Fizessen elő a Családi Jogra!
ElőfizetésA "Mindennapi családjog" főcímet viselő konferenciasorozat elindításakor a Családi Jog folyóirat szerkesztőbizottságának célja az volt, hogy lehetőséget biztosítson a gyakorló szakemberek számára, hogy a családi jog aktuális kérdéseiről eszmecserét folytathassanak. Ez a cél 2011 óta évről-évre maradéktalanul megvalósulni látszik: az előadók és a hallgatóság soraiban nemcsak az egyes jogászi hivatásrendek, hanem a családi joggal foglalkozó egyéb szakmák képviselői, így a gyermekjóléti szolgálat szakemberei, mediátorok és pszichológusok is helyet foglalnak, és az előadásokat követő vita keretében rendszerint élénk, olykor heves párbeszédet folytatnak, felhívva a figyelmet a családjogi szabályozás és jogalkalmazás esetleges hiányosságaira és ellentmondásaira. Nem történt ez másként a folyóirat harmadik éves konferenciáján sem, mely 2014. május 29-én, az immár hagyományos helyszínnek tekinthető Hotel Benczúr konferenciatermében került megrendezésre "Szülők egymás ellen - segíthet-e a családjog?" alcímmel.
Az új Polgári Törvénykönyv 2014. március 15-i hatályba lépése a családi jog területén is számos változást eredményezett, így - amint az előrelátható volt - az ez évi konferencia gerincét a jogszabályi környezet átalakulásával kapcsolatban felmerülő kérdések alkották. Ennek megfelelően a délelőtti három előadás az új Ptk. hatálybalépésével és az annak köszönhetően bekövetkezett gyermekvédelmi változásokkal és a jogellenes gyermekelvitellel, míg a délutáni kerekasztal-beszélgetések a családi jogi mediációval, valamint a szülői felügyelettel foglalkoztak. Az előadók, a kerekasztal-beszélgetések résztvevői, illetve az előadásokat követő vita során a meghívottak arra a kérdésre próbáltak választ adni, hogy lehetséges-e, hogy a jog segítséget nyújtson a szülő-gyermek viszony és a szülők egymással való kapcsolatának rendezésében, és ha igen, erre milyen módon kerülhet sor. Az alábbiakban az egyes előadások és kerekasztal-beszélgetések során elhangzottak rövid összefoglalója következik.
(Dr. Boros Zsuzsa)
Az új Ptk. megalkotása 138 jogszabály módosítását és több új jogszabály meghozatalát tette szükségessé, ezáltal jelentősen átformálva a magyar magánjog rendszerét. Ez a váltás természetesen nem történhet egyik pillanatról a másikra; az új jogszabályok mellett a régi szabályokat még évekig alkalmazni kell, ami nehézséget jelenthet a jogalkalmazók számára. Az egyes magánjogi jogszabályok időbeli hatályával kapcsolatos kérdések rendezése érdekében került sor az átmeneti rendelkezéseket tartalmazó új Ptké. elfogadására, melynek rendelkezései közül az előadás során elsősorban az új Ptk.-nak az egyes családi jogi pertípusokban való alkalmazására vonatkozó rendelkezéseket tartalmazó 24-40. §-ok kerültek részletes ismertetésre, a vita keretében pedig a hallgatóság a Csjt. alapján megindított, folyamatban lévő perekben irányadó jogszabályokra vonatkozóan kaphatott tájékoztatást.
(Dr. Katonáné dr. Pehr Erika)
A gyermekvédelem területén is számos változás történt, mely megnövelte a gyermekvédelmi rendszer, illetve az abban dolgozó szakemberek felelősségét. Amellett, hogy a gyermekvédelmi szakellátás államosításával és a járási gyámhivatalok kialakításával maga a szervezet is jelentős átalakuláson ment keresztül, a dolgozókat a - részben az új Ptk. hatálybalépésének köszönhetően bevezetett - tartalmi változások (e körben is elsősorban az új ellátások bevezetése, illetve a gyámhatóság hatáskörének kiszélesítése) is új kihívások elé állítják. Az előadás során bemutatásra kerültek a gyermekvédelmi rendszerben bekövetkezett legfontosabb változások, így szó esett a nevelőszülői, hivatásos nevelőszülői jogviszony foglalkoztatási jogviszonnyá történő alakulásáról, a támogatott, illetve a kötelező gyermekvédelmi mediációs eljárásról, a gyermekvédelmi gyámságról, a megelőző pártfogás újonnan bevezetett jogintézményéről, az átmeneti és tartós nevelésbe vétel összevonásáról, a rövid időtartamú személyes szabadság korlátozásának és a nevelési felügyelet elrendelésének elhatárolásáról, valamint az örökbefogadással kapcsolatos szabályok módosításáról. Mindezek mellett a hallgatóság megismerhette az egyes ellátásokban részesülő gyermekek számára vonatkozó legfrissebb statisztikai kimutatásokat is.
- 37/38 -
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás