Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

Török Imre: Gondolatok a felsőoktatás (saját) feladatairól (GJ, 2017/9., 18-26. o.)

1. Bevezető

A világméretű versenyben azok az országok számíthatnak sikerre (a lakosság jólétének, boldogságindexének növekedésére, átlagos életkora meghosszabbodására stb.), amelyeknek a társadalmi környezete, intézményei teljesítményre motiválnak, ezzel kölcsönhatásban állampolgárai is teljesítménymotiváltak. A munkájukban, a hivatásuk gyakorlásában - a tanulásban, az oktatásban, a képzésben, az alkotásban, a kutatás-fejlesztésben, az innovációban - versenyképes minőséget hoznak létre.

Magyarországon, a termőföldön, a vízkincsen kívül a humánerőforrás az egyetlen nagy tömegben előforduló érték. Hazánk csak ennek fejlesztésével, oktatásával, képzésével, észszerű és optimális felhasználásával ter-

- 18/19 -

vezhet és érhet el társadalmi, gazdasági, műszaki fejlődést. Az oktatásnak, a képzésnek pedig egyik jelentős eleme a felsőoktatás.

A felsőoktatás szerepe, tevékenysége az oktatáson, a képzésen túl is nagy jelentőségű a nemzet, az ország életében, a társadalmi struktúrák átrendeződésében, a mobilitás társadalmi és egyéni dimenzióiban, a kultúrában, a tudományban, az innovációban, az egyének boldogulásában, az ország fejlődésében, nemzetközi elismertségében. Könnyen belátható az is, hogy ez a szerep a globalizáció a digitalizáció térnyerésével fokozódik és ez a felsőoktatás minőségi és mennyiségi fejlesztését igényli.

Jogos elvárás, hogy a felsőoktatás, alkalmas és méltó legyen ennek a megtisztelő, sokrétű feladatnak az ellátására, hogy hagyományait megőrizve, folyamatosan megújuljon. A folyamatos megújulás, a növekvő társadalmi szükségletek kielégítésére való alkalmasságon túl - figyelemmel az európai oktatási térség kialakulására - a nemzetközi versenyképesség szempontjából is alapvető érdeke, feladata a felsőoktatásnak.

A felsőoktatás jövőjéről, fejlesztéséről, minőségéről, megújításáról, reformjáról, versenyképességének növeléséről szóló szakmai-tudományos, politikai elemzésekben, a felsőoktatásról folyó "szakmai" közbeszédben, évtizedek óta, nagyobbrészt csak - az egyébként rendkívül fontos - külső tényezőkről folyik az eszmecsere. (Az anyagi feltételekről, a költségvetési támogatásról, a zárolásról, az elvonásról, a felvételi keretszámokról, az államilag finanszírozott hallgatói létszámról, az intézményhálózat átalakításáról, extenzív fejlesztéséről, és többnyire ezekkel kapcsolatban születnek kormányzati koncepciók, intézkedések is.) A felsőoktatásnak, a felsőoktatási intézményeknek, az oktatóknak, a hallgatóknak a fejlesztéssel, a minőség javításával, a versenyképesség növelésével kapcsolatos saját feladatairól, felelősségéről rendkívül kevés szó esik. Ezeknek a kimunkálására, meghatározására a felsőoktatás irányítás, a felsőoktatási intézmények indokolatlanul kevés figyelmet fordítanak.

Az előzőek alapján olybá tűnhet, hogy a felsőoktatás minősége szinte kizárólag külső tényezők függvénye. Mintha a felsőoktatás színvonala elsősorban nem is az intézmények, az oktatók munkájától, az oktatás és az annak színvonalát megalapozó szakmai - alkotó, kutató-fejlesztő, innovációs - munka színvonalától függene. Mintha e tekintetben nem is kellene elvárásokat megfogalmazni, feladatokat kijelölni.

Örvendetes tény, hogy a "Fokozatváltás a felsőoktatásban középtávú szakpolitikai stratégia 2016" e tekintetben is több területen előbbre lépett.

Egy-egy intézményben, valamint a felsőoktatás-kutatásban egy-egy területen (ld. a kutatók publikációi, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, a TEMPUS Közalapítvány, a Corvinus Egyetem Nemzetközi Felsőoktatási Kutatások Központja stb. kiadványai), nem egyszer már évekkel korábban, születtek ugyan elismerésre méltó, előterjesztésre alkalmas kezdeményezések, ered­mények, ezek azonban szélesebb körben nem váltak ismertté, nem kerültek megvitatásra, és ezért nem is váltak cselekvéssé. Hasonló a helyzet a nemzetközi tapasztalatokkal is (ld. UNESCO, OECD, EU, Világbank /WB/ oktatáspolitikai dokumentumai). A kormányzati kezdeményezések, ha vannak is, általában el sem jutottak a megvalósíthatóság megfontolásáig.

Oka lehet ennek a felsőoktatás motiválatlansága - nincs késztetés a jobb minőségre -, az oktatáskutatás terén a "megrendelés" hiánya, a kormányzati törekvések esetében pedig, az érintettek tájékoztatásának, meggyőzésének, ösztönzésének elmulasztása, valamint az, hogy hiányos a nemzetközi tapasztalatok feldolgozása.

Ez az írás, elsősorban a figyelemfelhívás, a vitaindítás céljával, az intézményeknek, az oktatóknak, a hallgatóknak - a felsőoktatásnak e tekintetben kétségkívül meglévő autonómiája keretei között - a képzés terén, valamint ezzel összefüggésben a vezetés és szervezés, a gazdálkodás, a kapcsolatrendszer tekintetében, általánosságban megfogalmazható, megfogalmazandó legfontosabb teendőinek, feladatainak tézisszerű felsorolására tesz kísérletet. Néhány a megértést segítő példától eltekintve, mindenekelőtt arra, hogy mit, miért és nem arra, hogy hogyan kell tenni.

A részletes helyzetelemzés elkészítése, a célok és feladatok megfogalmazása (feasibility study) a felsőoktatás feladata, amelyet el kell végezni:

- Intézménytípusonként (egyetem, alkalmazott tudományok egyeteme);

- Képzési ágak szerint (agrár, egészségügyi, bölcsész-társadalomtudományi, jogi, közgazdasági, műszaki, művészeti, orvosi, pedagógus, természettudományi);

- Képzési típusonként (felsőoktatási szakképzés, felsőfokú alap (BA/BSc), mester (MA/MSc), doktori (PhD/DLA); nappali, duális, munka melletti képzés stb.);

A siker záloga lehet a témákban jártas oktatók, a felsőoktatás-kutatással foglalkozó műhelyek széles körű - pl. pályázati úton történő - bevonása, szakmai teamek szervezése, valamint a hazai, a nemzetközi tapasztalatok, az elért eredmények, a jó gyakorlatok megismerése, elterjesztése.

Korszerű felsőoktatás természetesen nincs színvonalas szakmai munka - alkotás, kutatás-fejlesztés, innováció - nélkül. Sürgetően indokolt ezért: egyrészt újragondolni ennek helyét, szerepét, elvárható minőségét, a tömegképzés, a globalizáció korában, másrészt megfogalmazni az e téren az intézményekkel szemben intézménytípusokként, ágazatonként, az oktatókkal szemben szakmánként, beosztásonként támasztandó követelményeket. Ez a feladatok azonban nem képezi ennek az írásnak a tárgyát.

2. Paradigmaváltás a felsőoktatásban

• Az oktatás-képzés tartalmi korszerűsítése

Az ismeretek folyamatos megújulása - a felgyorsult tudományos fejlődés, a műszaki-technikai haladás, az információs forradalom, a digitalizáció -, valamint a globalizáció körülményei között egyértelműen megfogalmazódik az egész életen át tartó tanulás (LLL) követelménye. Ennek következtében pedig, az oktatás, a kép-

- 19/20 -

zés folyamatában módosul az elsajátítandó ismeretek, a megszerzendő lexikális tudás köre. Növekszik a lassabban változó - a korszerű szakismeretek egész életen át tartó, folyamatos megújítását jól szolgáló - alap-, alapozó ismeretek fontossága (nem a mennyisége).

Egyre hangsúlyosabb minden értelmiségi munkakörben s ezért az kell, hogy legyen minden, képzési ágban, képzési típusban a gazdasági, a jogi, a magyar és az idegen nyelvű kommunikációs, az infokommunikációs, a menedzselési (az irányítási, a szervezési) ismeret, az idegen elsősorban az angol nyelvtudás. Valamint a vállalkozás, a kreativitás, a kockázatvállalás, az innováció, a csoport-, avagy team munka, konfliktuskezelés képessége.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére