Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Makkos Nándor: Az egyenlő bánásmód morfológiája (Jegyző, 2023/6., 28-31. o.)

A mesterséges intelligencia-alkalmazások [MI, angol nyelven (AI)] egyre nagyobb teret kapnak a jogalkotás, jogalkalmazás területén is. A szövegből kép generálására használható alkalmazások (Text to Image)[1] segítségével a bonyolultabb elméleti fogalmak is új oldalukról közelíthetőek meg. Természetes az (?), hogy a platóni mondat napjainkban is hat: "Ne lépjen be ide az, aki nem ért a geometriához."[2]

Az elv mai érvényesülésére azonban jellemző, hogy a text to image-alkalmazások nem, vagy kevésbé érhetőek el ingyenesen.

Bevezetés

A jobb agyféltekével való gondolkodás az emberek nagy részére jellemző.[3] Nem tartom tehát ritkaságnak azt, ha valaki képi memorizálást, tehát tanulást ily módon végez. Mégis forradalmasítja az MI technológiája az oktatást és a képzést, amikor a bal agyfélteke által feldolgozott szöveget segít képi úton ábrázolni. A képek a gyógypedagógiában is használt eszközök az információk megjelenítésére.[4]

Amint azt korábban egy értekezésemben is kifejtettem,[5] a prevenció jelentősége nem becsülhető le az egyenlő bánásmód és az esélyteremtés területén sem. A képi megjelenítések jól használhatók már kisgyermekkorban, azonban a képi alkalmazások a köztisztviselők képzésében is eredményesek lehetnek. Meg kell azonban küzdenünk különösen a tudás képi információk segítségével történő átadásában - a következő, fontossági sorrendet nem követő problémákkal:

- informatikai háttér modernitása,

- tanerő felkészültsége,

- MI-alkalmazások bekerülési költsége,

- információk tömörsége, képek részletgazdagsága,

- információk gazdagodásának sebessége,

- eligazodási képesség növelhetősége.

A bölcsészettudományok területén az MI segítségével történő képi feldolgozás lehetőséget biztosít arra, hogy fogalmak és jogi fogalmak kapcsán is új összefüggéseket ismerjünk meg. Nem sokat ér azonban az elmélet, ha az a gyakorlatban nem valósítható meg. Az alábbi példák betekintést adnak új utak keresésébe elsősorban az egyenlő bánásmód és az esélyteremtés területén, mely utak e fogalmak új s talán gazdagabb világába kalauzolnak. Fontosnak tartom azt is - hiszen az motivációt ébreszt -, hogy a tanulás ne kényszerű legyen, hanem kellemes élményt jelentsen.

Morfológiailag feltárhatjuk az egyenlő bánásmód fogalmát, kiemelhetjük azokat a vizuális és szimbolikus képeket, amelyek az egyenlő bánásmód stabilitásával kapcsolatos aggodalmakat közvetítik, haladó, esetleg zavaró hatásokkal szemben.[6] E képi ábrázolások minden ízükben realisztikusak és futurisztikusak is egyben, melyeket első látásra megcsodálunk, és/vagy megsemmisítenénk, és/vagy a szerzőt degradálnánk nagy örömmel ahelyett, hogy megismernénk e valóságot.

1. ábra: A "méltóság" mérhetősége határtalan.

2. ábra: Az ember méltósága az egyenlő bánásmód alapjául szolgál.

- 28/29 -

3. ábra: Az emberi méltóság biztosítása a bánásmódnak az a minimuma, amely minden embert istenképűsége jogán megillet.

4. ábra: Az emberi méltóság, az ember olyan igényének megjelölése, ami tiszteletet és gondoskodást is jelent, tehát az emberi lénnyel való bánásmód forrása. Az emberi méltóság kifejezi az ember szabadság iránti igényét is.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére