Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésMár 1992-ben - amikor Mezőszentgyörgyön a polgármesteri hivatalban kezdő pénzügyi előadóként dolgoztam - találkoztam a konferencia meghívójával, amire az akkori jegyző lelkesen készült, mondván, hogy sok hasznos dolgot fog ott hallani. Minden évben készült, de aztán egyszer sem ment el, mert sokallta a konferencia részvételi díját.
2000-ben lettem jegyző Mezőszentgyörgyön, egy hátrányos helyzetű, szűk költségvetésű településen, ahol a szakmai fejlődés ezen lehetőségét magam sem használtam ki, mert mindig volt valami, amire éppen kellett a pénz. Aztán jöttek a változások (2011-ben körjegyzőséget alapítottunk, 2013-ban közös önkormányzati hivatalt, majd a Polgárdi Járás megszüntetésével megszűnt közös hivatal helyett 2015-ben új közös hivatalt), és az ezek átvezetésével járó munka, az új szervezetek felállítása elvonta a figyelmemet a rendezvényről, pedig a meghívót minden évben alaposan áttanulmányoztam megállapítva, hogy a konferencia által felölelt szakmai előadásokon elhangzó információk valószínűleg hasznosak lennének a jegyzői feladatok ellátásához. Ezt támasztotta alá azon kollégák kedvező tapasztalata is, akik részt vettek a rendezvényen. A tavalyi évben megfogadtam, hogy ezt a konferenciát most már megnézem magamnak közelebbről.
Az idei program is remekül lett összeállítva, számos aktuális témát hallhattunk. A konferenciát Tóth János, a JOSZ (Jegyzők Országos Szövetsége) elnöke nyitotta meg és betöltötte a moderátor szerepét az egész rendezvény alatt. A négy nap során sok témát érintettünk az ASP és GDPR körében, megismerhettünk olyan cégeket, melyek a munkánkat segítő szoftvereket és szolgáltatásokat nyújtanak, tájékozódhattunk a Nemzeti Közszolgálati Egyetem államtudományi képzéséről és az EU-s támogatások jövőjéről. Részletesen nem ismertetném a programot, azt az archívumban bárki megtekintheti, de néhány szót szólnék azokról, amelyek a legaktuálisabb témákat dolgozták fel. Nagy érdeklődéssel hallgattuk dr. Pálfy Ilonát, hiszen a felkészülés a 2019-es választásokra már itt van a "kertek alatt", és vannak még nyitott kérdések a lebonyolítással kapcsolatban. Dr. Pálfy Ilona előadásában bemutatta azokat a javaslatokat, amelyek megkönnyíthetik a munkánkat, de azért maradtak függőben lévő tételek is. Számadó Róza főosztályvezető asszony az önkormányzati fejlesztéseket figyelemmel kísérő, a Belügyminisztérium kezelésében futó programról tartott előadást, melynek keretében sok információval gazdagodtunk. Dr. Boros Anita docens asszony előadása a Kilényi Géza Egyetemi Kutatóműhely munkájáról, valamint a Közigazgatási Eljárási Jogi Egyesület bemutatásáról is sokakat érdekelt, főleg azért, mert olyan kérdésekkel foglalkoznak, amelyek az eljárásjogi törvények jogalkalmazási területeit érintik, felhívják a figyelmet azon törvényi elemekre, amelyek nehezítik az egyes eljárások lefolytatását és javaslatokat fogalmaznak meg e tárgykörben. Dr. Stumpf István alkotmánybíró előadásában napjaink alkotmányossági kérdéseit mutatta be nemzetközi kitekintéssel, külön kiemelve az alkotmányossági kérdésekben eljáró bíróságok szerepét és helyzetét, továbbá kiemelve minket, hallgatókat is a közigazgatás területéről egy más területre, még ha csak egy előadás erejéig is. Nagyon vártam Prof. Dr. Kiss László ex-alkotmánybíró előadását, mert tudom, hogy abban nem csalódhat az ember, min-
- 7/8 -
dig érdekfeszítő, szórakoztató és sokat tanulhatunk belőle. A Professzor úr egy, az önkormányzati rendeletek tárgyában végzett kutatás eredményéről számolt be, rávilágított a jelenleg az Njt. rendszerben rögzített önkormányzati rendeletek egyes hibáira, és felhívta a figyelmet arra, hogy ahol hiba van, ott javítani való van, az önkormányzati rendeletalkotás terén pedig még annak is van tanulnivalója, aki már régi motorosnak számít a szakmában.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás