Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Szeibert Orsolya: Az Európai Családjogi Bizottság de facto élettársakra vonatkozó Elvei* (CSJ, 2023/2., 9-12. o.)

I. Az Európai Családjogi Bizottság és az Európai Családjogi Elvek

Jelen folyóirat hasábjain 2017-ben kerültek magyar nyelven közlésre az Európai Családjogi Bizottság 2002 és 2017 között elkészült és publikált Elvei,[1] az azóta elkészült és elfogadott, de facto élettársakra vonatkozó Elvek képezik ennek az írásnak a tartalmát.

Az Európai Családjogi Bizottságot 2001-ben családjoggal foglalkozó és több európai országot képviselő egyetemi professzorok alapították a családjog európai harmonizációjának támogatása céljával. A tudományos alapokon álló és tudományos módszerrel dolgozó testület az ún. Európai Családjogi Elvek kidolgozásával mintát kíván nyújtani az európai jogrendszerek jogalkotói számára, az Elveket ugyanakkor nem modellszabályoknak szánják. Az Európai Családjogi Bizottság két testületből áll, a héttagú Szervező Bizottságból, amely az Elvek előkészítését, kidolgozását és azok véglegesítését végzi, valamint egy szakértői csoportból. Az Elvek kidolgozása minden alkalommal ugyanolyan meghatározott lépések szerint és módszer alkalmazásával történt, miután a szakértői csoport tagjai maguk is a családjog területén tevékenykedő kutatók, illetve szakemberek, akik gondolataikkal, felvetéseikkel segítik, segítették az Elvek kidolgozását, megfelelő formában történő megfogalmazását; azok megalkotásáért ugyanakkor a Szervező Bizottság tagjai felelnek.

A munka az első időszakban nagyobb lendülettel folyt: először a házassági bontójog és a volt házastárs tartása, majd a szülői felelősség (szülői felügyelet) terén fogalmazták meg az Elveket. A házastársak vagyoni viszonyaira vonatkozó Elvekkel kapcsolatos munkafolyamat hamar megkezdődött, megalkotásuk már hosszabb időt igényelt, s szintén hosszabb időre volt szükség a de facto élettársak vagyoni viszonyainak, tartásának, öröklésének áttekintésére: a 2013-ban kezdődött munka a vonatkozó Elvek 2019-ben való megjelentetésével zárult. Időközben, 2018-ban a Szervező Bizottság arra az elhatározásra jutott, hogy egyelőre nem jelölnek ki újabb jogterületet, hanem részben a már kidolgozott Elvek jelentőségére hívják fel fokozottabban a figyelmet, részben pedig azzal kívánnak foglalkozni, hogy miként vették figyelembe az egyes államok a családjogi rendelkezéseik előkészítése során az Elveket. Mindeközben időszerűvé vált az Elvek alapjául szolgáló és közzétett nemzeti szabályozások felülvizsgálata is.

II. Az Európai Családjogi Bizottság Elvei a de facto élettársak vagyoni viszonyai, tartási és öröklési jogai terén

Preambulum

Felismerve azt, hogy a nemzeti családjogi rendszerek közötti eltérések fennállása ellenére egyre nagyobb mértékű a jogi konvergencia;

Felismerve azt, hogy fennálló különbségek akadályozzák a személyek szabad mozgását Európában;

Tekintettel arra, hogy növekszik azoknak az együtt élő pároknak a száma, akik nem formalizálják párkapcsolatukat;

Figyelembe véve a jogbiztonság általános hiányát;

Azzal a kívánsággal, hogy ez javítson a de facto élettársakként együtt élők helyzetén;

Elismerve a partnerek magánautonómiáját, különösen a megállapodások megkötéséhez fűződő jogukat;

Elismerve az érdekközösséget és a gyengébb fél védelmének szükségességét különösen a de facto élettársi kapcsolat megszűnése esetén;

Egyensúlyt teremtve egyik oldalról a de facto élettársi kapcsolatban együtt élők magánautonómiája és a másik oldalról a partnerek egymástól való kölcsönös függése és érdekközössége között;

Azzal a kívánsággal, hogy elősegítse a család jólétét;

- 9/10 -

Elismerve azt, hogy a partnereknek a család jólétéhez való hozzájárulása egyenlő értékű;

Nem téve különbséget a különböző és azonos nemű párok de facto élettársi kapcsolata között;

Azzal a kívánsággal, hogy hozzájáruljon a családjog európai harmonizációjához és megerősítse állampolgárainak jogait;

Az Európai Családjogi Bizottság a következő Elveket javasolja:

I. Fejezet

Fogalmi meghatározások és személyi hatály

5:1 Elv - Fogalmi meghatározások

(1) De facto élettársi kapcsolat az, amelyben két személy tartósan, párként él együtt.

(2) Minősített de facto élettársi kapcsolat az, amelyben a partnerek tartós párkapcsolata legalább öt évig fennáll vagy amelyből közös gyermek származott.

(3) Partner a de facto élettársi kapcsolatban élő személy.

5:2 Elv - Személyi hatály

(1) Az Elveket a de facto élettársi kapcsolatokra kell alkalmazni.

(2) Azok nem alkalmazhatók sem a házasságban, sem a bejegyzett partnerkapcsolatban élő párokra.

5:3 Elv - A formális párkapcsolat fennállása

Az Elvek alkalmazását nem zárja ki az, ha a partnerek egyike vagy mindkettőjük harmadik személlyel házasságban vagy bejegyzett partnerkapcsolatban áll.

II. Fejezet

Általános jogok és kötelezettségek

5:4 Elv - A partnerek egyenlősége

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére