Fizessen elő a Magyar Jogra!
ElőfizetésAz európai integrációs törekvéseink folyamatában különös öröm a jogászok számára Tattay Levente 1999-ben megjelent könyve, melyet a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kara bocsátott útjára. Jóllehet jelentek meg az utóbbi időben a közösségi versenyjogot részletesebben feldolgozó monográfiák, azonban az alábbiakban ismertetett könyv kivételes újdonsága abban rejlik, hogy ez Magyarországon az első olyan munka, amely az Európai Közösségek iparjogvédelmi integrációjával is foglalkozik.
A szerző szakszerűen igyekszik megoldani az érdekfeszítő téma kifejtésének szerkezeti felépítését. Az egyetemi tankönyv alakban megjelenő tanulmány elsőként a közösségi versenyszabadságot ismerteti, majd ezt követően az ipari tulajdonra vonatkozó általános előírásokat tárgyalja. A könyv végén kerül sor a közösségi szinten érvényesülő gazdasági verseny és a tagállamok vonatkozásában létező, az ipari tulajdon oltalmából eredő jogok közötti ellentmondások feloldásának szemléltetésére a gyakorlati példák, valamint az eseti döntések részletes bemutatásával.
Az Európai Közösségek fontos jellemzője a versenyjog és versenyszabályozás, valamint a nemzeti iparjogvédelmi szabályozás együttes jelenléte. Ezért a könyv első két része általános igénnyel foglalkozik a versenyszabályozással és az ipari tulajdon szabályozásával. Ismerteti azok történeti fejlődését, a jogharmonizáció folyamatát és eredményeit. A könyv kiemelt figyelmet fordít az iparjogvédelem fontosnak tartott területeire: szabadalmakra, védjegyekre, ipari mintákra és földrajzi árujelzőkre. Sor kerül a közösségi versenyszabadság ismertetésére, a versenykorlátozási előírások és azok érvényesülésének vázlatos bemutatására. Tárgyalja továbbá az ipari tulajdon szervezeti és szabályozási kérdéseit, a termékhamisítás, bitorlás és kalózkodás elleni küzdelem fő szempontjait, valamint jogi szabályozását. Ismerteti az ezzel kapcsolatos közösségi és nemzeti törekvéseket, az irányadó közösségi normákat. Az ismertetés során a szerző előre utal azon gyakorlatban előforduló esetekre, vitás helyzetekre, amelyeknek megoldása majd a harmadik rész feladata lesz. Mindezzel a könyv első két része indokoltan és jól alapozza meg az ipari tulajdon jellegéből eredő versenyjogi tilalmak és a gazdasági verseny együttélésének mikéntjével foglalkozó harmadik részt.
A harmadik rész bemutatja az ipari tulajdonjogok és a gazdasági verseny követelményeinek konfliktusát és annak feloldását a szabadalmak, védjegyek, ipari minták, valamint a földrajzi árujelzők vonatkozásában. Ebben a részben kerül sor a műszaki tudományos életben oly fontos szerepet játszó szabadalmak és know-how megállapodások csoportmentesítésének bemutatására is. A munka ismerteti továbbá az Európai Bizottság és az Európai Bíróság joggyakorlatát. Az Európai Bíróság gyakorlatának ugyanis különösen fontos szerepe van a versenyszabályok és az ipari tulajdon kizárólagos és területhez kötött oltalma közötti erős elvi és gyakorlati ellentétek feloldásában.
Nagyon részletesnek, gazdagnak és informatívnak tekinthető a könyv második részének első fejezete: "Az ipari tulajdon oltalma az Európai Közösségben", amely tömören összefoglalja az adott szakterület lényeges vonatkozásait. A magunk részéről megjegyezzük azonban, hogy bár a munka kiemelten foglalkozik többek között az Európai Közösségek technológiai transzfer csoportmentesítő rendeletével, a biotechnológiai találmányokkal kapcsolatosan a könyv nem tesz említést. Kifogásolható továbbá az 1998-as ipari mintákkal kapcsolatos direktíva ismertetésének hiánya is. Jóllehet ezek gyarapították volna a tanulmány tartalmát, de összességében megállapítható, hogy a szerző így is a megfelelő terjedelemben foglalkozik az ipari tulajdon egyes formáinak ismertetésével.
Hasznosnak tartjuk a könyv végén található nagy terjedelmű irodalomjegyzéket. Ez sokban hozzájárulhat az érdeklődők számára a további ismeretgyűjtés és kutatómunka elősegítéséhez. Célszerű lett volna azonban a felhasznált irodalomnak legalább a könyv részeihez vagy kisebb alegységeihez való kapcsolása, ahol a hivatkozás történik a megjelölt források valamelyikére.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás