Fizessen elő az Európai Jogra!
ElőfizetésEz év április 30-a és május 3-a között Athénben rendezték meg a II. Európai Jogászfórumot. A szervezőknek nagy kihívást jelentett, hogy több száz résztvevő fogadásáról kellett gondoskodniuk. A házigazda Görögország mellett Németország képviseltette magát a legnagyobb létszámmal, így a két ország együttesen a közönség mintegy kétharmadát adta. Emiatt az önmagában örvendetesen nagyarányú részvétel mellett némi hiányérzetet keltett a közönség távolról sem egyenletes megoszlása. Az aránytalanság okait érdemes lehet megvizsgálni, de ez értelemszerűen a szervezők feladata lehet, mert az okokat nem a fórum programjában kell keresni. Mint látni fogjuk a témák nem csak a görög illetve német jog számára fontos kérdéseket öleltek fel, továbbá az előadók sem csak a fent említett két országból érkeztek.
Az első nap délelőttje kerekasztal formájában Spyros Simitis, a frankfurti egyetem professzorának elnökletével a biogenetika és a jog kapcsolatával foglalkozott, az előadásokat Georgios Koumantos, Nicole Questiaux, Rena Vrahimi-Petridou, Sándor Judit és Stefano Rodotá tartották.
A délutáni és a következő napi program három munkacsoportra oszlott. Az első munkacsoport témája "Személyek, áruk, szolgáltatások szabad mozgása az EU-ban" címet viselte. Maga a program három altémára oszlott, amelyek a következő címeket viselték: A szabad mozgás alapelvének következményei a jogalkotásra, az Idegenek jogi helyzete az EU-ban és végül a Szabad mozgás az ügyletek a szolgáltatások és az áruk területén. A munkacsoport Christos Yeraris, a görög Államtanács elnökének vezetésével működött, a témakörök felkért előadói Kay Heilbronner, Constance Grewe, Joachim Becker, Antoine Lyon-Caen, Wolfang Wiegand és Juliane Kokott voltak.
A második munkacsoport témája "A Jogegységesítés a közös európai térségben" volt, Günter Hirsch, a Német Szövetségi Legfelsőbb Bíróság elnökének vezetésével. Ez a munkacsoport is három altéma köré szerveződött, ezek az Az EU törvényhozása, az EU esetjoga és a Nemzeti tendenciák a tagállamokban címeket viselték. Az előadásokat Marcel Storme, Ole Lando, Pedro Cruz-Villalón, Michael Stathopulos, Frédérique Ferrant, Giancarlo Laurini és Rolf Stürner tartották.
A harmadik munkacsoport "A jog uralma szemben a szervezett bűnözéssel" címmel tartotta üléseit Jean François Burgelin a francia Semmítőszék ügyészének elnökletével. Mint ez már megszokott a fórum működésében, három altéma szerepelt, a Pénzmosás, az Európai letartóztatási parancs és az Emberi jogok címekkel. A meghívott előadók sorában Jean Spreutels, Juan José Alvarez-Sala Walther, Alexandros Markidis, Helmut Fuchs, Franz H. Brüner, Georgios Kassimatis, Wilhelmina Thomassen szerepelt.
A szakmai programot a plenáris ülés zárta, amelyen a levezető elnökök adtak összefoglalót az elhangzottakról. Mint látható volt a témák szerteágazóak, egy részük párhuzamosan folyt, ezért nagyon nehéz minden eseményt a maga szakmai súlyának megfelelően ismertetni. Ezért a jogásznap bemutatása érdekében egy témakörre kívánok a továbbiakban nagyobb figyelmet fordítani, mégpedig a jogegységesítés kérdésére.
Nem tekinthető véletlennek, hogy a jogegységesítés témakörében az egyik felkért előadó Ole Lando professzor volt. Mint előadása bevezetőjében elmondta 23 évvel azelőtt, hogy a Bizottság 2001. július 11-én kelt közleményében a szerződési jog egységesítésének, illetve harmonizálásának tárgyában vitára hívott fel, már egy, a kormányzati szervektől független jogászcsoport hozzáfogott az előmunkálatokhoz. Munkáját a Bizottság 12 éven át, egészen 1994-ig támogatta.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás