https://doi.org.10.58528/JAP.2023.15-4.251
"A halál nem jelent semmit. Csupán átmentem a másik oldalra. Az maradtam, aki vagyok és te is önmagad vagy. Akik egymásnak voltunk, azok vagyunk mindörökre. Úgy szólíts, azon a néven, ahogy mindig hívtál. Beszélj velem úgy, ahogy mindig szoktál. Ne keress új szavakat. Ne fordulj felém ünnepélyes, szomorú arccal. Folytasd kacagásod, Nevessünk együtt, mint mindig tettük. Gondolj rám kérlek, mosolyogj rám, szólíts. Hangozzék nevem házunkban, ahogy mindig is hallható volt. Ne árnyékolja be távolságtartó pátosz. Az élet ma is olyan, mint volt, ma sem más. A fonalat nem vágta el semmi, miért lennék a gondolataidon kívül...csak mert a szemed most nem lát...Nem vagyok messze, ne gondold. Az út másik oldalán vagyok, lásd, jól van minden. Meg fogod találni a lelkemet és benne egész letisztult, szép, gyöngéd szeretetemet. Kérlek, légy szíves,... ha lehet, töröld le könnyeidet és ne azért sírj, mert annyira szeretsz engem."
Szent Ágoston
Örsi Zsuzsa 1940. november 15-én született Pécsett. Igen korán, már 8 évesen Martin Ferenc esti iskolájában tanult rajzolni, a katolikus általános iskola ajánlásával. A Budapesti Képző- és Iparművészeti Középiskolában érettségizett. Grafikusnak készült, de az élet a művészet más területére vezette. 1971-ben diplomázott a Magyar Iparművészeti Főiskolán, gobelin szakon. Tanított a Magyar Iparművészeti Főiskola gobelinműhelyében, később a műhely vezetője lett. Örsi Zsuzsanna szakmai díjai: a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem aranydiplomása, az 1980-as "Mezőgazdaság a művészetben" kiállítás különdíjasa, az 1989-es Buda-
- 251/252 -
foki Képzőművészek Kiállítása I. díjasa. Kiállításai voltak többek között Epauxben és Münchenben. Alkotásai otthonra találtak Magyarország mellett Franciaországban, Svájcban, Németországban, leginkább magángyűjteményekben. Három gyermeke és kilenc unokája született.
Az elnyomó rendszer a velük nem kollaboráló művészekkel nem volt kegyes, ezért Örsi Zsuzsanna állami megrendeléseket nem remélhetett, de kiváló munkái népszerűséget hoztak számára. Műveiben elsősorban a természet tükröződik vissza: fák, növények, madarak, csigák. Alkotásai a föld színeit hordozzák: zöldek, barnák, vörösek minden árnyalatában, de figuratív kárpitokat, sőt portrét is alkotott, és felkérésre mások gobelinjeihez szöveget szőtt, akár cirill, akár latin szövegről volt szó.
Hosszú évekig betegeskedett, emléke és szellemi, erkölcsi hagyatéka tovább él, és mindannyiunkat kötelez. Örsi Zsuzsanna 2023. november 2-án hunyt el, végső nyughelye a Szent István Bazilikában található. Emlékét őrzik csodálatos alkotásai, szerető családja és művészetét tisztelői.
A Jog-Állam-Politika szerkesztősége a művésznő emléke előtt tisztelegve, a 2023-as év negyedik számában Örsi Zsuzsanna gobelinképeit közzéteszi.
1971 - Művelődési Ház, Budapest
1981 - Művelődési Ház, Zalaegerszeg
1982 - Művelődési Ház, Budafok (kat.).
1980 - Mezőgazdaság a művészetben, Mezőgazdasági Múzeum, Budapest 1980, 1982-85, 1989 - Budafoki művészek kiállításai, Budapest - Gobelin ,14 csoport kiállításai, Budapest 1985 - Vigadó Galéria, Budapest
1987 - Csók Galéria, Budapest
1988 - Kiskőrös - A rák ellen az emberért, Vigadó Galéria, Budapest - Tavaszi Tárlat, Műcsarnok, Budapest
1989 - Theatergalerie, München - Téli Tárlat, Műcsarnok, Budapest
1990 - Gobelin ,90, Csepel Galéria, Budapest
1991 - Murális magyar textilek, Epau (FR)
- 252/253 -
1992 - Kortárs Galéria, Debrecen - Japán - USA
1998 - Baranyai László-emlékkiállítás, Művelődési Ház, Kölesd.
Agro Hotel, Budapest - Arqes (FR) - Bencés Gimnázium, Pannonhalma - MÁV
Kórház, Budapest - SABÉ irodaház, Budapest
(Örsi Zsuzsanna életpályának adatait Torday Alíz gyűjtötte össze.)
- 253/254 -
■
Visszaugrás