Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Unger Tiborné: Esélyegyenlőség szavakban és tettekben (Jegyző, 2012/2., 35-36. o.)

Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat figyelmet fordított és fordít arra, hogy a XIII. kerületben az esélyegyenlőségi szemlélet a mindennapokban jelen legyen. Mint a Hivatal esélyegyenlőségi referense bemutatom erre irányuló helyi önkormányzati tevékenységünket.

Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat az esélyegyenlőségi politikáját munkáltatói, közvetlen szolgáltatásai során és intézményfenntartói szerepkörben is érvényre juttatja. A kerület középtávú fejlődését meghatározó "Közösen a XIII. kerületért 2011-2014" ciklusprogram, és az egyes területek, koncepciók céljai és intézkedései érvényesítik az esélyegyenlőségi szempontokat és mintegy összefoglalásként megjelennek a helyi Esélyegyenlőségi Programban.

Mit jelent az esélyegyenlőség, mint elvárás a kerületi önkormányzat tevékenységében?

• Értékrendet, amely azt az önkormányzati szemléletmód váltást tükrözi, hogy az emberi méltóság tiszteletben tartását minden döntésébe, ezek végrehajtását szolgáló intézkedéseibe érvényesíti.

• Elkötelezettséget minden kerületi állampolgár esélyegyenlőségének megteremtése iránt, de egyben pozitív diszkrimináció gyakorlását a hátrányos helyzetű csoportok felé.

• A jogszabályoknak való megfelelést, a hazai esélyegyenlőségi követelmények betartását és megtartatását megfelelő intézkedésekkel és példamutatással.

Az önkormányzat egyedülálló intézkedésként - pályázati forrás bevonásával - a Polgármesteri Hivatal ügyfélfogadást nyújtó területeit teljes körűen akadálymentesítette. A Hivatal 2002-ben elnyerte az év akadálymentes épülete címet. Az önkormányzat az eddigi állapotot meghaladva nem csak a mozgáskorlátozottak részére, hanem valamennyi fogyatékkal élő részére teljes körűen tette akadálymentessé a hivatalt.

A KMOP-4.5.3-10-11-2011-0050 azonosítószámú projekt fejlesztési célja volt a Hivatal ügyfélfogadási helyszínein bármely típusú fogyatékossággal élő személy (mozgássérült, hallássérült, látás- vagy értelmi sérült) biztonságos közlekedése és tájékozódása, az információhoz való egyenlő esélyű hozzáférése biztosított legyen. A projekt teljes költsége: 17 299 eFt, ebből a támogatás összege: 14 940 eFt volt.

Az akadálymentesítés a fogyatékkal élők számára olyan feltételek biztosítását jelenti, melyek kiküszöbölik azokat a hátrányokat, melyeket fogyatékosságuk miatt el kell szenvedjenek. Az eddigi tapasztalatok alapján tudjuk, hogy más-más segítséget igényel egy mozgásában korlátozott, egy hallássérült, egy gyengén látó vagy akár értelmi fogyatékos állampolgár, ügyfél, éppen ezért az önkormányzat fontosnak tartotta a komplex akadálymentesítést. Ez egyrészről azt jelentette, hogy megvalósult az új szabvány szerinti fizikai (épületkörüli környezet, a megközelítés és a belső környezet), másrészt az info-kommunikációs akadálymentesítés.

Mit jelent(ett) ez a gyakorlatban?

• Telekommunikációs rendszer kialakítása: két ügyfélszolgálaton ügyfélhívó rendszer, a soron következő szám felolvasása a kiírással egyidejűleg az ügyféltérben és az ügyfélfogadás területén. A hangmodul az ügyfélhívó rendszerek központi kijelzőjén megjelenő, és a sorszámnyomtató által kinyomtatott címkén lévő információ hangos bemondását teszi lehetővé.

• Az információs rendszer kialakítása során síkírásos, dombornyomott és Braille írásos információs táblák kerültek elhelyezésre. Színkódolt, illetve ikonokkal könnyen értelmezhető, szimbólumokkal ellátott táblák segítik az ügyfeleket ügyeik intézésében.

• A vakok és gyengén látó ügyfelek tájékoztatása érdekében Braille írású nyomtatással készített kiadványt jelentettünk meg, amely Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat stratégiai programját tartalmazza a 2011-2014 közötti időszakra. A személyfelvonók belsejében látható és hallható jelzések adnak tájékoztatást a lift pillanatnyi helyzetéről, tartózkodási helyéről, és menetirányáról. A nyomógombok mellé Braille feliratú kiegészítő felületet rendeltünk. Taktilis alaprajz található a főépület földszinti aulájában, az I-II-III. emeleten, amely a vakok és gyengén látók útbaigazítására szolgál. A Hivatal épületében történő biztonságos, önálló közlekedést hangos térkép segíti ugyancsak a vak- és gyengén látó ügyfelek tájékozódását szolgálva.

• Speciális fényjelző és riasztó, vészjelző berendezések telepítésére került sor.

• Indukciós hurokrendszer biztosítja a hallássérült ügyfelek tájékozódását hivatalos ügyeik intézésében.

• Burkolati vezető- és védősávok kialakítása, lépcsőélek kontrasztos megjelölése: a vakok és gyengén látók nem csak a

- 35/36 -

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére