Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésNapjainkban már sokan tudják Salgótarjánban, hogy a jó két éve hivatalban lévő polgármester nem csupán a rendnek nagy híve, de - mérnökszakember múltjához méltóan - a rendszerben történő gondolkodásnak is elkötelezettje. Ezért az alábbi cikk is - amennyiben lehetséges - időrendben és a gazdaság ágazatainak "rendjében" igyekszik sorra venni a történéseket. Az írás műfaja ellenére sem elsősorban az interjú alanyáról, hanem - éppen az ő kérésére is - Salgótarján városáról szól. Nem kendőzi el a feszültségeket, felvillantja az eredményeket, számot ad a város fejlesztését célzó főbb intézkedésekről. Terjedelmi korlátai miatt a teljesség igénye nélkül, de a kiemelésekre igényesen törekedve.
• Ön nem szokott "visszamutogatni". Most mégis kérem - "csak" a tárgyszerű tájékoztatás érdekében - vázolja röviden, hogy 2014 őszén milyen helyzetben vette át a baloldali többségű önkormányzat a város vezetését?
Valóban, "csak" a hiteles tájékoztatás érdekében érdemes megemlítenem azt, hogy a megyeszékhely városok közül itt volt a legnagyobb a munkanélküliség. A megelőző években több gyár is megszűnt, így például az Öblösüveggyár, az URSA Üveggyapot (2009-ben) és aztán az Acélgyár (2013-ban) is. Bezárta "tudomány-kapuit" a BGF Pénzügyi és Számviteli Karának Salgótarjáni Intézete (2013). Középületek üresedtek ki, üzlethelyiségek ásítoztak, lakóházak százaira került ki az "ELADÓ" tábla. A fiatalok tömegesen vándoroltak el a városból. A legfontosabb feladat a további leépülés mielőbbi megállítása volt.
• Ennek érdekében már 2015. évben számos újszerű intézkedés történt. Így többek között racionalizálták a 2014-2020 közötti EU fejlesztési ciklusra készített programot is, amelyre a területfejlesztési operatív programon (TOP) keresztül 9,2 milliárd Ft forrás áll(t) rendelkezésre. Ez év végén sajnos váratlanul meghalt Dóra Ottó polgármester. Időközi választásokat kellett kiírni, amit Ön nyert meg, és 2016 tavaszán átvette a stafétabotot.
Első dolgom volt, hogy keressem a párbeszédet, a közös gondolkodást, az együttműködést minden társadalmi csoporttal, politikai, gazdasági és civil szervezettel. Ez az akciósorozat sikeresen konszolidálta a megelőző kampány során eldurvult helyzetet, javította a közhangulatot, és esélyt teremtett a kormányzati támogatásra is. Ezzel szinte szinkronban konkrét kérdésekre kellett felelős válaszokat adni: kinyissuk-e nyáron a veszteségesen működő strandot, majd az uszodát, jelentős anyagi támogatással életben tartsuk-e a Zenthe Ferenc Színházat. Végsőkig vitáztunk a Nógrád Volánnal, milyen szintű legyen a tömegközlekedés a városban. Fontos feladat volt a több mint 1200 munkanélküli közfoglalkoztatásának megszervezése. Közben azon (is) kellett gondolkodni, milyen lépésekkel lehet csökkenteni a kiadásokat és növelni a bevételeket. A "fájdalmas" intézkedések alól a polgármesteri hivatalt sem mentesíthettük. Megszüntettük a kabinetet, csökkentettük a hivatal dolgozóinak létszámát, hatékonyabbá tettük a szervezet működését. A költségvetési egyensúly megteremtése érdekében is az építményadót kiterjesztettük a tehetősebb lakosokra, akiknek megélhetését nem veszélyezteti annak mértéke sem. Új utakat is kerestünk: visszahoztuk Salgótarjánba az egykor országosan jó hírű ralit, mint turisztikai attrakciót. Nemcsak új utakat kerestünk, de találtunk régieket, amelyeket fel kellett újítani, és amelyeknek azonnal neki is láttunk. A peremkerületektől a belváros felé haladva kezdtük el és valósítjuk meg az oktatási, egészségügyi és kulturális intézmények korszerűsítését, amelyek rezsije eddig igen sokba került az elavult fűtés- és vezetékrendszer, a nem megfelelő szigetelés miatt.
- 36/37 -
• Elöljáróban még annyit: 2016-ban kidolgozták a Modern Városok Program helyi koncepcióját is. Melyek voltak ennek főbb elemei?
Stratégiánkat három vezérelv mentén dolgoztuk ki. Egyrészt: legyen minden fejlesztés nullszaldós, hiszen a város nem engedheti meg magának, hogy az később bármivel is terhelje a költségvetést. Másrészt: mindazon fejlesztések, amelyek nem növelik a város bevételeit - mint például a tömegközlekedés - egyrészt kormányzati támogatással valósuljanak meg, másrészt szolgálják a városlakók komfortérzetét. Harmadrészt: olyan infrastruktúrát kell létrehoznunk, ami vonzó a befektetők számára. Minthogy ezt mi a zöldmezős iparterületek biztosításával nem érhetjük el, a barnamezős beruházásokat favorizáljuk. Ezek lehetnek ipari termelőüzemek és szolgáltatást nyújtó létesítmények is, és még az is elképzelhető, hogy valamelyiket turisztikai célra lehet hasznosítani.
• Az Ön első polgármesteri éve igazán dolgos volt, az azóta eltelt időszak pedig - ahogy arra számított is - még inkább "munkás" lett. Ennek a gyümölcsei lassan beérnek majd. Kérem, emelje ki a lakosság egészét, a helyi gazdaság és társadalom egyes ágazatait érintő főbb intézkedéseket és eredményeket.
Az egyik égető gond a megörökölt, makacs és magas munkanélküliség. Ezért is fontos a foglalkoztatási színvonal javítása. Ennek érdekében mintegy 800 millió forintos programként megvalósítottuk azt a foglalkoztatási paktumot, amely - a munkaadók és az oktatási intézmények bevonásával - a szakképzetlenek oktatását és munkába állítását szolgálja, ezzel enyhítve az országos átlagot meghaladó munkanélküliséget.
• A közlekezdési infrastruktúra fejlesztése is kapcsolódik e célkitűzéshez.
Igen, ezért nagy erőfeszítéseket tettünk városunk útjainak korszerűsítésére, ahogy erre fentebb utaltam, ennek eredményeként több mint negyven utat, járdát, lépcsőt sikerült felújítani, ahogy azt ma már mindenki láthatja.
• Az oktatási ágazatban a főiskola említett megszűnése után felsőfokú szakképzés indult.
Az Óbudai Egyetemmel kötött együttműködési megállapodás alapján megkezdődhetett az a felsőfokú szakképzés, amelyből néhány év után reményeink szerint diplomát is adó felsőfokú képzés alakulhat ki. A tervek szerint 250-300 diák tanulhat majd Salgótarjánban. A város évente 20 millió forinttal járul hozzá ennek megvalósításához. 2017 szeptemberében megkezdődött a felsőfokú szakképzés, idén pedig főiskolai alapképzés indul. Tárgyalunk az elektromos mobilitással kapcsolatos mérnökképzésről is. A város vásárol elektromos személykocsikat és egy autóbuszt - amely a tömegközlekedésbe is besegít -, hiszen elhivatottak vagyunk az e-mobilitás és az elektromos hajtásláncok szakterületének erősítésében mind a fejlesztés, mind a duális képzés és a felsőoktatás területén.
• Az intézményfejlesztésben is történt előrelépés.
Alapelvünk, hogy a fejlesztések révén csökkenjenek a város kiadásai, ezért nagy számban tervezzük az önkormányzati tulajdonú intézmények, épületek energetikai fejlesztéseit. Az említett TOP forrásból három óvodát is felújítottunk, és a többi is sorra kerül. Elkészült és hamarosan átadásra kerül a védőnői-, fogászati és fogászati ügyeleti rendelő a Vásártéren, ahol a már működő alapellátási szolgáltatás kerül fejlesztésre.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás