Megrendelés

Dr. Kertészné dr. Princzinger Márta: A bírósági eljárás nyilvánosságával összefüggő egyes rendelkezések alkalmazása II. (CH, 2009/4., 3-5. o.)

A bíróságok működésének nyilvánosságával szemben támasztott követelmény megvalósulását szolgálja - a tárgyalások és az ítélethirdetés nyilvánossága mellett - a bírósági határozatok nyilvánossága is.

A Polgári perrendtartást módosító 2008. évi XXX. törvény 10. §-a újraszabályozta a Pp.-nek Az iratok megtekintése; másolatok címet viselő 119. §-át. Az eddigi két bekezdés helyett kilenc bekezdésből áll az új szabályozás, mely 2009. január 1. napjától lép hatályba és a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell. A szakasz új rendelkezései között a (7), (8) és (9) bekezdés szabályozza a bárki számára adható anonimizált másolatot a jogerős ítéletről, ítéletet hatályon kívül helyező végzésről.

Pp. 119. §

(7) Az ítéletről és az ítélettel szembeni perorvoslat során hozott, az alsóbb fokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasító végzésről a per jogerős befejezését követő három hónap eltelte után a bíróságnak fizetendő oldalanként háromszáz forint, de határozatonként legfeljebb ötezer forint díj ellenében bárkinek anonimizált másolat adható. A határozatban szereplő természetes személyek azonosítását lehetővé tevő adatokat olyan módon kell törölni, hogy az ne járjon a megállapított tényállás sérelmével; egyebekben a határozatban szereplő egyes személyeket az eljárásban betöltött szerepüknek megfelelően kell megjelölni.

(8) A (7) bekezdésben meghatározott másolatban nem kell törölni:

a) törvény eltérő rendelkezésének hiányában az állami vagy helyi önkormányzati feladatot, valamint jogszabályban meghatározott egyéb közfeladatot ellátó személy nevét és beosztását, ha az adott személy az eljárásban közfeladatának ellátásával összefüggésben vett részt;

b) a meghatalmazottként eljárt jogi képviselő nevét;

c) a társadalmi szervezet vagy alapítvány képviselőjének nevét;

d) a közérdekből nyilvános adatokat.

(9) Nem adható másolat a (7) bekezdés alapján az olyan határozatról, mely az (1) és (2) bekezdésben meghatározott titkot tartalmaz, továbbá azon határozatról, melyet a XV-XVIII. Fejezetben meghatározott vagy olyan perben hoztak, amelyben a bíróság a nyilvánosságot a tárgyalásról vagy annak egy részéről kizárta.

Az indokolás szerint "a Pp. kiegészül olyan, az ítéletek megismerését lehetővé tevő rendelkezéssel, mely az elektronikus információszabadságról szóló 2005. évi XC. törvényhez hasonlóan, de technikájában eltérően és az érintett bíróságok körét tekintve szélesebb körben biztosítja a jogerős ítéletek megismerhetőségét. Megállapítható tehát, hogy a 2005. évi XC. törvény 16-20. §-ában a bírósági határozatok nyilvánossága cím alatt bevezetett rendszertől függetlenül, bár ahhoz hasonló, de mégis számos ponton eltérő szabályok kerültek az eljárási törvénybe.

A két törvény különböző szabályozásának eltérő, illetve azonos elemeit az áttekinthetőség érdekében célszerű volt táblázatba foglalni.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére