nevét a "felszámolás alatt", illetve "f. a." toldattal kiegészítve kell használni.
Ugyanezt a rendelkezést írja elő a Ctv. 15. §-ának (7) bekezdése is, amely szerint a cég felszámolása, illetve végelszámolása esetén a cégnek a nevét "felszámolás alatt" ("f.a.") és "végelszámolás alatt" ("v. a.") toldattal kell használnia.
A kifejtettek alapján a felszámolási eljárást lefolytató bíróság a felszámolást elrendelő végzésének közzététele során már maga sem használhatja az érintett cég nevét a "felszámolás alatt" toldat nélkül, hanem a toldattal a cégnevet ki kellene egészítenie, hiszen a végzés jogereje, tehát a felszámolás kezdő időpontja a közlemény megjelentetésekor már beállt.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás