Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!
ElőfizetésA 2010-2020 közti időszakra vonatkozólag az Európa 2020 Stratégiát hirdették meg, amelyet az Európa Tanács 2010. június 17-i ülésén fogadott el. Az Európa 2020 stratégia mögött majd nem 20 év uniós innovációs politika és figyelemre méltó eredmények állnak. Az eltelt idő alatt Európa innovációs teljesítménye folyamatosan javult. Az integráció legfontosabb stratégiai célkitűzéseit az Európa 2020 az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés Stratégiája dokumentum [COM (2010) 2020 stratégia] és ennek részeként
- az "Innovatív Unió" program tartalmazza
Az EU 2020 stratégia öt számszerűsített célt tűztek ki.
1.1. A kutatás-fejlesztés feltételeinek javítása
A kutatás-fejlesztés feltételeinek javítása, olyan értelemben, hogy a köz- és magánszféra beruházásai együttes mértéke elérje a GDP 40%-át. A stratégiának további alapvető célkitűzése a kutatás-fejlesztési ráfordítások 3%-ra emelése volt. A kutatás és az innováció új munkahelyeket teremt, hatására növekszik a jólét, és emelkedik az életszínvonal.
1.2. A képzettségi szint javítása
A képzettségi szint javítása, mely feltételezi annak elérését, hogy 10% alá csökkenjen a korai iskolaelhagyók aránya és 40% fölé emelkedjen a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya,
1.3. A foglalkoztatottság növelése
A 20-64 éves korosztály foglalkoztatottságának 75%-ra emelése.
1.4. Az energiapolitika racionalizálása
Az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának az 1990-es szinthez képest 20%-os csökkentése, a megújuló energiaforrások arányának 20%-kal való növelése a teljes energiafogyasztásban.
1.5. A szegénység leküzdése
A társadalmi befogadás erősítése, a szegénység csökkentésével és 20 millió ember kiemelése a kirekesztődés fenyegetettségéből.
Az Európa 2020 Stratégia hét zászlóshajó kezdeményezést tartalmaz, amelyből a következő három közvetlen kutatási és innováció fejlesztési rendeltetéssel bír:
2.1. Az innováció feltételeinek javítása
"Innovatív Unió" program az Európa 2020 távlati terv lényeges része, amelynek a célja az innováció és kutatás finanszírozási feltételeinek javítása. Az EU jövőbeli életszínvonala attól függ, hogy képesek-e innovatív megoldásokat találni a termékek, szolgáltatások, valamint a gazdasági és társadalmi folyamatok és modellek számára.
Az innováció hatékonyságának nagyszerű példái vannak. Itt elég a XIX. században elmaradott Japán látványos gazdasági fejlődésére (jelenleg egyik vezető ipari állam) és a "finn csodára" gondolni. A finn high-tech ipar (l. pl. Nokia) évente több mint 5 milliárd euró plusz jövedelmet termel.
2.2. Európai digitális menetrend
"Európai digitális menetrend," célja az egységes digitális piac előnyeinek kihasználása, Innovációs tevékenység olyan tevékenység, amely a gazdasági tevékenység hatékonyságának, jövedelmezőségének javítására, illetve kedvező társadalmi és környezeti hatások elérésére irányul, magába foglalja a tudományos-műszaki, szer-
- 22/23 -
vezési, gazdálkodási és kereskedelmi tevékenységet Az innováció ezért került az Európa 2020 stratégia középpontjába.
2.3. Hatékony iparpolitika
"Iparpolitika a globalizáció korában", célja a vállalkozások, különösen pedig a kis- és közepes vállalkozások üzleti környezetének javítása.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás