Megrendelés

A bíróságok gyakorlatából (CH, 2015/5., 7-9. o.)

1. Kényszertörlési eljárás alatt benyújtott változásbejegyzési kérelem

A B. Innovációs Technológiai Korlátolt Felelősségű Társaság cégjegyzékének adatai szerint a társaság 2014. szeptember 17-től áll kényszertörlés alatt.

A társaság 2014. szeptember 19-én benyújtott változásbejegyzési kérelme a székhely, az ügyvezető, a tag és a felügyelőbizottsági tagok adataiban bekövetkezett változások bejegyzésére irányult. A változásbejegyzési kérelem alapjául szolgáló okiratként benyújtott alapító okirat-módosítás 2014. március 14-i keltezésű, és a cég a változásbejegyzési kérelem előterjesztésekor igazolási kérelmet is előterjesztett a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 34. § (1) bekezdésében meghatározott 30 napos határidő elmulasztása miatt. Az igazolási kérelmében előadta, hogy korábban, 2014. május 30-án már benyújtotta a változásbejegyzési kérelmét, azonban akkor annak visszaigazolása hozzá nem érkezett meg, és ezt a jogi tényt csak későn észlelte.

Az elsőfokú bíróság hiánypótlási eljárás keretében kiadott, 2014. október 2-án kelt 13. sorszámú végzése kizárólag a változásbejegyzési kérelem visszavonására irányult, amelynek teljesítésére 8 napot biztosított, és a mulasztás jogkövetkezményeként a változásbejegyzési kérelem elutasítását jelölte meg.

Az elsőfokú bíróság a 2014. október 10-én kelt 15. számú végzésével a cég 2014. szeptember 19. napján benyújtott változás bejegyzése iránti és igazolási kérelmét elutasította. Határozatát a Ctv. 116. § (3) bekezdésére alapította, és azzal indokolta, hogy a kényszertörlés kezdő időpontját követően a cég szervei csak a kényszertörlés célját szolgáló döntéseket hozhatnak.

A végzés ellen a cég fellebbezett, kérte annak megváltoztatását és a változások bejegyzését, vagy annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasítását. Véleménye szerint az elsőfokú bíróság az igazolási kérelmét nem bírálta el, továbbá a változásbejegyzési kérelmét a Nemzeti Adó- és Vámhivatal határozatára figyelemmel érdemben kellett volna elbírálnia, ugyanis ebben a határozatában a cég adószámának törlését elrendelő határozatát saját hatáskörében visszavonta. A cég kifogásolta az elsőfokú bíróság hiánypótlást elrendelő 13. sorszámú végzésének tartalmát is, amely arra irányult, hogy a cég a változásbejegyzési kérelmét vonja vissza. Véleménye szerint az elsőfokú bíróságnak erre nem volt jogszabályi lehetősége.

- 7/8 -

A fellebbezés megalapozott.

Az elsőfokú bíróság a cég igazolási kérelméről a határozata rendelkező részében határozott, azonban ezt a döntését nem indokolta meg, pedig ez a kötelezettsége a Ctv. 32. § (1) bekezdése értelmében alkalmazandó Pp. 110. § (1) bekezdése és a 222. § (1) bekezdése alapján fennállt.

Az elsőfokú bíróság változásbejegyzési eljárásban hozott, hiánypótlást elrendelő 13. sorszámú végzése az eljáró bíró jogi álláspontját tartalmazza, amely szerint a kényszertörlési eljárás alatt nincs helye semmilyen adatváltozás bejegyzésének, ezért amennyiben a cég nem vonja vissza a változásbejegyzési kérelmét, akkor azt el fogja utasítani. Ez a jogi álláspont azonban téves.

Az elsőfokú bíróság a változásbejegyzési kérelmet és az annak alapjául szolgáló okiratokat - a fent ismertetett jogi álláspontja miatt - érdemben nem vizsgálta.

A Ctv. 116. § (3) bekezdése szerint a kényszertörlési eljárás során a cég üzletszerű gazdasági tevékenységet nem végezhet. A cég képviselője a kényszertörlési eljárás alatt e fejezetben foglaltakkal összhangban a hitelezői érdekek figyelembevételével járhat el, a kényszertörlés kezdő időpontjától a cég vagyonával kapcsolatos jognyilatkozatot - az e fejezetben foglaltak kivételével - nem tehet. A kényszertörlési eljárás kezdő időpontját követően a cég szervei nem hozhatnak a kényszertörlési eljárás céljával ellentétes döntéseket, a cég nem dönthet átalakulásáról, egyesüléséről, szétválásáról.

A Ctv. 116. § (3) bekezdésében foglaltak szerint tehát a jogalkotó nem zárta ki a kényszertörlési eljárás alatt változásbejegyzési kérelem benyújtásának lehetőségét, ugyanis a kényszertörlési eljárás alatt is szükségessé válhat olyan adatváltozás bejegyzése, amelynek alapjául a cég valamely szervének olyan határozata szolgál, amely a tartalmában nem ellentétes a kényszertörlési eljárás céljával.

A jelen ügyben előterjesztett változásbejegyzési kérelem a cégjegyzék adataiban a kényszertörlési eljárás kezdő időpontját megelőzően bekövetkezett változások bejegyzésére irányult, amely kérelem érdemi elbírálásának nem akadálya a kényszertörlési eljárás folyamatban léte.

A jelen eljárás tárgya a cég 2014. szeptember 19-én előterjesztett igazolási kérelem és változásbejegyzési kérelem tárgyában hozott elsőfokú határozat elleni fellebbezés elbírálása, ezért ebben az ügyben nem vizsgálhatja a Fővárosi Ítélőtábla a cég kényszertörlési eljárása megindításának jogszerűségét, erre csak a cég adószámának törlése miatt indított különleges törvényességi felügyeleti eljárásban hozott végzés elleni fellebbezés folytán indult másodfokú eljárásban lenne jogszabályi lehetőség.

Az elsőfokú bíróság jelen ügyben hozott 15. számú végzése elleni fellebbezés elbírálásának eredményeként a Fővárosi Ítélőtábla a Ctv. 32. § (2) bekezdése és a Pp. 259. §-a értelmében alkalmazandó Pp. 252. § (2) bekezdése alapján az elsőfokú bíróság végzését hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasította.

Az elsőfokú bíróságnak az újabb eljárásban el kell bírálnia a cég igazolási kérelmét, amelynek sikertelensége esetén a döntését indokolnia kell, és ebben az esetben felmerülhet a Ctv. 34. § (2) bekezdésének alkalmazhatóságának kérdése, továbbá érdemben kell vizsgálnia a cég 2014. szeptember 19-én előterjesztett 10. sorszámú változásbejegyzési kérelmét, szükség esetén e tárgyban hiánypótlási eljárási eljárást kell lefolytatnia, és figyelemmel kell lennie az adószám törlése miatt indított törvényességi felügyeleti eljárásban hozott határozatokra, mivel azok érinthetik a változásbejegyzési kérelem tárgyában hozott határozat tartalmát.

[Fővárosi Ítélőtábla 14. Cgf. 47.092/2014/2.]

2. Törvényességi felügyeleti határozatok kézbesítése

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére