Megrendelés

(Tudomány, kultúra, közélet) Csapó Orsolya: Nemzetközi és összehasonlító környezetjogi nyári egyetem (IAS, 2006/3-4., 189-190. o.)

2006. július 17. és augusztus 4. között a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kara volt a helyszíne az UNITAR (United Nations Institute for Training and Research), a REC (Regional Environmental Service) és a svájci FOEN (Federal Office for the Environment) által az idén első ízben megrendezett nemzetközi és összehasonlító környezetjogi nyári egyetemnek. A háromhetes kurzus résztvevői környezetjoggal a gyakorlatban is foglalkozó szakemberek, egyetemi oktatók, kormányzati és nemzetközi szervezeteknél dolgozó jogászok voltak a világ minden tájáról. A 450 jelentkező közül a szervezőkből és professzorokból álló szakértő testület válogatta ki a 25 résztvevőt, figyelembe véve az egyéni képességeken, tapasztalatokon túl a kontinensek és a nemek közötti arányos megoszlást is.

Tartalmi tekintetben az első hét zömmel az elméleti alapozással telt. Hisashi Owada, a Nemzetközi Bíróság bírájának megnyitó előadása[1] után Stephen Stec, a REC Környezetjogi Programjának igazgatója, a CEU oktatójának előadása következett a környezetjog szereplőiről és intézményeiről. Alexander Kiss, a strasbourgi Robert Schuman Egyetem professzorának előadásában a gyakorlati példákon keresztül új értelmezést nyert néhány, a hallgatóság által is jól ismert környezetjogi elv. Ezt követte Bándi Gyula környezetvédelmi technikákról szóló előadása. A jobbára elméleti előadások között szerepelt Marianna Bolshakova, az UNECE Aarhusi Konvenciójával foglalkozó

- 189/190 -

szakértőjének a környezeti információkhoz való jogról szóló előadása, Dinah Shelton, a George Washington Egyetem és a Stanford Egyetem professzorának előadása az emberi jogokról és a szegénységről, valamint Ludwig Krämer, a Bremeni Egyetem professzorának az Európai Unió környezetjogáról szóló előadása. Ezeken túl az átfogó jellegű előadásokhoz tartozott még Elizabeth Mrema, az UNEP Környezetvédelmi Egyezmények Divíziójának vezetője által a nemzetközi szerződések teljesítéséről szóló előadása, Arthur E. Appleton, nemzetközi kereskedelmi ügyekkel foglalkozó washingtoni ügyvéd sajnálatosan rövidre szabott előadása a nemzetközi kereskedelem és a környezet kapcsolatáról, valamint Jürg Bally, a FOEN nemzetközi környezetjogi csoportjának vezetője által a környezeti felelősségről tartott előadása és gyakorlata.

David Freestone, a Világbank jogi szakértőjeként sok gyakorlati szempontra hívta fel a kormányzati szerveknél dolgozók figyelmét a Világbank hitelezési politikájával kapcsolatban, és érdekfeszítő szimulációs gyakorlatot tartott a környezeti hatásvizsgálat eredményeinek felhasználhatóságáról.

Az általános, összefoglaló jellegű előadásokat követően környezeti elemenként, illetőleg egyes egyezményekhez kapcsolódóan témakörönként csoportosítva folytatódott tovább a program. A veszélyes anyagok és hulladékok témaköréről Elena Sobakina, a Rotterdami Egyezmény és Laura Thompson, a Bázeli Egyezmény titkárságainak szakértői, valamint Dana Romanescu, a REC Környezetjogi Programjának projektmenedzsere tartott szimulációs gyakorlattal összekapcsolt előadásokat. Agustín Blanco-Bazán, az IMO jogi igazgatója a tengeri környezet védelméről beszélt átfogó módon, míg Said Mahmoudi, a Stockholmi Egyetem professzora a regionális tengerek védelmére létrehozott regionális együttműködésekre fókuszált.

A biodiverzitás védelméről elhangzott előadásokat az egyes egyezményekre összpontosítva osztották meg az előadók között a szervezők: Peter Bridgewater a nemzetközi jelentőségű vadvizekről szóló, Ramsarban kötött egyezményről beszélt, mint az egyezmény titkárságának vezetője, a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló CITES egyezményről szintén az egyezmény titkárságánál dolgozó előadó, Stephen Nash tartott impulzív összefoglalót, a Biológiai Sokféleség Egyezményről pedig Agnés Michelot, a La Rochelle-i Egyetem tanára.

A folyóvizek nem hajózási célú felhasználásának nemzetközi szabályozását Alexander Kiss, a regionális folyóvizek védelmére létrejött intézményeket Károly Futaki, a VITUKI egyik volt szakértője a Duna példáján keresztül ismertette. A légkör védelmére kötött nemzetközi egyezmények közül Seth Osafo, az ENSZ Klímaváltozás Keretegyezmény (UNFCCC) jogi szakértőjeként ez utóbbiról, mint legfontosabbról beszélt. Gerardo Gúnera-Lazzaroni, az ENSZ Sivatagosodás elleni küzdelemről szóló egyezményének (UNCCD) jogi szakértőjeként tartott rendkívül színes, a hallgatóságot megmozgató előadást a sivatagosodásról.

A nyári egyetem záróünnepségén Marcel Boisard, az UNITAR főigazgatója beszédében elmondta, hogy mind az előadók, mind a szervezők, mind pedig a hallgatók kifejezetten elégedettek voltak a gyakorlatorientált képzéssel, s ezért, valamint a programra való nagyszámú jelentkezés miatt reményét fejezte ki, hogy a nyári egyetem folytatódik, és sikerül évente ismétlődő rendezvénnyé fejleszteni.■

Lábjegyzetek:

[1] * Az előadás szövege ACTA c. rovatunkban található

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére