Fizessen elő az Európai Jogra!
Előfizetés2007-ben Kijev, Zágráb és Maastricht mellett Pécs, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara adott otthont a rangos, nemzetközi szintű európajogi jogesetmegoldó verseny, a European Law Moot Court Competition regionális döntőjének február 15-e és 17-e között.
A European Law Moot Court Competition-on nemcsak joghallgatók, hanem már végzett, de még posztgraduális vagy PhD tanulmányokat folytató jogászok is részt vehetnek. A verseny szellemét a címben már idézett "moot,[2] meet, compete" jelszavak fejezik ki talán a leginkább.
A moot court-ok a közösségi jog tárgykörében 1988-ig ad hoc módon kerültek megrendezésre, 1983 és 1985 között például az Európai Közösségek Bírósága vállalta magára ezt a feladatot. A Bíróság akkori elnökének, Lord Mackenzie Stuart-nak és később az elnöki székben öt követő Ole Due-nak volt szerepe abban, hogy elkészült a verseny jelenlegihez igen hasonló szabályzata. 1988 óta pedig a European Moot Court Society felelős a verseny lebonyolításáért. A verseny háromfordulós, hivatalos nyelvei az angol és a francia. A versenyzőknek csapatban kell egy fiktív jogesetet megoldani, jogi álláspontjukat, érveléseiket minél meggyőzőbben kifejteni. A felperesi és alperesi írásbeli beadványok alapján jut tovább a regionális fordulóba az a 48 csapat, amely négy helyszínen versenyez egymással egy, az Európai Közösségek fő szerveitől, egyetemekről vagy nemzetközi ügyvédi irodákból érkező, az európai jogban elismert szaktekintéllyel rendelkező személyekből álló bíróság előtt. A döntőbe jutott hallgatóknak pedig már Luxembourgban, a Bíróság és az Elsőfokú Bíróság tagjaiból álló bíróság előtt kell érvelniük és helyt állniuk.
A társaság minden év szeptemberében közzétesz egy fiktív jogesetet a honlapján, ezzel kell a résztvevőknek az írásbeli fordulótól egészen a luxembourgi döntőig dolgozniuk. A bonyolult jogeset mindig aktuális európajogi kérdésekkel foglalkozik, megoldása Európai Unió jogrendszerének és joggyakorlatának alapos tanulmányozását követeli meg. A verseny célja, hogy előmozdítsa a kapcsolatteremtést nemcsak a joghallgatók, hanem a jogi karok és az oktatók között is Európában, de érkeztek már versenyzők Kanadából, az Egyesült Államokból és Ausztráliából is. A versenyen való részvétel komoly és alapos szakmai és szaknyelvi tudást feltételez. A bíróság tagjai ugyanis nem "kíméletesek" a versenyzőkkel szemben. Sokat kérdeznek, megszakítják akár a mondata közepén is az éppen szereplőt, sőt az sem ritka, hogy nyelvet is váltanak kérdezés közben. A kérdések egyrészt az esethez kapcsolódó jogi okfejtésre vonatkoznak, másrészt a versenyzők általános európajogi tudását mérik le.
Ebben az évben a jogeset sportjogi témájú volt, tényállása röviden összegezve a következő. Egy ghánai testvérpár profi labdarúgóként játszik az Európai Unió egyik tagállamában, egyikük házasságkötés révén állampolgárságot is szerzett. Átigazolásukkal kapcsolatban merülnek fel bonyodalmak, s ezzel a kérdés, hogy hivatkozhatnak-e jogaik védelme érdekében a közösségi jogra. A jogeset alapos tanulmányozása után jól látható, hogy az arra kíván rávilágítani, hogy adott esetben a Cotonou-i Egyezmény milyen következményekkel járhat Európa számára. A jogeset angol és francia nyelvű változata is letölthető a Társaság honlapjáról, ha az az olvasó további érdeklődésére tart számot.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás