Megrendelés
Munkajog

Fizessen elő a Munkajogra!

Előfizetés

Dr. Herdon István - Dr. Zaccaria Márton Leó: Beszámoló dr. Sipkáné dr. Puskás Ágnes és dr. Balogh Áron Péter nyilvános doktori védéséről (MJO, 2021/4., 82-83. o.)

2021. október 15-én sikerrel zajlott le dr. Sipkáné dr. Puskás Ágnes doktorjelölt, jogtanácsos egyetemi doktori (PhD) fokozat megszerzésére irányuló nyilvános doktori védése. Doktori disszertációjának címe A felelős üzleti magatartás megjelenési formái és szabályozási tendenciái munkajogi aspektusból volt.

A jelölt doktori tanulmányait 2016 és 2020 között a Debreceni Egyetem Marton Géza Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában folytatta dr. Nádas György tanszékvezető habilitált egyetemi docens, ügyvéd doktori témavezetése mellett. Doktori értekezését 2020 őszén nyújtotta be munkahelyi vitára, amely doktori cselekmény 2021 januárjában online formában sikeresen lezajlott az előzetesen felkért hozzászólók (későbbi opponensnek) és a PhD fokozattal rendelkező további szakértők, munkajogász kollégák egyöntetű támogatásának köszönhetően. A munkahelyi vita felkért hozzászólói az értekezés témájának elismert szaktekintélyeiként prof. dr. Kiss György akadémikus, egyetemi tanár (NKE ÁNTK, PTE ÁJK) és prof. dr. Kun Attila Sándor tanszékvezető egyetemi tanár (KRE ÁJK, NKE ÁNTK) voltak.

A védésen dr. Sipkáné dr. Puskás Ágnes doktorjelölt tizenöt perc terjedelemben ismertette doktori kutatásainak hipotéziseit, a kutatás módszertanát és a feltárt tudományos nóvumokat. A színvonalas és dinamikus előadás egy igényesen megszerkesztett ppt-prezentáció keretei között hangzott el, ezt követően pedig a hivatalos bírálatok következtek prof. dr. Kiss György és prof. dr. Kun Attila részéről. A bírálók részletes opponensi véleményüket előzetesen írásban a doktori iskola rendelkezésére bocsátották, így a nyilvános védésen azok legfontosabb elemeire tértek ki, teret engedve néhány, a jelölthöz intézett kérdésre adandó válasznak és az azokat kísérő esetleges szakmai vitának.

Bírálatában mindkét opponens kiemelte a dolgozat érdemeit, hangsúlyozva a témaválasztás eredetiségét, a kutatómunka letisztult módszertanát és a kidolgozás általánosan magas színvonalát. Az elhangzott bírálatok után a jelöltnek volt lehetősége ezekre reagálni; ennek keretei között válaszok is érkeztek a feltett kérdésekre, amelyekben a jelölt is megerősítette, hogy minden törekvés ellenére valószínűtlen az, hogy a társadalmi felelősségvállalás területén konkrét, pozitív jogi természetű munkajogi normák látnának napvilágot a közeli jövőben. Ugyanakkor az értekezésben is feltárt számos jó gyakorlat, közbeszerzési vagy éppen emberi jogi szempont egyre intenzívebb érvényre juttatása minden szabályozási nehézség ellenére bizakodásra ad okot.

A jelölt válaszai után a bizottság többi tagja - prof. dr. Szabadfalvi József, az MTA doktora, egyetemi tanár (DE ÁJK) a bizottság elnökeként, prof. dr. Jakab Nóra egyetemi tanár (ME ÁJK), dr. Ferencz Jácint tanszékvezető egyetemi docens, ügyvéd (SZE DF ÁJK) és dr. Petrovics Zoltán adjunktus (ELTE ÁJK) a bizottság tagjaként, valamint dr. Zaccaria Márton Leó habilitált adjunktus (DE ÁJK) a bizottság titkáraként - kapott szót. A bizottság tagjai megerősítették, hogy a jelölt értekezése kiemelkedően magas színvonalat képvisel, és olyan, további kutatómunkára ösztönző tudományos eredményeket tartalmaz, amelyek e terület elméleti és gyakorlati megítélésében egyaránt fontos szerepet játszhatnak a jövőben.

A bírálóbizottság titkos szavazásának eredményeképpen dr. Sipkáné dr. Puskás Ágnes tudományos munkásságát, a nyilvános védésen nyújtott teljesítményét és doktori értekezését egyaránt summa cum laude minősítéssel értékelte a bizottság mind a hét tagja, így a szavazások összesített eredménye is summa cum laude lett. Gratulálunk dr. Sipkáné dr. Puskás Ágnesnek színvonalas doktori értekezéséhez és az egyetemi doktori (PhD) fokozat megszerzéséhez!

2021. október 15-én szintén sikerrel zajlott le dr. Balogh Áron Péter doktorjelölt, ügyvéd egyetemi doktori (PhD) fokozat megszerzésére irányuló nyilvános doktori védése. Doktori disszertációjának címe A kollektív szerződés mint magánjogi jogintézmény volt.

A jelölt doktori tanulmányait 2014 és 2018 között a Debreceni Egyetem Marton Géza Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában folytatta szintén dr. Nádas György doktori témavezetése mellett. Doktori értekezését 2021 tavaszán nyújtotta be munkahelyi vitára, amely doktori cselekmény hibrid - jelenléti és online - formában sikeresen lezajlott az előzetesen felkért hozzászólók (későbbi opponensnek) és a PhD fokozattal rendelkező további szakértők, munkajogász kollégák egyöntetű támogatásának köszönhetően. A munkahelyi vita felkért opponensei az értekezés témájának elismert szaktekintélyeiként dr. Berke Gyula (PTE ÁJK) tanszékvezető habilitált egyetemi docens és dr. Ferencz Jácint (SZE DF ÁJK) tanszékvezető egyetemi docens voltak.

A védésen dr. Balogh Áron Péter doktorjelölt tizenöt perc terjedelemben ismertette doktori kutatásainak főbb mozzanatait. A doktorjelölt az előadott ppt-prezentáció keretei között kiemelte a kutatásának tárgyát, módszertanát, a kutatása célkitűzéseit, majd ismertette a kutatási munkájával elért eredményt. A doktorjelölt prezentációját követően pedig a hivatalos bírálatok következtek dr. Berke Gyula és dr. Ferencz

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére