Az Európai Unió Parlamentje és Tanácsa 2019 tavaszán elfogadta DSM-nek rövidített, a digitális egységes piacon a szerzői és szomszédos jogokról szóló irányelvet (2019/790/EU), és ezzel egyidőben a műsorszolgáltató szervezetek egyes online közvetítéseire, valamint televíziós és rádiós műsorok továbbközvetítésére alkalmazandó szerzői jogok és szerzői joggal szomszédos jogok gyakorlására vonatkozó szabályok megállapításáról szóló (az ún. kiegészítő szolgáltatásokról szóló), rendeletként tárgyalt, végül irányelvvé puhult normát (2019/789/EU). Mindkét irányelv az éppen leköszönő Európai Bizottság kiemelt projektjeként, az EU nagy ambíciójú szerzői jogi reformcsomagja részeként született, és a teljes reformcsomag két legfontosabbnak tekinthető, eddig elfogadott eleme.
Már a szerzői jog internetre költözését megalapozó 2001/29/EK irányelv is úgy vonult be az EU-s jogalkotás történetébe, mint a valaha volt legtöbbet lobbizott irányelv, ezt a dicsőséget azonban a DSM-irányelv játszva orozta el tőle. A valaha volt leghosszabb szerzői jogi irányelv dicsősége is ezt a szöveget illeti immár, nyilván nem véletlenül: az előbb említett lobbierők lenyomata lehet, hogy igen részletes magyarázatokkal minden kívánságot igyekeztek kielégíteni a készítők.
A DSM-irányelv számos szempontból eltéríti a szerzői jog hajóját az eddigi útról, még ha ezek a szempontok nem is feltétlenül a gyakorlatot fogják új alapokra helyezni, ezek közül emeljük ki alább a legfontosabbakat.
A szerzői jogi védelem erősségét kritizálók nagy eredménye lehet, hogy a 2001-es - célja szerint - teljes körű szabályozást követően új szabad felhasználásokkal bővült a paletta, az újonnan bevezetett szabad felhasználások ráadásul mind kötelezően átültetendők (az egy tudományos célú szöveg- és adatbányászat kivételével) - szemben az eddigi, tagállamok számára nyitva álló lehetőségekkel. További újdonsága ezeknek a szabad felhasználásoknak, hogy képesek kezelni határon átnyúló helyzeteket is (ld. az oktatási célú, elektronikus rendszerekben való hozzáférhetővé tételt).
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás