Megrendelés

Szabadfalvi József[1]: Köszöntő (PF, 2011/1., 7-8. o.)

A Debreceni Egyetem néhány hónap múlva, 2012 tavaszán ünnepli alapításának százéves évfordulóját. Az egykori Debreceni Magyar Királyi Tudományegyetem felállításáról rendelkező korabeli törvénycikk "teljes egyetem" létrehozásáról szólt, melynek négy "klasszikus" kara között ott találjuk a Jog- és Államtudományi Kart. A rendkívül népszerű és szakmai elismertségnek örvendő "alapító" kar harmincnégy tanéven keresztül folyamatosan működött, szolgálva a hazai jogászképzést és a jogtudományt. 1949-ben az akkori új politikai hatalom - meglovagolva a korabeli jogászellenes hangulatot - a kar működését "további rendelkezésig" szünetelni rendelte. A kényszerű szünet 1996-ig tartott, amikor is az egyetem, Debrecen városa és a régió óhajának megfelelően újra megindult a jogászképzés az intézményünkben. Az "újraalapítást" követően immár tizenöt év telt el, és egy minden tekintetben az elődökhöz méltó jogi kart sikerült felépíteni. Elődeinkhez hasonlóan az oktatómunka mellett nagyon fontosnak tartjuk a tudományos kutatást és az elért eredményeink közzétételét, publikálását.

Az új évezred elejétől karunk örvendetesen élénk kiadói tevékenységet folytat, ami elsősorban az intézményünkben született eredmények közreadását szolgálja. E sorban kell megemlíteni az évente megjelenő Collectio Iuridica Universitatis Debreceniensis című kari aktát, a Profectus in Litteris elnevezésű doktorandusz-, illetve Studia luvenum című hallgatói publikációs fórumokat, továbbá több önálló kari kiadású könyvsorozatot is (Debreceni konferenciák, Historia Facultatis luridicae), melyek a karon tartott tudományos rendezvények, illetve a kartörténeti kutatások eredményeit tárják a szakmai nyilvánosság elé. 2005-től a Gondolat Könyvkiadó gondozásában - 2011-től új, "Dignitas luris - Debreceni Iskola" névvel - könyvsorozatot indítottunk, melyben mostanáig tizenegy tudományos monográfia, illetve tanulmánykötet jelent meg, reprezentálva a kari tudományos eredményeit. Ezenkívül számos egyéb kötet került kiadásra a kar vagy valamely tanszéke gondozásában. Az elmúlt öt évben jelentősen bővült a kar önálló jegyzetkiadása is, melyet főképpen a Debreceni Egyetemi Kiadó gondoz.

Úgy vélem, az eddigi publikációs fórumok egymást jól kiegészítve szolgálták a kar tudományos potenciáljának megjelenését. Mindazonáltal elérkezettnek látjuk az időt egy olyan periodika megindítására, amely nyitni kíván a hazai, és távlatosan a nemzetközi szakmai nyilvánosság felé. Az e számmal útjára induló Pro Futuro című folyóirat az állam- és jogtudományok művelésének egy olyan új orgánuma kíván lenni,

- 7/8 -

amelyet a 21. század kihívásaival szembenéző, jövőbe tekintő szemlélet jellemez. A nagyobb társadalmi, gazdasági, politikai változások, mozgások idején ez a törekvés mindig is jellemző volt a hazai jogirodalomban. Így volt ez az elmúlt századforduló táján, és így van ez most is. Bármerre tekintünk szűkebb és tágabb világunkban, a hazai, az európai vagy éppen a nemzetközi színtéren, nap mint nap tanúi lehetünk a folyamatos útkeresésnek. Kihívások sokaságával kell szembenéznie napjaink jogrendszerének, illetve magának a modern államnak. Bízom benne, hogy a Pro Futuro hamarosan olyan periodikává válik az örvendetesen egyre bővülő hazai jogtudományi publikációs fórumok között, amely segít megtalálni a megoldásokat. Abban is reménykedem, hogy hamarosan megbecsülésnek fog számítani a folyóiratunkban való közlés. Biztos vagyok benne, hogy a szakmai háttér, így a szerkesztőség, a szakmai szakértő bizottság kellő garanciát jelent arra, hogy egy egyedi profilt megjelenítő, egyre inkább rangossá váló folyóiratot tudjon közreadni a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara.

Debrecen, 2011. október 3. ■

Lábjegyzetek:

[1] A szerző dékán.

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére