Megrendelés

Dr. Berényi László: A szövetkezetek bejelentési kötelezettségéről (CH, 2000/5., 5-7. o.)

1. A jegyzett tőkével kapcsolatosan ellentmondás található az 1997. évi CXLV. tv (a Ct.) 19. §-a (2) bekezdésének 3. mondatában. Ezt a rendelkezést az 1988. évi XXXIII. tv 62. §-ának (2) bekezdése iktatta be a törvénybe és 1998. VI. 16-tól hatályos. Eszerint: "Szövetkezet esetében a jegyzett tőke változását évente csak egy alkalommal, legkésőbb a számviteli törvény szerinti beszámoló elfogadását megelőzően 3 hónappal kell a cégbíróságnak bejelenteni."

Nem értelmezhető cégeljárási szempontból a bejelentés az alábbiak miatt. A gazdálkodó társaságoknál, illetve a szövetkezeteknél az éves gazdálkodás mérlegét a legfőbb szerv (a taggyűlés, küldöttgyűlés, közgyűlés) fogadja el.

Tény, hogy az éves mérleg csak a legfőbb szerv határozatával hatályos. A számviteli törvény szerinti beszámoló a fordulónapra elkészített leltáron alapul, és a számviteli törvény (1991. évi XVIII. tv, röviden: Szt.) 71. §-ának rendelkezése szerint a tárgyévet követő május 31-ig kell 1 példányát a cégbírósághoz leadni, további 1 példányát a Céginformációs Szolgálatnak megküldeni.

Az idézett törvényi rendelkezés tehát azt feltételezi a cégek részéről, amennyiben észlelik, hogy az előző évhez képest a mérlegadat - a jegyzett tőke során feltüntetett összeg - változni fog, akkor az elfogadását megelőzően legalább 3 hónappal a cégbíróságnak bejelentik. Felmerül a kérdés, hogy ki jogosult azt előzetesen eldönteni, hogy változni fog a jegyzett tőke adata, ugyanis ez előre egyáltalán nem látható. A gyakorlat-

ban a gazdálkodás eseményeinek folyamatos könyvelését a könyvelők, a számviteli szakemberek végzik naprakészen, és az a tárgyévet követően lezárásra kerül. Ezt követően a cég egyszemélyi felelős vezetője vagy vezető testülete intézkedik a mérleg elkészítésével kapcsolatosan, illetve dönt az áthúzódó tételek könyveléséről.

A jogszabályi rendelkezés figyelembevételével tehát ezt az egyszemélyi vezető észlelheti, illetve köteles bejelenteni a cégbíróságnak a változást, melynek iránya pozitív és negatív is lehet. A bejelentés azonban nem köti a legfőbb szervet, amelynek ülésén 2-3 hónappal később dönthet úgy a tagság, hogy az előző évi eredménytartalékból vagy egyéb más terhére megváltoztatja az egyszemélyi vezető elképzelését, vagy a képződött eredményt kiosztja a tagok között, és nem tőkenövelésre, a jegyzett tőke emelésére fordítja. A legfőbb szerv döntése tehát az, ami a cégjegyzékbe bejegyzendő végleges adatot, a mérleg jegyzett tőke sorát rögzíti. Álláspontom szerint csak ez jegyezhető be a cégjegyzék 11. rovatába. Nem a bejelentett adat [Ct. 19. § (2) bekezdés], hanem a közgyűlés vagy taggyűlés, illetve küldöttgyűlés határozatában az Szt. 26. és 26/A §-a szerint megjelölt a cégjegyzéki adat, ami a 26/A § (6) bekezdésének rendelkezése szerint a Ct. 28. §-ával összhangban a bejegyzés napjával válik hatályossá.

Nem értelmezhetők a szabályok az év közbeni tőkebevonás vagy -felemelés esetén. Ekkor ugyanis a szövetkezet az érintett vagyont a döntés napjától használja a módosult összegben, azonban a jogi szabályozás nem teszi lehetővé azt, hogy erről a hitelezőket tájékoztassa, a cégjegyzékbe a cégbíróság bejegyezhesse.

Ez az ellentmondás, úgy gondolom, jogalkotói szintű megfontolást és szabályozást igényel. A tárgyév fordulónapjára elkészített mérleg adata ugyanis csak december 31. napjára igaz a Ct. 28. §-ának rendelkezése ellenére is.

2. Az előzőekben részletezett okok miatt a tárgyévet követően május 31-ig kell a számviteli törvény szerinti éves beszámolót elfogadni, és azt a Ct. 29. §-ának (1) bekezdése alapján a mellékletekkel együtt a változástól számított 30 napon belül előterjeszteni. Miután a szövetkezet jogi személyiségű cég, ezért a Ct. 29. §-ának (4) bekezdése az előző 30 napot - ha a jegyzett tőke változik - 60 napra módosítja, ezért elvileg előfordulhat, hogy a tőkeváltozást is tartalmazó közgyűlési anyagot július 31-ig terjeszti elő a szövetkezet, mely változás elbírálására a cégbíróságnak hiánypótlási határidő nélkül is 60 nap áll rendelkezésére, tehát szeptember 30-ig (hiánypótlás esetén akár november 15-ig) jogosult azt elbírálni.

Az előző év december 31-nek megfelelő mérlegadat tehát legkésőbb következő év november 15-ével kerülhet a cégjegyzékben bejegyzésre, amely, ha a Ct. 28. §-át komolyan vesszük, akkor a valódiság és közhitelesség cégtörvényben és számviteli törvényben megtalálható kötelezettségébe is ütközik.

3. A második fő kérdés a jegyzett tőke változásának előzetes bejelentésével kapcsolatosan az, hogy a "bejelentés" változás bejegyzése iránti kérelemnek tekinthető-e vagy sem? Ha igen, akkor milyen mellékleteket kell hozzá csatolni és milyen intézkedéseket hozzon a cégbíróság?

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére