Megrendelés

Dr. Felker László: Eljárásjogi kérdések az átalakulás nélküli társasági formaváltással összefüggésben (CH, 2000/12., 7. o., 10-11. o.)

Az 1997. évi CXLIV. évi törvény (Gt.) 3. §-ának (3) bekezdése a gazdasági társaság alapítását illetően a következő rendelkezést tartalmazza: "Gazdasági társaság oly módon is alapítható, hogy a gazdasági társaság tagjai (részvényesei) elhatározzák annak megszűnését és ezzel egyidejűleg jogutód gazdasági társaság alapítását, illetve úgy is, hogy a gazdasági társaság tagjainak egy része elhatározza jogutód gazdasági társaság alapítását (VII. fejezet)."

A törvény "A gazdasági társaság jogutódlással történő megszűnése (átalakulása)" című VII. fejezete állapítja meg a gazdasági társaság jogutóddal történő megszűnésének, illetve - a másik oldalról - jogelőddel történő alapításának szabályait (átalakulás esetei, az átalakulás feltételei, az átalakulási folyamat eljárási rendje, az átalakulás során készítendő dokumentumok, közzétételi kötelezettség).

Az átalakulás tipikusan társasági formaváltást jelent, de nem feltétlenül. Egyesülésnél (beolvadásnál, illetve összeolvadásnál) például az átalakulásra úgy is sor kerülhet, hogy az átvevő társaság társasági formája, vagy az összeolvadással létrejövő társaság társasági formája megegyezik a jogelőd (beolvadó, illetve összeolvadó) gazdasági társaságok társasági formájával. Szétválásnál is hasonló a helyzet. Ettől eltekintve megállapítható, hogy a társasági formaváltás fő szabályként átalakulással történik.

Ugyanakkor a Gt. bizonyos esetekben, kivételesen lehetővé teszi azt is, hogy a társasági formaváltásra a VII. fejezetében foglalt rendelkezések mellőzésével, "egyszerű" társasági szerződés módosítással kerüljön sor.

Ezek az esetek a következők:

a) betéti társaság esetén, ha a társaságból valamennyi kültag, illetve valamennyi beltag kiválik, lehetőség van arra, hogy a megmaradt kültagok, illetve beltagok elhatározzák a társaságnak közkereseti társaságként való továbbfolyását. Ha az erre - azaz a cégforma változására - vonatkozó társasági szerződés módosítást a törvényben meghatározott 3 hónapos anyagi jogi határidőn belül a cégbírósághoz benyújtják, a betéti társaság nem szűnik meg, hanem közkereseti társaságként működik tovább [lásd. Gt. 104. §-a (1) bekezdésének b), illetve (2) bekezdésének b) pontját],

b) a Gt. 300. §-ának (3) bekezdése a gazdasági munkaközösség, illetve a jogi személy felelősségvállalásával működő gazdasági munkaközösség számára biztosítja azt a lehetőséget, hogy a törvény hatálybalépését követő 2 éven belül társasági szerződése módosításával közkereseti társaságként működjön tovább.

Ezekben az esetekben a társasági formaváltás az átalakulásnál kötelezően előírt speciális döntések meghozatala, vagyonmérleg- és vagyonleltár-tervezetek elkészítése, könyvvizsgáló ellenőrzése és jóváhagyása, a döntés közzététele nélkül, egyszerűen a társasági szerződés módosításával történik.

A Gt. 71. §-ának (2) bekezdése kifejezetten csak a 104. § szerinti, a betéti társaság szerződésmódosítással történő cégformaváltását illetően mondja ki azt, hogy "nem minősül átalakulásnak". Véleményem szerint azonban nyilvánvalóan az sem átalakulás, ha a gazdasági munkaközösség, jogi személy felelősségvállalásával működő gazdasági munkaközösség a Gt. 300. §-a (3) bekezdésének első fordulatában foglaltak szerint társasági szerződése módosításával közkereseti társaságként való továbbműködéséről dönt.

A hivatkozott törvényi rendelkezés második fordulatából ugyanis határozottan és egyértelműen az következik, hogy a gmk, jgmk esetén csak a közkereseti társaságon kívüli egyéb társasági formában történő tovább-működés esetén kell alkalmazni az átalakulási szabályokat. Megítélésem szerint a fenti eseteken kívül a gazdasági társaság társasági formaváltásra csak a Gt. VII. fejezetében foglalt szabályok szerinti átalakulással kerülhet sor.

Az átalakulás, egyesülés, szétválás cégjegyzékbe történő bejegyzésével kapcsolatos speciális eljárási szabályokat a Cégtörvény (az 1997. évi CXLV. tv.) 36-38. §-ai tartalmazzák.

Ugyanakkor a Cégtörvényből hiányoznak az "egyszerű", társasági szerződés módosítással történő társasági formaváltás esetén követendő speciális eljárási szabályok. Ez a gyakorlatban több problémát is felvet. Hiszen a társasági szerződés módosításával történő társasági formaváltás nyilvánvalóan nem átalakulás, tehát erre figyelemmel aggályosnak tűnhet a Cégtörvény átalakulásra vonatkozó eljárási rendelkezéseinek alkalmazása ilyen esetekben. Ugyanakkor a társasági szerződés módosításával történő társasági formaváltás a cégjegyzéket érintő következményeit illetően nagyon sok vonatkozásban azonos az átalakulással.

A társasági szerződés módosítással történő társasági formaváltás a társaság adatainak olyan változását jelenti, amellyel összefüggésben fennáll a Gt. 26. §-ának (1) bekezdése, illetve a Cégtörvény 29. §-ának (1) bekezdése szerinti változásbejegyeztetési kötelezettség. A társasági formaváltásról rendelkező szerződésmódosítás alapján

a) törölni kell a cégjegyzékből a korábbi társasági formát (betéti társaság, gazdasági munkaközösség, jogi személy felelősségvállalásával működő gazdasági munkaközösség),

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére