Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

Haitsch Gyula: Korlátolt felelősségű társaságból kizárt tag üzletrészének értékesítésével kapcsolatos kártérítési követelés elbírálása (GJ, 2004/12., 24-26. o.)

I.

1. Az alperes korlátolt felelősségű társaság 1989-ben alakult, a cégnyilvántartásba 1989. január 31-i hatállyal jegyezték be. A felperes 1997. május 1-jétől volt az alperes társaság tagja 34,57%-os üzletrésszel, a Választottbíróság a felperest 2001. november 16-án kelt ítéletével zárta ki a Kft.-ből.

Az alperes ügyvezetője 2002. január 10-én levelet intézett a felperest a tagkizárási ügyben képviselő ügyvédhez, dr. L. L.-hez, amiben közölte, hogy mivel dr. L. L. korábbi - telefonon, illetve e-mailben történt - megkereséseikre nem válaszolt, az alperes a törzstőke leszállítására készül, és ennek folytán a felperes részére törzsbetétjének az összegét kívánja kifizetni. A felperes a levélre nem válaszolt, 2002. február 4-én azonban törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása iránti kérelmet nyújtott be a Cégbírósághoz. Ebben kérte, hogy a Cégbíróság a felperes üzletrészét érintő törzstőke-leszállítás, illetőleg tagváltozás bejegyzése iránti kérelmet utasítsa el, mivel az üzletrészre vonatkozólag árverés nem történt, és az üzletrészt más módon csak a felperes hozzájárulásával lehetett volna értékesíteni, annak bevonására pedig a társasági szerződés nem ad lehetőséget.

2002. február 7-én az alperes ügyvezetője újabb levelet írt dr. L. L.-nek, amiben közölte, hogy mivel korábbi megkereséseikre nem kaptak választ, az alperes társaság megindítja a szükséges eljárást. 2002. február 21-én a Cégközlönyben az alperes nyilvános árverésre hirdette meg a felperes üzletrészét a névértéknek megfelelő 17630000 forintos kikiáltási áron. Az árverés eredménytelennek bizonyult. A megismételt árverésen, amelyen a kikiáltási ár 890 000 forint volt, megjelent többek között N. N., aki a legmagasabb ajánlatot tette és a vételárat azonnal meg is fizette. Az árverés vezetője tájékoztatta a vevőt, hogy az üzletrészt csak akkor szerezheti meg, ha az erre jogosultak nem élnek elővásárlási jogukkal. Az elővásárlási jogosultak közül - 2002. március 6-án kelt írásbeli nyilatkozatában - a Kft. nevében az ügyvezető bejelentette, hogy a gazdasági társaság élni kíván elővásárlási jogával az árverésen kialakult 1040 000 forintos vételár mellett. Az alperes 2002. március 8-án a felpereshez intézett levelében tájékoztatást adott az árverés lefolytatásáról, és közölte, hogy az árverés lebonyolításával kapcsolatban 516 400 forint költség merült fel. Bejelentette, hogy az árverési vételárból fennmaradó 523 600 forintot átutalta a felperes részére.

A felperes képviseletében dr. L. L. 2002. április 12-én kelt levelében közölte, hogy az árverést érvénytelennek tekinti, és kifogásait közölte a Cégbírósággal is. A Cégbíróság azonban a felperes törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása iránti kérelmét elutasította és egyben elrendelte az alperes tagként való bejegyzését, saját üzletrészé­nek megszerzése folytán.

2. A felperes 2002. november 6-án keresetlevelet nyújtott be az árverés érvénytelenségének megállapítása iránt a bírósághoz, a bíróság azonban az eljárást megszüntette arra hivatkozva, hogy a jogvita elbírálása a Választottbíróság hatáskörébe tartozik. Ezt követően nyújtotta be a felperes keresetét a Választottbírósághoz, amelyben elsődleges kereseti kérelemként az árverés érvénytelenségének megállapítását, másodlagos kereseti kérelemként pedig azt kérte, hogy a Választottbíróság kötelezze az alperest 17 106 400 forint kártérítés megfizetésére. Álláspontja szerint ugyanis a felperes üzletrésze a törzsbetéttel azonos értéket (17630000 forintot) képviselt, amiből az alperes csak 523600 forintot fizetett meg. A különbözetként jelentkező összeg a felperesnek okozott kárt.

Az alperes védekezésében a kereset elutasítását kérte, mert álláspontja szerint a felperes, mint kizárt tag, üzletrészének értékesítése során megtartotta a jogszabályokat, az árverés érvényes, a felperes tehát kártérítésre nem tarthat igényt. A kereset elutasítását arra hivatkozással is kérte, hogy "ítélt dolog"-ról van szó, mivel a felperes a Cégbíróság által törvényességi felügyeleti eljárás során már jogerősen elbírált igényt érvényesít. A Cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása iránti kérelmet elutasító végzését a felperes 30 napos jogvesztő határidőn belül támadhatta volna meg keresettel a bíróság előtt, ezt azonban elmulasztotta.

II.

A Választottbíróság a felperes keresetét ítéletével elutasította. Ítéletét a következőkkel indokolta.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére