Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!
Előfizetés2013. november 13-án a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán - a korábbi hagyományoknak megfelelően - kari könyvbemutató megrendezésére került sor. A tudományos élet szempontjából örömteli eseményen a 2011 és 2013 között a kar oktatóinak tollából megjelent kötetek kerültek bemutatásra, melyeket az egyetem oktatói, gyakorló bírák és közigazgatási szakemberek méltattak a hallgatóság számára. A bemutatásra kerül tizenhét mű között a jogtudomány és a joggyakorlat iránt érdeklődők egyaránt megtalálhatják a kedvükre való olvasmányt. Az ismertetés során először különböző szabályozásokat, jogintézményeket leíró és elemző munkákat, majd a bírói gyakorlathoz kapcsolódó köteteket veszem sorra.
1. Jogtörténeti témakörben egy igazán különleges, az emberek személyiségéhez és mindennapos életéhez szorosan kapcsolódó témájú, a név és a jog sajátos viszonyrendszerét bemutató kötettel ismerkedhettünk meg. Megyeri-Pálffi. Zoltán: Név és jog. A névviselés jogi szabályozásának fejlődése Magyarországon (Budapest, Gondolat Kiadó, 2013) című könyve a kezdetektől egészen napjainkig mutatja be a névviselés magyar szabályozásának fejlődését, az állami szabályozás megjelenését, a névviselési jog mai formáinak kialakulását, illetve a névviselési tendenciák szerepét a szabályozás változásában. A komplex kutatás - mely a jogtudomány és a jogtörténet módszerei mellett a nyelvészet, a névtan, a történettudomány és a szociológia eszközeit is felhasználja - eredménye egy olyan jogintézmény fejlődési ívének megrajzolása lett, amely számos jogterület változásait világítja meg.
A jogelmélet körében egy német nyelvű, Somló Bódog életével és munkásságával foglalkozó kötet került bemutatásra. A Somló kutatás tetszetős kivitelben közzétett új eredménye, az Andreas Funke és Sólyom Péter által szerkesztett Verzweifelt objektiv - Tagebuchnotizen und Briefe des ungarischen Rechtsphilosophen Felix Somló (1873-1920) (Köln, Böhlau, 2013) című kötet, amely magyar és német szakmai együttműködés, illetve több éves kutatómunka következtében jött létre. A könyvben sokféle műfajú írás szerepel, így található benne a szerkesztők által írt tanulmány Somló életéről és munkásságáról, számos részlet Somló gondosan vezetett személyes naplójából, válogatás egykori széles körű levelezéséből, illetve egyéb az utókor számára érdekes dokumentum. A figyelemre méltó mű alkalmas arra, hogy még inkább felkeltse a nagy magyar jogbölcselő iránti szakmai érdeklődést.
A közjog tekintetében alkotmányjogi, közigazgatási és pénzügyi jogi munkák szerepeltek a bemutatón. A Tóth Gábor Attila által szerkesztett, Constitution for a Disunited Nation - On Hungary's 2011 Fundamental Law (New York - Budapest, CEU Press, 2012) című kötet a politikai integráció, a politikai közösség megteremtésének lehetőségeit kutatja az ésszerű pluralizmus körülményei között, illetve vizsgálja az alkotmánynak ebben a folyamatban betöltött szerepét. A kötetben szereplő tanulmányok arra a kérdésre keresik a választ, hogy az Alaptörvény mennyiben teljesíti a demokratikus alkotmányok azon feladatát, hogy olyan elveket és eljárásokat fektessen le, amelyek tekintetében a politikai közösség tagjai között konszenzus van, s amelyek alapján megvalósulhat a közösségi együttműködés. A szerzőknek az az álláspontja, hogy ezen elvárásnak az Alaptörvény kevéssé tud megfelelni, s inkább megosztja a közösséget, mint integrálja azt. A munka kiemelkedő szerepet tölt be abban a diskurzusban is, amely a politikai legitimáció, a demokrácia, az alkotmányosság kérdéseit érinti.
Árva Zsuzsanna: Kommentár Magyarország Alaptörvényéhez (Budapest, Complex Kiadó, 2013) című könyve Magyarország Alaptörvényének 2013. október 1-jétől hatályos, vagyis az ötödik módosítás utáni változatát veszi górcső alá. A szerző az Alaptörvény szerkezeti felépítését követve ad magyarázatot az egyes cikkekhez, utalva az alkotmányozó lehetséges szándékára, illetve a korábbi alkotmánybírósági gyakorlatnak az Alaptörvény rendelkezéseiben való megjelenésére. Az egyes cikkekhez kapcsolt jogszabályok segítenek az Alaptörvény rendelkezéseinek a jogrendszerben való megjelenését feltérképezni. A szerző törekedett az Alaptörvényt övező szakirodalmi viták érzékeltetésére, illetve az arra hivatkozó bírósági gyakorlat bemutatására.
A közigazgatási jogi munkák közül elsőként Bartha Attila: Területi államigazgatás Magyarországon (Budapest, Gondolat, 2013) című könyvéről kell említést tenni. A szerző a dekoncentrált államigazgatási szervek sajátos, folyamatos reformokkal övezett fejlődését vizsgálja a nemzetközi tendenciákat is figyelembe véve közigazgatási jogi, szervezeti megközelítésben. A közigazgatás államigazgatási alrendszere területi szerveinek vizs-
- 56/57 -
gálatát az teszi szükségessé, hogy ezek a központi akarat egységes érvényre juttatása szempontjából kiemelkedő jelentőségűek, így rendkívül fontos szerepet játszanak a közigazgatás eredményességében. A szerző az eddigi reformkísérletek elemzésével a közigazgatás átalakítása során, a gyakorlatban is hasznosítható következtetéseket fogalmazott meg.
Veszprémi Bernadett: Felelősség a közszolgálatban (Debrecen, Debreceni Egyetemi Kiadó, 2012) című könyve a közigazgatás intézményrendszerének működőképességéhez szükséges, egyik legfontosabb összetevőt, a személyzeti politikát, azaz az emberi munkaerőt helyezi középpontba, illetve annak a felelősségi részét kiemelve, a közszolgálat felelősségi viszonyokat komplex egységként kezelve mutatja be. Az egyetemi tankönyvként is hasznosítható mű segítségül szolgálhat a jogi karok hallgatói számára. A szerző a közszolgálati rendszerek bemutatását követően a közszolgálati felelősség nemzetközi szabályozását tekinti át, elemzi és értelmezi a felelősség fogalmát és annak történeti hátterét, illetve bemutatja a hatályos közszolgálati felelősségi rendszert, továbbá de lege ferenda javaslatokat is megfogalmaz.
A könyvbemutatón bemutatásra kerültek a Magyar Tudományos Akadémia és a Debreceni Egyetem Közszolgáltatási Kutatócsoportja "A helyi kormányzás közepes városokban és várostérségekben" című OKTA kutatása keretében elkészült, Horváth M. Tamás által szerkesztett Jelenségek - a városi kormányzás köréből (Budapest -Pécs, Dialóg Campus, 2013), illetve a Kilengések - Közszolgáltatási változások (Budapest - Pécs, Dialóg Campus, 2013) című kötetek is. Az előbbi tematikusan összefüggő tanulmányai a városi kormányzás dinamikus jelenségeit mutatja be. A szerzők nemzetközi összehasonlítás mellett a hazai helyi önkormányzati intézményrendszer működésének különböző erőforrásproblémáit tárják elénk. A mű, a globális hatások vizsgálatán keresztül a városias szolgáltatások biztosításának kormányzási kereteit is bemutatja. A Kilengésekben szereplő tanulmányok a lakosságifogyasztói szükségletek kielégítését célzó közszolgáltatások szervezésében bekövetkező közelmúltbeli, a válságkezelés és a terhek megosztása során létrejött változásokat vizsgálják a kormányzati szerepek helyzetének alakulása szempontjából. A könyv a magyar és európai tendenciák bemutatása során összehasonlító módszert alkalmazva a helyi önkormányzati és más területi kormányzati szerepekről, feladatszempontú megközelítésből ad képet az olvasó számára. A szerzők között a Debreceni Egyetem oktatói és hallgatói mellett más karok kiváló szakemberei is megtalálhatók.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás