Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Feik Csaba: Gazdálkodásért való felelősség, s annak néhány jellemzője a helyi önkormányzatoknál (Jegyző, 2023/3., 45-47. o.)

A helyi önkormányzatok - mint tudjuk - éves költségvetés alapján gazdálkodnak. Ez a gazdálkodás a költségvetés megtervezése, elfogadása, végrehajtása, az erről történő beszámolás pedig felelősségteljes feladatot ró a folyamatban közreműködő önkormányzati szereplőkre.

A gazdálkodásért való felelősség kérdése első hallásra igen egyszerűnek tűnik - gondolhatnánk.

Hiszen - ahogy a köznapi beszédben időnként hallható, ha az adott önkormányzatnál zajló eseményekről hallunk - a jegyző "a törvényesség őre", ennélfogva "mindenért ő a felelős". S ez a vélemény gyakran köszön vissza az önkormányzati képviselők részéről is. Pedig magát a képviselő-testületet az önkormányzati működés - például a gazdálkodás - vonatkozásában is komoly felelősség terheli.

De a gazdálkodásért való felelősség ennél jóval összetettebb, és többirányú felelősséget is terhel a jogszabály az ezzel érintett önkormányzati szervekre, személyekre. S ez a felelősség nemcsak a gazdálkodás jogszerűségét, célszerűségét, biztonságát érinti, hanem - amiről hajlamosak vagyunk megfeledkezni - azt a kötelezettséget is rója az abban érintett szereplőkre, hogy ellenőrzési jogukkal, kötelezettségükkel éljenek vagy erre vonatkozó megbízást adjanak a szakértelemmel rendelkezők részére. Természetesen az ellenőrzés megállapításait, az abban foglalt előírásokat be is kell tartania és végre is kell hajtania a döntéshozónak ahhoz, hogy a helyi önkormányzat közigazgatási területén élők a kötelezően biztosítandó közszolgáltatásokhoz hozzájussanak, és azokat ne veszélyeztessék az önként - időnként felelőtlenül - felvállalt feladatok, támogatások, az adott esetben jogszerűtlenül kifizetett juttatások.

Az Mötv. ezzel kapcsolatos rendelkezései egyértelműnek tűnnek, de azért a helyzet ennél sokkal összetettebb.

"A helyi önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület a felelős."

A képviselő-testület nem jogi személy, ezért ez a felelősség - a képviselő-testület tagjainak személyes felelősségén túl - a helyi önkormányzatot mint jogi személyt terheli. Már csak azért is, mert fő szabályként egyenlőségjelet kell tennünk önkormányzati feladat- és hatáskör és képviselő-testületi feladat- és hatáskör közé.

"A helyi önkormányzat gazdálkodásának szabályszerűségéért a polgármester felelős."

A jogszerű gazdálkodást tehát a polgármesternek mint a helyi önkormányzat törvényes képviselőjének, a képviselő-testületet képviselő és annak elnökeként tevékenykedő tisztségviselőnek, a település első számú vezetőjének kell biztosítania. Ez alól az sem mentesíti őt, hogy - adott esetben - "laikus". A felelősséget ez nem csökkenti, nem csökkentheti.

Természetesen van segítsége.

Egyrészt a képviselő-testület által létrehozott - 2000 fő lakosságszám felett kötelezően megválasztandó - pénzügyi bizottság, amely folyamatosan köteles ellenőrizni a helyi önkormányzat gazdálkodásának meghatározott elemeit, továbbá e kötelezettségek mellett ellenőrizhet egyéb gazdálkodási folyamatokat is.

"A pénzügyi bizottság a helyi önkormányzatnál és intézményeinél

a) véleményezi az éves költségvetési javaslatot és a végrehajtásáról szóló éves beszámoló tervezeteit;

b) figyelemmel kíséri a költségvetési bevételek alakulását, különös tekintettel a saját bevételekre, a vagyonváltozás (vagyon-növekedés, -csökkenés) alakulását, értékeli az azt előidéző okokat;

c) vizsgálja az adósságot keletkeztető kötelezettségvállalás indokait és gazdasági megalapozottságát, ellenőrizheti a pénzkezelési szabályzat megtartását, a bizonylati rend és a bizonylati fegyelem érvényesítését;

d) ellátja a képviselő-testület rendeletében meghatározott feladatokat."

Másrészt a polgármester részére további segítség a jegyző által vezetett - főleg köztisztviselőkből álló - polgármesteri hivatali apparátus, amely a polgármester irányításával látja el a feladatait, és a jegyző javaslatainak figyelembevételével meghatározza a polgármesteri hivatal, közös önkormányzati hivatal feladatait az önkormányzat munkájának a szervezésében, a döntések előkészítésében és végrehajtásában.

E körben a gazdálkodás kiemelt szerepet kap, hiszen az önkormányzat költségvetésének végrehajtásáért, a bevételi és kiadási előirányzatok foganatosításáért szintén a polgármester a felelős.

- 45/46 -

Ő vállal kötelezettséget - például szerződést köt vagy megrendeléseket eszközöl - az önkormányzat nevében.

Természetesen ehhez szükség van a polgármesteri hivatalban önálló felelősséggel felruházott külön - felsőfokú pénzügyi-gazdasági végzettséggel rendelkező - gazdasági vezetőre és az általa vezetett gazdasági szervezet szakmai közreműködésére. Szükség van továbbá a gazdasági vezető általi - a kötelezettségvállalásokat megelőző - pénzügyi ellenjegyzésre, amely azt igazolja, hogy a szükséges és betervezett pénzügyi fedezet az önkormányzat költségvetésében rendelkezésre áll.

Emellett a polgármesteri hivatalban nemcsak a gazdasági vezetőnek, hanem minden vezetői kinevezéssel rendelkező köztisztviselőnek felsőfokú és szakirányú végzettséggel kell rendelkeznie. Ez független attól, hogy a vezetői kinevezés az adott hivatalban milyen elnevezést kap - például főosztályvezető, osztályvezető, irodavezető, csoportvezető -, a hangsúly a szervezeten belüli vezetői beosztáson, az erre vonatkozó vezetői kinevezésen van.

A polgármesteri hivatal az az önkormányzati költségvetési szerv, amely - általános szabály szerint - a fent említett gazdasági szervezettel rendelkezik. Ez a gazdasági szervezet látja el a polgármesteri hivatal saját gazdálkodási feladatai mellett magának az önkormányzatnak és az önkormányzat más - gazdasági szervezettel nem rendelkező - költségvetési szerveinek, továbbá a nemzetiségi önkormányzatoknak a gazdálkodási feladatait.

A gazdasági szervezet hivatott és köteles teljesíteni azt is, hogy az önkormányzat eleget tegyen beszámolási, adatszolgáltatási, nyilvántartási, adóbevallási, adóbefizetési, díjfizetési stb. kötelezettségeinek az államkincstár, az adóhatóság, a közüzemi szolgáltatók és más szervek irányába.

A gazdasági szervezet vezetőjének az ehhez szükséges, szigorúan szabályozott felelősségét biztosítják az államháztartásról szóló törvény (Áht.) és a végrehajtásáról rendelkező kormányrendelet (Ávr.) azon rendelkezései, amelyek értelmében a gazdasági vezető kinevezésének - de legalábbis az ezzel kapcsolatos egyeztetésnek, egyetértésnek - a joga és kötelezettsége az önkormányzat irányító szervének - azaz a képviselő-testületnek - a vezetőjét, a polgármestert illetik meg és terhelik.

S itt azt is fontos megemlíteni, hogy nem hagyható a polgármesteri hivatal, s így az önkormányzat sem gazdasági vezető nélkül, e pozíció megüresedése, betöltetlensége esetén haladéktalanul gondoskodni kell az egész önkormányzat, az egész település érdekében ennek a felelősségteljes feladatkörnek az ellátása céljából a megfelelő - fent említett - képesítésű szakember kinevezéséről. Ez biztosítja a gazdálkodási feladatok mellett a folyamatos pénzügyi ellenőrzést (amelynek része egyébként a már említett, előzetesen biztosított pénzügyi ellenjegyzés is).

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére