Megrendelés

Közlekedési jogi napok Goslarban (KBJ, 2020/1.)

Az 58. német közlekedésjogi napokat 2020 január végén rendezték meg ismét Goslarban. A közlekedésjogi napok középpontjában a nyolc munkacsoportban folyó szakmai tanácskozások állnak. A munkacsoportokban megvitatták a határon átnyúló baleseti kárrendezést az EU-ban, azt, hogy fel kell-e hagyni a fiktív kárszámítás gyakorlatával, mit lehet tenni a közúti közlekedésben tapasztalható agresszivitással, végül, hogy mennyiben válik be a gyakorlatban a szabálysértési eljárás. Megtárgyalták a legkisebb elektromos hajtású járművekkel kapcsolatos jogi kérdéseket, azt, milyen új utakat lehet járni kezdő vezetőknél a biztos vezetői képesség eléréséhez, hogyan történjék a terrorcselekmények áldozatainak kártalanítása, végül külön taglalták a nagy tengeri utazások résztvevői biztonságának és utasjogainak kérdését.

A konferencia állásfoglalásaiból

I. munkacsoport

Határon átnyúló baleseti kárrendezés az EUban

A munkacsoport megállapította, hogy a károsultak érdekében a nemzetközi közúti balesetek rendezésére megteremtett kárendezési rendszerek beváltak.

Az alábbiak szerint van szükség további javításra:

1. A 4. gfb. irányelv szerinti kárendezési megbízott a 21 c. (5) bek. alapján a külföldi biztosító előlegfizetményeitől függetlenül jogosult és köteles a károsult megalapozott igényeinek kielégítésére. Az uniós jogalkotónak meg kellene teremtenie a kártalanítási testület garanciális helytállását arra az esetre, ha a külföldi biztosító a kárrendezési megbízott ráfordításait nem téríti meg.

2. Az uniós tagállamok kártérítési jogához való hozzáférésen javítani kell. Az Európai Bizottságnak ebből a célból segédeszközöket kellene biztosítania a joggyakorlat számára a külföldi kártérítési jog megismeréséhez (a 2009. évi 47. közlekedési napok tanácskozáshoz kapcsolódva.).

3. A munkacsoport azt követeli, hogy a perbíróságokat a külföldi közlekedési és kártérítési jog alkalmazásakor a polgári és kereskedelmi jogi ügyek európai jogi hálózatának összekötő bírájának mintájára működő rendszer támogassa.

4. Meg kell könnyíteni a külföldi perbíróság által végzett közvetlen bizonyítás felvételt (pl. a videokonferencia egyre széles körűbb engedélyezésével.)

5. A peres eljárás lefolytatásához egyértelműen el kell határolni az anyagi és az eljárási jogot (pl. a bizonyítási követelményekkel, a házastárs tanúskodásával kapcsolatban).

6. Nemzetközi közúti balesetnél a némelyik tagállamban indokolatlanul rövidre szabott elévülési határidők veszélyeztethetik a károsult igényének érvényesítését. A munkacsoport ezért azt követeli, hogy a gfb. irányelv átdolgozásakor a közvetlen igényérvényesítés elévülési határideje tekintetében 3 vagy 4 éves legrövidebb elévülési idő legyen előírva.

VII. munkacsoport

A terrorcselekmények áldozatainak kártalanítása

A Breitscheidplatzon a karácsonyi vásárban történt terrortámadás után gyakorlati és anyagi szempontból történt kedvező áldozatvédelmi változtatásokat a munkacsoport szinte egyöntetűen helyesli.

1. Részletes vitát követően a túlnyomó többség nem lát okot a terror és az extremizmus áldozatinak nyújtott térítések további áldozati csoportokra történő kiterjesztésére.

2. A munkacsoport túlnyomó többsége azt ajánlja, hogy a terrorcselekmények áldozatainak az elkövetés eszközétől függetlenül (gk. vagy egyéb) azonos igényük legyen.

Ezzel a jelenlegi egyenlőtlen elbánás megszüntethető.

3. A munkacsoport túlnyomó többsége a jogbiztonság érdekében és a hosszas vitákat elkerülendő, azt ajánlja, hogy a terrorcselekmények áldozatai polgári jogi és közjogi igényeinek kongruenciája kötelező erővel rögzítésre kerüljön. Ennek szükségessége a XIV. társadalombiztosítási törvénykönyv 18. §-ának újraszabályozásából adódik.

4. A munkacsoport egyhangúan azt ajánlja, hogy a tartományok azonnal központi áldozatvédelemi struktúrákat hozzanak létre (különösen áldozatvédelmi megbízottal).

5. A munkacsoport többsége személyi sérüléses kártérítési szakjogász-ügyvéd bevezetését ajánlja. Így jobban figyelemmel lehet lenni a terrorcselekmények áldozatai érdekvédelmének különleges kihívásaira.

A tanácskozás részleteire későbbi számunkban visszatérünk, az ajánlások a https://www.goslar.de/tourismus/seminare-tagungen/verkehrsgerichtstag/161-seminare-tagungen/verkehrsgerichtstag/249-deutscher-verkehrsgerichtstag-in-goslar

webhelyen ismerhetők meg.

Fordította és ismerteti: dr. Kiss Ferenc Kálmán ■

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére