Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésA közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (továbbiakban: Ket.) 2009. október 1-jétől hatályos módosítása* alapján a jegyző nem állíthat ki hatósági bizonyítványt az élettársi kapcsolat fennállásáról. A jogszabályváltozásnak köszönhetően a hatóságnak meg kell tagadnia a hatósági bizonyítvány kiadását - egyebek mellett - akkor, ha az ügyfél olyan adat, tény, állapot igazolását kéri, amelyre vonatkozóan a hatóság adattal nem rendelkezik.
A jegyzők nem vezetnek nyilvántartást, illetve nem rendelkeznek adattal az élettársi kapcsolatokról, kivéve az azonos neműek élettársi kapcsolatát, amennyiben az bejegyzésre került az anyakönyvbe, illetve 2014 júliusától az elektronikus anyakönyvi nyilvántartásba. Ebben az esetben természetesen sor kerülhet a jegyző által a hatósági bizonyítvány kiállítására.
2010. január 1-jét követően az egyes közjegyzői nemperes eljárásokról szóló 2008. évi XLV. törvény rendelkezéseire tekintettel a közjegyző előtt lehetséges nyilatkozatot tenni az élettársi kapcsolat fennállásáról. A nyilatkozat alapján az élettársi kapcsolat fennállása a közjegyző által vezetett Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába kerül rögzítésre, amelyből igény esetén a közjegyző az élettársi jogviszony fennállásáról hatósági bizonyítványt állít ki.
Annak ellenére, hogy a Ket. fent idézett változására már öt éve sor került, sajnálatosan a szakmában még mindig kissé nehézkesen került átültetésre, illetve tapasztalatom szerint a jegyző kollégák napjainkban is országszerte eltérően alkalmazzák a jogszabályt.
Sok esetben tapasztalható ugyanis, hogy a mai napig kiállításra kerülnek a két tanúval megerősített jognyilatkozatok alapján az élettársi viszony fennállásáról szóló hatósági bizonyítványok, esetenként akkor is - tulajdonképpen a leggyakrabban ezekben az esetekben - amikor az élettársak közül az egyik fél sajnálatosan már elhunyt.
Ezekben az ügyekben jellemzően a nyugdíjfolyósító felé történő felhasználás céljából keresik meg az ügyfelek a jegyzőt annak érdekében, hogy az hozzátartozói jogon járó nyugellátás igénybevételéhez állítsa ki a hatósági bizonyítványt. Sajnos azt is szomorúan kell tudomásul vennünk, hogy jellemzően a nyugdíjfolyósító szerv ügyintézői küldik az ügyfeleket a jegyzőhöz, így a jegyzőnek még nehezebb a dolga, amikor megpróbálja betartani a jogszabályt, miközben az ügyfeleket egy másik hatóság már félreinformálta. A gyakorlatomban olyan extrém eset is előfordult, amikor a nyugdíjfolyósító ügyintézője egyszerűen nem fogadta el a közjegyző által kiállított hatósági bizonyítványt - mondván, hogy a közjegyző bármit leigazol, amit kérnek tőle(!) - és ragaszkodott a jegyzői igazolás benyújtásához az eljárása során.
De mit lehet tenni abban az esetben, ha az élettársi viszony fennállásakor elmarad annak közjegyzőnél történő nyilvántartásba vétele, majd az élettársak egyike meghal, és a túlélő élettárs szeretné igénybe venni a hozzátartozói jog alapján járó nyugellátást?
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás