Megrendelés
Alkotmánybírósági Szemle

Fizessen elő az Alkotmánybírósági Szemlére!

Előfizetés

Vitaindító (ABSz, 2010/2., 100-102. o.)

Az Alkotmánybíróság levele az Országgyűlés Alkotmány-előkészítő eseti bizottsága részére.

Dr. Salamon László úr,

az Alkotmány-előkészítő eseti bizottság elnöke

részére

Tisztelt Elnök Úr!

Az Alkotmánybíróság és a magam nevében köszönöm, hogy július 22-én kelt levelében kérte az Alkotmánybíróság észrevételeit a folyamatban levő alkotmányozásról, elsősorban az Alkotmánybíróságra vonatkozó szabályozási elvekről.

Megelégedéssel nyugtáztuk, hogy Elnök Úr levele utal a testület függetlenségére és politikamentességére. Valóban, az Alkotmánybíróság nem része a törvényhozási - jelen esetben az alkotmányozási - folyamatnak, és nem is tanácsadója a törvényhozónak. Ezért nem kívánunk általában nyilatkozni az alkotmányozásról, az egyes államszervezeti megoldásokról. Ugyanakkor mivel az Alkotmánybíróság az egész alkotmány értelmezését végzi és végezte az elmúlt húsz évben, az egyes intézményekről, alapelvekről és rendelkezésekről kialakított értelmezése a határozataiban megtalálható.

Az új alkotmány is a közös európai alkotmányos hagyomány része lesz, ami sokban meghatározza az alapértékeket. Az Európai Unióról szóló szerződés preambuluma megerősíti a tagállamok elkötelezettségét a szabadság, a demokrácia, az emberi jogok és alapvető szabadságok tiszteletben tartása és a jogállamiság elvei mellett. Az alapértékek és az emberi jogok listája tehát alapvetően az új alaptörvényben nem fog változni. A demokrácia, a népszuverenitás, a köztársaság, a jogállamiság, a hatalommegosztás, a bírói függetlenség, a jogbiztonság éppúgy az új alkotmány alapértékei lesznek, mint például az emberi jogok katalógusában az élet védelme, az emberi méltóság vagy éppen a véleménynyilvánítás szabadsága. Ezzel arra szeretnénk utalni, hogy az Alkotmánybíróságnak a fent említett értékekre vonatkozó általános megállapításai a szöveg változásától függetlenül érvényesek maradnak.

Természetesen, ha bármely alapelv, alapjog vagy államszervezeti megoldás értelmezéséhez szükség van az elmúlt húsz év alatt felhalmozott alkotmánybírósági gyakorlat ismertetésére, készséggel segítünk ebben a Bizottságnak.

Levelemhez mellékelem az Alkotmánybíróság teljes ülése által megvitatott előzetes észrevételeket az Alkotmánybíróságra vonatkozó szabályozási elvekről.

Budapest, 2010. szeptember 29.

Üdvözlettel:

Dr. Paczolay Péter

Melléklet

Észrevételek az Alkotmánybíróságra vonatkozó szabályozási elvekről

I. Mi szerepeljen az Alkotmányban az Alkotmánybíróságról?

1. Az Alkotmánybíróságra vonatkozó szabályozás során kívánatos lenne három szabályozási szint megkülönböztetése: az Alkotmányban, az Alkotmánybíróságról szóló törvényben, illetve az ügyrendben szereplő szabályozás.

2. Az alkotmánybíráskodás európai modellje bevált a magyar gyakorlatban, a közvélemény-kutatások szerint az Alkotmánybíróság a magyar politikai rendszer leginkább elfogadott és bizalomnak örvendő intézménye, és - amint ezt a testület létrehozásának huszadik évfordulójára rendezett konferencia sikere is mutatta - nemzetközi elismertsége is nagy.

Az alkotmánybíráskodás feltételeinek az Alkotmányban kell szerepelniük:

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére