Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Kerekes Tibor: Homokháti Jegyzők Egyesülete (Jegyző, 2011/6., 50. o.)

Ásotthalom, Balotaszállás, Bordány, Domaszék, Forráskút, Kelebia, Mórahalom, Öttömös, Pusztamérges, Röszke, Ruzsa, Szatymaz, Üllés, Zákányszék és Zsombó települések jegyzői 1999 decemberében megalakították a Homokháti Jegyzők Egyesületét. A Szeged és Mórahalom vonzáskörzetéhez tartozó települések még a rendszerváltozás időszakára visszanyúlva jegyzőklub formájában működtek együtt.

A bejegyzett egyesületi forma azonban megteremtette az önálló működéshez szükséges önálló gazdálkodás feltételrendszerét. Az egyesület eredményes szakmai munkája és stabil pénzügyi helyzete (szufficites költségvetés) miatt vonzóvá vált más települések számára is, így a jelenlegi taglétszám 22-re (Orgovány, Sándorfalva, Újszentiván, Tiszasziget, Bácsalmás, Csikéria, Tömörkény) bővült, közülük öt Bács-Kiskun megyei.

1999-ben az alakuláskor még nem gondoltuk, hogy közhasznú tevékenységünk célkitűzése az Európai Unióhoz történő csatlakozás elősegítése 2004. május 1-jén történelmi valósággá válik. További célunkká vált ennek a feladatnak a megfelelő tartalommal való kitöltése. A belföldi és külföldi szakmai tréningek, továbbképzések, tapasztalatcserék, egyes uniós tagországok megismerése mellett az egyesület jószolgálati arculatát is erősítették.

Az elmúlt 11 évben 17 településen változott a jegyzők személye. Mindezek ellenére az egyesület megőrizte szervezeti stabilitását, hiszen az új kollégák hatékonyan részt vettek a közös munkában. Érdekesség, hogy az elnökség (elnök, titkár, alelnök) tagjai 2003., 2007., 2011. évben címzetes főjegyzők lettek, míg a székhely Ruzsa község 2008. évben kapta meg a Magyar Közigazgatási Minőségi díjat.

Az egyesület gyakorlati működése jegyzőklubszerű, hiszen kéthavonta tanácskozunk valamennyi tagtelepülésen ABC szerinti rotációs formában. Taggyűlés tartására évente egy alkalommal kerül sor. A szakmai megbeszélésekre általában olyan szakembereket hívunk meg előadóknak, akik egy témakörben speciális ismeretekkel rendelkeznek és segítséget tudnak nyújtani az éppen aktuális közigazgatási feladatokhoz. Legtöbbször a korábbi megyei közigazgatási hivatal szakembereitől kértünk tájékoztatót. Gyakran csak magunk közt beszélgetünk, jogszabályt értelmezünk, véleményt kérünk egymástól, tanulmányozzuk a jó gyakorlatokat. A szakmai megbeszéléseket követő kötetlen programok is jól szolgálják a közvetlen kapcsolat kialakulását. Meggyőződésünk, hogy ezeknek a találkozóknak nem csupán a szakmai tartalma, hanem egymás munkájának, a környező települések gondjainak megismerése és nem utolsó sorban a kollégák kapcsolatának kölcsönös ápolása terén is nagy jelentősége van.

Ha egy-egy jogszabály-tervezettel a Jegyzők Országos Szövetségén keresztül megkeresnek bennünket, természetesen véleményt nyilvánítunk. A közigazgatási rendszer korszerűsítése és a születendő önkormányzati törvényjavaslat tekintetében nem ez történt, de az egyesület tagjai figyelemmel kísérték az aktuális változásokat. Ennek jegyében 2011. november 8-án első kézből a Csongrád Megyei Kormányhivataltól kértünk tájékoztatást az Országgyűlés elé benyújtott törvényjavaslatról. Az egyesületet érintő lényegesebb következtetéseket az alábbiakban foglaljuk össze. A javaslat lényege, hogy újraszabályozza az állam és az önkormányzatok közötti feladatmegosztást, a településeket együttműködésre, térségi társulások alakítására ösztönzi. A javaslat garanciális szabályként említi, hogy az önkormányzatnak törvény állapíthat meg kötelező feladat- és hatáskört. Utal arra, hogy az Alaptörvény szerint a feladatellátáshoz biztosítani kell az "arányos" költségvetési támogatást. Az önkormányzatok a jövőben is vállalhatnak önként feladatokat, ám ezek ellátása nem veszélyeztetheti a kötelezően előírt feladatokat. További korlát, hogy a fakultatív feladatok finanszírozása a saját bevételek, illetve az e célra biztosított források terhére lehetséges. A javaslat rögzíti az önkormányzatok ellátandó feladatait, de a felsorolás nem jelent konkrét, tételes feladat- és hatáskör-telepítést, mert ezek majd az ágazati törvényekben jelennek meg. Ez alól kivétel a helyi közbiztonság feladata.

Az új jogszabály megváltoztatná az összeférhetetlenségi szabályokat. Például polgármester nem lehet országgyűlési képviselő. A közélet tisztasága érdekében a javaslat részletesen szabályozza a vagyonnyilatkozat-tétel kötelezettségét, ami a házas-, az élettársra és a gyerekekre is vonatkozik. Az összeférhetetlenségi és méltatlansági szabályok a bizottságok külsős - nem képviselő - tagjaira is vonatkoznak.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére