A fenti ügyben az Európai Bíróság által megfogalmazott fontos elv, amelyre valamennyi tagállamnak figyelemmel kell lennie a szabályozás kidolgozásánál, hogy az együttműködési kötelezettség előírásának lehetősége nem biztosíthat alkalmat arra, hogy a más tagállamból érkező európai közösségi jogász önálló eljárási lehetősége a képviselet ellátása körében kizárásra kerüljön.
Az együttműködési kötelezettség terjedelmének, az együttműködő magyar ügyvéd jogainak és kötelezettségeinek a jogszabályi rendezése elengedhetetlen. Amennyiben ugyanis megköveteljük, hogy az együttműködő magyar ügyvéd valamennyi eljárási cselekménynél és tárgyaláson jelen legyen, továbbá hogy minden beadványt az együttműködő magyar ügyvéd az ellenjegyzésével vagy a kézjegyével lásson el, akkor az együttműködő ügyvéd vagy ügyvédi iroda részére is megbízást illetve meghatalmazást kell adni. A szabályozás megtörténtéig a későbbi viták elkerülése végett mindenképpen szükséges, hogy az együttműködő magyar ügyvéd vagy ügyvédi iroda részére is szóljon a megbízás (meghatalmazás), nem elegendő tehát, ha az európai közösségi jogász részére adott megbízás (meghatalmazás) mellett csak az együttműködési szerződést csatolják.
A Magyar Ügyvédi Kamara az Ütv. 89/O. §-ának (4) bekezdése szerint szabályzatban határozza meg az együttműködési kötelezettség teljesítésével összefüggő, a törvényben nem szabályozott további rendelkezéseket.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás