Fizessen elő a Munkajogra!
ElőfizetésAz idei, 2022. június 19. és 21. között zajló Hugo Sinzheimer Moot Court Competition (HSMCC) házigazdája a portugál főváros jogi egyeteme, az Universidade de Lisboa volt. A versenynek minden évben más egyetem ad otthont [2020, 2021: Grúzia, Tbiliszi (online), 2019: Hasselt, 2018: Cassino, 2017: Aarhus, 2016: Amszterdam]. A HSMCC ma is az egyetlen európai munkajogi témakörben megrendezett nemzetközi perbeszédmondó verseny. Magyarországon a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Munkajogi és Szociális Jogi Tanszéke vesz részt intézményi partnerként a szervezésben, a többi hazai munkajogi tanszék közreműködésével.
Ebben az évben hazánkat Bischof Lili (ELTE ÁJK), Gyuris Fanni Fruzsina (KRE ÁJK), Szabó Dária Zsófia (KRE ÁJK) és Németh Tamás (DE ÁJK) képviselték a versenyen, akik a verseny országos válogató fordulóját követően kerültek a csapatba, amelyről a szervezőbizottság döntött.
A magyar csapat felkészítői: prof. dr. Kun Attila (KRE ÁJK) a szervezőbizottság elnöke, dr. Hungler Sára (ELTE ÁJK) és dr. Sipka Péter (DE ÁJK). A felkészülés, kiutazás az Igazságügyi Minisztérium "A jogászképzés színvonalának emelését célzó programok" keretében valósult meg. A magyar csapat szakmai partnerei: a társkarok munkajogi tanszékei (különösen: ELTE ÁJK, DE ÁJK), a Magyar Munkajogi Társaság (MMT), a Munkajog című jogi szaklap (ORAC Kiadó), az OPL (Orbán és Perlaki) Ügyvédi Iroda.
A HSMCC versenyén tizenhárom európai ország képviseltette magát három-négy fős csapatokban. A verseny egy írásbeli és szóbeli fordulóból áll. Az írásbeli fordulóban a csapatoknak idén a dán case-comitee által összeállított jogesetet kellett feldolgozniuk és a jogesetben felmerült keresetekből egy felperesi és alperesi beadványt készíteniük. Az idei jogeset egy komplex diszkriminációs ügy volt dán "anyajog" alapján, egyebek mellett érintve az egyenlő értékű munkáért egyenlő bér szabályát, a munkahelyi szexuális zaklatás tárgykörét, illetve a munkajogi jogutódlás (transzfer) problematikáját.
Az írásbeli beadványok elkészítése során a versenyzőknek az európai uniós szabályokkal, az esetjoggal és az irányadó dán munkajoggal is meg kellett ismerkedniük, valamint fontos volt az eset körében felmerülő jogirodalom és soft law használata is. Az írásbeli beadványok beérkezése után a szervezők pontozták, majd besorolták úgynevezett "kosarakba" a csapatokat, amelyek a szóbeli fordulók beosztását adták. Ebben az évben a magyar csapat a lengyel és finn csapatokkal került egy kosárba. Ez alapján a magyar csapat felperesként a finn csapattal pereskedett, valamint alperesként a lengyel csapattal ütköztette érveit. A magyar csapat kiváló szerepléssel állt helyt, ám - kevés ponttal lemaradva - az elődöntőbe való bejutás nem sikerült. A döntőt végül a holland csapat nyerte a német csapat ellenében, akik igen színvonalasan teljesítettek az egész verseny során.
A verseny során számos készséggel, tapasztalattal és tudással is gazdagodhattak a hallgatók. Az írásbeli beadvány megírása megkövetelte az adott nemzet munkajogában való elmélyülést, valamint az európai uniós munkajogban való kutatást. Továbbá a perszimulációra való felkészülés folyamán fejleszthették vitakészségüket, a proaktív fellépésre való képességüket és a megoldásközpontú gondolkodásukat. Ezen megszerzett képességeiket pedig hasznosították Portugáliában és minden bizonnyal a jövőben is hasznosítani tudják.
Magáról a verseny struktúrájáról érdemes még elmondani, hogy a tartalmi előkészítését egy hétfős nemzetközi szervezőbizottság (Organising Committee) végzi, amely munkájában holland (Beryl ter Haar), spanyol (Antonio Garcia-Muñoz Alhambra), lengyel (Piotr Grzebyk), dán (Natalie Videbæk Munkholm), grúz (Zakaria Shvelidze) és magyar (Kun Attila) szakemberek vesznek részt.
Az idei verseny bírái között olyan nemzetközi szaktekintélyek is szerepeltek, mint például Leszek Mitrus (Jagiellonian University, Krakow), Felicia Kain (Vienna University of Economics and Business), Konstantinos Papadimitrou (Law School of Athens), Jesus Cruz Villalon (Seville University), Catherine Jacqueson (Copenhagen University), Daiva Petrylaite (Vilnius University), Luca Ratti (University of Luxembourg), Merle Erikson (University of Tartu).
Az idei év jogesete egy igazán komplex, sok kérdést és problémát felvető, "dán anyajogon" alapuló eset volt. Az eset egy dániai vendéglátóegységben kezdődött, nevezetesen a Johannes Beer Garden and Bodega A/S-ben. A vendéglátással foglalkozó étterem és park szoros együttműködésben állt a Johannes Breweries A/S-sel, a cég anyavállalatával. A Johannes Beer Garden and Bodega A/S két részlegre osztható, így elsőként az éttermi és konyhai részlegre, amelyben tizennégy női és négy férfi munkavállaló tevékenykedik. Továbbá egy kinti részlegre, amelyben tizenkilenc férfi és két női munkavállaló felelős a park és a kert rendezéséért és karbantartásáért. Mindkét részleg egy kollektív szerződés hatálya alá esik. A két részleg egy transzfert követően különböző munkáltatók irányításával folytatta a munkát. Az éttermi rész irányítását a DAMA vette át, a kinti rész irányításáért pedig a Green Galore lett a felelős. Ugyanakkor a transzfert követően a munkavállalók különböző keresetekkel fordultak a bírósághoz. Ezen keresetek képezték a jogeset tárgyát.
A jogeset három kereseti kérelemből állt, amelyek tartalmazták többek között az egyenlő értékű munkáért egyenlő bér szabályát, a munkahelyi szexuális zaklatás tárgykörét, illetve a munkajogi jogutódlás (transzfer) problematikáját is. A kereseti kérelmek vizsgálata komplex és lényeglátó látásmódot kívánt meg a versenyzőktől, ezt jól szemlélteti a problémák és a felvetett kérdések sokszínűsége.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás