Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Adleff Adrienn, Sós Ildikó: Önkéntesen a gyermeki jogokért-joghallgatók a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványról és a Kérdezd a gyerekjogászt! szolgáltatásról (CSJ, 2010/4., 12-17. o.)

"A gyerekeket meg kell hallgatni" - így szól a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány mottója. Talán sokan hallottak már a szervezetről, ismerik munkásságát, de nem is sejtenék, milyen összetett a tevékenysége a gyermekvédelem sokszínű területén. Joghallgatóként egy önkéntes-toborzó előadáson nyertünk első ízben betekintést az alapítvány életébe. Az előadók lelkesedése és elhivatottsága azonnal hatása alá kerítette a hallgatóságot, és átszellemülten gondolkodtunk el, vajon hogyan fordulhatott elő, hogy nem ismertük korábban ezt a szervezetet. A meghallgatást követően már a Kérdezd a gyerekjogászt! csapatában találtuk magunkat, és azóta lehetőségünk nyílik részt venni a Kék Vonal Alapítvány munkájában.

Az alábbiakban ismertetjük a Kék Vonal alapvető értékeit és szerteágazó tevékenységét, majd részletesebben bemutatjuk a Kérdezd a gyerekjogászt! szolgáltatást és ott végzett munkánkat.

A Kék Vonal Alapítvány alapértékei

A képzések során megértettük és elsajátítottuk az alapítvány értékeit. Természetesen mindenekelőtt a gyerekközpontúság jellemezi munkánkat, amely annyit takar, hogy minden tudásunk, tapasztalatunk a gyermek érdekét szolgálja. Második alapelvünkké vált a bizalom, amely magától értetődő, mégis igazi kihívás, próbatétel. Nem könnyű feladat bizalmat ébresztő hallgatóvá válni; elfogulatlanul és előítélet-mentesen segíteni.

A felelősség pedig mindezen értékek velejárója, hiszen aki szívvel-lélekkel elköteleződött a gyermekek védelme iránt, nagy terhet vállal magára. Tőlünk telhetően mindent megteszünk, hogy a gyermek érdekét szolgáljuk, felismerve azt, hogy gyakran sorsdöntő élethelyzetek csapásirányát határozzuk meg. Mindezt pedig tesszük úgy, hogy megpróbálunk kellő távolságban maradni a problémáktól objektivitásunk megőrzése és nem utolsósorban saját lelki egyensúlyunk érdekében.

A képzés során azt is megtanultuk, hogy a gyermekek átfogó oltalma nem valósulhat meg együttműködés nélkül. Összefogás szükséges a gyermek közvetlen környezetében, valamint állami, nemzetközi szinten is. Együttműködés nélkül nem kérnének segítséget, a problémák nem kerülnének felszínre, nem lenne lehetőség a megfelelő intézmények bevonására, összehangolt munkájára.

A Kék Vonal ezen értékek mentén tűzte ki célul, hogy hazánkban a gyermekek megfelelő színvonalon jussanak segítséghez. Célja a gyermekek és fiatalok meghallgatása; annak elérése, hogy a gyermekekkel kapcsolatba kerülő felnőttek a gyermek "mindenekfeletti érdekeit" tartsák szem előtt; továbbá, hogy az ENSZ által deklarált gyermeki jogok minél teljesebb körben valósuljanak meg. Hogy milyen eszközöket működtet az alapítvány céljai megvalósításához? Nos, válaszul egy meglepően hosszú felsorolás következik, és bizonyos, hogy a tevékenységi kör idővel tovább fog bővülni.

Gyerektelefon

Az alapítvány a munkáját 1993-ban kezdte a Kék Vonal Ifjúsági és Gyerektelefon elindításával. A Gyerektelefon így a szervezet alappillérévé vált, később az ott szerzett tapasztalatok motiválták az eszközrendszer bővítését.

A szolgáltatás célja, hogy segítő kezet nyújtson azon gyermekek, fiatalok számára, akik tanácstalanok, krízishelyzetben vannak, vagy "csupán" nincs kivel megbeszélniük életük fontos kérdéseit. A hívások tárgya széles skálán mozog: az iskolai nehézségek, családi problémák, társkapcsolati gondok éppúgy előfordulnak, mint a magány, vagy akár valamilyen függőség, öngyilkosságra irányuló gondolatok.[1]

A vonal végén, az alapítvány képzésén részt vett munkatársak ülnek, akik elhivatottak a gyermekek, fiatalok támogatása iránt, akik megértik és elfogadják őket. A szolgálat egyik lényeges erénye a meghallgatás. A beszélgetést a hívó gyermek irányítja, a párbeszédet mindvégig az elfogulatlan, megértő együttműködés, támogatás jellemzi. A gyermek nem kap kész megoldásokat, tanácshoz, iránymutatáshoz jut, de végig ura maradhat döntéseinek.

Képzésünk során megismerhettük a telefonos segítő munkájának rejtelmeit is. Helyes és érthető, azonnali választ adni, nem meghökkenni csak ösztönös lélekjelenléttel és stabil szakmai tudatossággal lehetséges. A telefon mellett ülők titkon megközelíthetetlen példaképeinkké váltak.

A Gyerektelefon figyelemreméltó kiváltságokban részesül annak érdekében, hogy minél szélesebb körben segíthessen. Az ország egész területéről elérhető, ingyenesen hívható és a beszélgetés anonimitása is biztosított. Az alapítvány azokra a gyermekekre is gondol, akik szóban nehezebben fejezik ki magukat, így kérdéseikkel e-mailben, sőt akár chat-en is elérhetik a munkatársakat.

Az Európai Bizottság által 2007. október 29-én hivatalosan a gyerek segélytelefonok számaként elkülönített 116 111 telefonszámot a Kék Vonal vezette be Magyarországon, ezzel is képviselve hazánkat a Gyerektelefonok Világszervezetében (Child Helpline International). A szervezet tagszervezeteinek vállalt küldetése a gyerekek védelme, érdekeik képviselete, a gyerekek igényeinek, hangjának felerősítése.[2]

Összefogás az eltűnt gyermekekért

Szintén az alapítvány vezette be az eltűnt gyermekek európai hívószámát is, az Eltűnt Gyermekek Segélyvonalát, az 116-000 számon. A szolgáltatással nem kevesebbre vállalkozik, minthogy a szökést fontolgató, vagy az otthonukat már elhagyó gyermekek számára nyújt segítő kezet. Érzelmi támogatást kínál, célja mindenekelőtt a gyermek biztonságos környezetbe helyezése. A közvetítő szerepét magára vállalva, a szervezet akár üzenetet is továbbít az elszökött gyermek környezete számára. Mindezt határon átnyúló dimenzióban, hatóságokkal, civil szervezetekkel együttműködve folytatja.

Az Alapítványon belül 2000-ben alakult meg az Eltűnt Gyermekek Munkacsoport, amelynek célja, hogy feltérképezze az eltűnt gyerekek és hozzátartozóik hatékony segítésének módját és a hasonló célú szervezetekkel való együttműködés formáit, kiemelten fontos területként kezelve a határokon átnyúló eltűnés eseteit.[3] A Kék Vonal Alapítvány alapító tagja az "Eltűnt Gyerekek Európa" (Missing Children Europe) nevű szervezetnek. A tagszervezetek szoros összefogásával céljuk, hogy a határokon átnyúló eltűnési eseteket minél teljesebb körben kezeljék.

Tovább nyomatékosítva a probléma komolyságát, az Alapítvány 2006-ban konferenciasorozatot indított. Az Eltűnt gyerekek szakmai napok célja, hogy a gyermekekkel hivatásszerűen foglalkozó szakmák képviselői összehangoltan, egységes protokoll szerint kezeljék a gyerekeltűnési eseteket.[4]

Gyerekek a világhálón

A Kék Vonal tevékenységének másik fontos terepe a gyermekek védelme a világháló okozta ártalmaktól. Az internet kimeríthetetlen lehetőségei újabb fajta veszélyeket jelentenek, így törekedni kell a megelőzésre és a felkészítésre. A Gyerekek a világhálón a szervezet igen komplex területe. Döntő jelentőségű, hogy a kiszolgáltatott gyermekeket minél szélesebb körben készítsék fel rájuk leselkedő veszélyekre. Az internet elérhetőségének rohamos növekedésével megegyező sebességgel kell terjeszteni a biztonságos használat feltételeit. Tehát legyen minden gyermek számára természetes, hogy adatait nem adja ki, nem megy el egyedül személyes találkozóra, továbbá, hogy segítséget kér, ha zaklatják.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére