Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Dr. Levante, Patrizia: Az anyagi jogi közrend a külföldi bontóítéletek elismerésénél Svájcban - Pillantás a joggyakorlatra (MJ 2013/7., 436-439. o.)

I. Bevezetés

Svájcban egyre gyakrabban merülnek fel a külföldi bontóítéletek elismerésével kapcsolatos kérdések. Ez egyfelől az emberek egyre nagyobb fokú mobilitására, másrészt pedig arra vezethető vissza, hogy a házasság felbontására vonatkozó svájci jog 2000. évi módosítása azzal a következménnyel járt, hogy a nemzetközi vonatkozású házasságok nagy részének felbontását a bontást kívánó házasfél külföldön kezdeményezi. Svájcban a házasság felbontására ugyanis abban az esetben, ha azt egyik házasfél ellenzi, a házasság tartamától függetlenül csak a korábbi szabályozás szerint négy-, jelenleg pedig kétévi különélés esetén kerülhet sor. Külföldön a házasság felbontása sok esetben korábban lehetséges. Ennek az a következménye, hogy a svájci bíróságok gyakran kénytelenek a külföldi bontóítéleteket abból a szempontból megvizsgálni, hogy azok elismerhetők-e Svájcban. Ennek a vizsgálatnak a során a svájci bíróságoknak azokra a körülményekre kell tekintettel lenniük, amelyek a hazai jogérzetet elviselhetetlen módon sértenék és ennek következtében az elismerés akadályát képeznék. Ez a tanulmány az anyagi jogi közrenddel, mint a külföldi bontóítéletek elismerésének akadályával foglalkozik. Először - a II. pontban - az alapokat ismerteti, majd a III. pontban az újabb bírói gyakorlatot mutatja be.

II. Alapok

1. Általános megjegyzések

A nemzetközi magánjogról szóló 1987. december 18-i szövetségi törvénynek (IPRG) a külföldi határozatok elismerésére vonatkozó általános szabályait a 25-27. cikkek szabályozzák. A 25. cikk az elismerés előfeltételeinek általános követelményeit határozza meg. Eszerint egy külföldi határozat akkor ismerhető el, ha abban az államban, amelyben a határozatot meghozták, a külföldi bíróság vagy hatóság joghatósága megalapozott volt [25. cikk a) pont]. A második feltétel, hogy a határozat abban az értelemben végleges legyen, hogy nem támadható meg rendes jogorvoslattal vagy egyébként végleges [b) pont]. A harmadik feltétel, hogy az IPR 27. cikke szerinti megtagadási ok ne álljon fenn [c) pont]. A legfontosabb megtagadási ok az, ha a határozat az anyagi jogi közrendbe ütközik [27. cikk (1) bekezdés]. Az elismeréssel összefüggésben mindig figyelemmel kell lenni arra is, hogy kétoldalú egyezményt nem kell-e alkalmazni. Ezek szabályai ugyanis megelőzik az IPRG rendelkezéseit.

2. Az anyagi jogi közrend

Az IPRG 27. cikk (1) bekezdése szerint nem lehet elismerni egy külföldi határozatot, ha az elismerés nyilvánvalóan összeegyeztethetetlen volna a svájci közrenddel. Ennek a rendelkezésnek a célja a svájci anyagi jogi közrend védelme. A Szövetségi Bíróság joggyakorlata értelmében az elismerés akkor ütközik az anyagi jogi közrendbe, ha a hazai jogérzet egy külföldi határozat elismerése és végrehajtása által elviselhetetlen módon sérülne, mert az elismerés és végrehajtás folytán a svájci jogrendszer alapvető rendelkezéseinek figyelmen kívül hagyására kerülne sor. A külföldi határozatok elismerése körében a közrendi záradék alkalmazása a törvény szövege szerint restriktívebb, mint a külföld jog közvetlen alkalmazása esetében (úgynevezett effet atténué). Ez azt jelenti, hogy a külföldi ítéletek főszabályként elismerendők, az elismerés megtagadása kivételes. Az elismerés, illetőleg a megtagadás attól függ, hogy mi az a konkrét eredmény, ami az elismerés folytán Svájcban bekövetkezik. Ha ez az eredmény nem különbözik alapvetően attól, ami akkor állna elő, ha svájci jogot alkalmazott volna a bíróság, akkor nem állapítható meg a közrendbe ütközés. A 27. cikk (1) bekezdése szerinti feltételek vizsgálata során mindig figyelembe kell venni a tényállás Svájchoz fűződő intenzitását (ún. belső kapcsolódás) is. Minél szorosabb ez a kapcsolat, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a közrend védekező mechanizmusa működésbe lép. A megítélés szempontjából mérvadó időpont az elismerés iránti kérelem benyújtása. Egy külföldi határozatnak a svájci anyagi jogi közrenddel való összeegyeztethetetlenségét hivatalból kell megítélni. A külföldi határozat érdemi felülvizsgálatára ugyanakkor nincs lehetőség. A több- és kétoldalú egyezményekbe foglalt közrendi záradék alapvetően megfelel az IPRG 27. cikke (1) bekezdésében foglaltaknak.

III. A joggyakorlat

1. A házasság felbontása

a) A házasság bíróság általi felbontása

A Szövetségi Bíróságnak 2002. március 4-i, 5C.297/2001-es döntésében egy jordániai bontóítéletnek a svájci közrenddel való összeegyeztethetőségét kellett vizsgálnia. A bontást Jordániában a bíróság csupán egy a feleség által az apjának adott olyan általános képviseleti meghatalmazás alapján mondta ki, amelyben szó sem volt a házasság felbontásáról. Semmilyen olyan nyilat-

- 436/437 -

kozat nem állt rendelkezésre, amellyel a feleség kinyilvánította volna, hogy beleegyezik a házasság felbontásába. A bontásra az ő tudta nélkül került sor. A Szövetségi Bíróság döntésében kifejtette, hogy a közös megegyezésen alapuló bontóítélet közrendbe ütközik, amennyiben az egyik fél nem személyesen jelentette ki, hogy beleegyezik a válásba. A ZGB 111. cikkére utalást követően a Szövetségi Bíróság leszögezte, hogy a svájci bontójog alapvető előfeltételei közé tartozik és ezért a svájci közrend részét képezi, hogy a bíróság kellőképpen meggyőződjön a feleknek a házasság felbontására irányuló akarata meglétéről. Ezért egy külföldön lefolytatott bontásra irányuló eljárásban is bizonyítani kell a megfelelő akarat meglétét, mielőtt a bíróság a közös megegyezésen alapuló bontást kimondja. A konkrét esetben a Szövetségi Bíróság közrendbe ütközőnek találta a jordániai bíróság ítéletét A BGE 131 III 182 (5A.26/2004 számú) 2005. január 26-i ítéletében a Szövetségi Bíróság annyiban pontosított, hogy egy közös megegyezéses bontás elismerésének nem előfeltétele, hogy a külföldi bíróság eljárása megfeleljen a ZGB 111. cikkében foglaltaknak. Elegendő, ha házasságot felbontó bíróság a felek írásbeli nyilatkozatai alapján győződik meg kellőképpen arról, hogy a felek beleegyeztek a házasság felbontásába. A Prizreni Kerületi Bíróság (Koszovó) bontóítélete, amely a házasság felbontását egy a feleség által adott ügyvédi meghatalmazásba foglalt belegyező nyilatkozat alapján mondta ki, ezért a Szövetségi Bíróság szerint nem ütközött a svájci közrendbe.

b) Magánválás

A Szövetségi Bíróság 1996. szeptember 9-i ítéletében (BGE 122 III 344) egy olyan, a ghánai szokásjog alapján létrejött magánbontás elismerésével kapcsolatban foglalt állást, amelynek során az állami hatósági közreműködés csak nyilvántartásba vételre terjedt ki. A házasság felbontását csak egy, a férj rokonai által adott esküt helyettesítő nyilatkozat tanúsította. Nem volt egyértelműen tisztázva ugyanakkor az, hogy a férj egyáltalán tudomással bírt-e a házasság felbontásáról és abban személyesen részt vett-e. Döntésében a Szövetségi Bíróság mindenekelőtt leszögezte, hogy az elismerésre vonatkozó, az IPRG 25. cikke szerinti feltételek megléte esetén nemcsak a hatósági bontások, hanem a magánbontások is elismerhetők. Ez felel meg ugyanis a svájci jogalkotó által megvalósítani szándékozott liberális elismerési gyakorlatnak. Egy olyan bontás hatásait, amely a svájci értelmezés szerint teljesen elfogadhatatlan, sokkal célravezetőbben lehet az IPRG 27. cikke szerinti közrendi záradékkal megakadályozni. Annak vizsgálata során, hogy a svájci közrend megtiltja-e az elismerést, a Szövetségi Bíróság megállapította, hogy a házasság felbontásának körülményei Ghánában messzemenően homályban maradtak. A Szövetségi Bíróság szerint az IPRG 27. cikkében foglalt közrend sérelme megvalósul, amennyiben csak a családok képviselői találkoztak és a házasság felbontása csupán az ő egyetértésük alapján történt meg, anélkül, hogy mindkét házasfél jelen lett volna, vagy legalább egyetértett volna a bontással. A konkrét esetben a Bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a bontást a svájci közrendbe való ütközés miatt mindaddig nem lehet elismerni, amíg a válás körülményeit kellően nem tisztázták. Egyebekben a bíróság rámutatott arra, hogy a magánbontások esetében az elismeréssel szemben szigorúbb követelményeket kell támasztani, mert a megtagadás okait hivatalból kell vizsgálni. Az elismerés alapja itt - a hatóság által hozott bontóítéletekkel szemben - nem egy hatósági aktus, hanem egy magánegyezség, amely gyakran hiányosságokban szenved. Ha egyáltalán nincs meg az egyetértés a házasság felbontása tekintetében, akkor a házasság elismerését mindenképpen meg kell tagadni. Végül leszögezte a Szövetségi Bíróság, hogy az a körülmény, hogy a házasság felbontását Ghánában nyilvánvalóan regisztrálták és az érvényes, nem zárja ki azt, hogy a házasság felbontásnak elismerését a svájci közrendbe ütközés miatt meg lehessen tagadni. Ez a 2000. május 5-i BGE 126 III. 257 (5.P.135/2000) számú ítéletnek megfelelően akkor is áll, ha a külföldi bontást a svájci személyállapoti nyilvántartásba bejegyezték. A svájci bíróság a ZGB 142. cikk (1) bekezdése szerint ugyanis szükség esetén elrendelheti a bejegyzés helyesbítését.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére