Megrendelés

Bibliográfia (PF, 2018/4., 113-146. o.)

A 2016-ban megjelent, jog- és államtudományi tárgyú könyvek annotált bibliográfiája - 2. rész

Folyóiratunkban rendszeresen jelenik meg az elmúlt időszak új, hazai szakkönyveiről készült, annotált bibliográfia. Az annotáció a könyv felhasználhatóságáról írott, rövid, tényszerű leírás, amely a bibliográfiai adatok mellett meghatározza a műfajt, illetve röviden körvonalazza a feldolgozott témát és a bemutatott eredményeket is. Folyóiratunk a továbbiakban évente négy lapszámmal jelenik meg, ennek megfelelően az annotációkat két részletben, a második és a negyedik számban közöljük. A mostani számban a 2016-ban megjelent könyvek második részét dolgozzuk fel. Annak megfelelően, hogy a Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) csak a 120 oldal terjedelmet elérő munkákat kezeli önálló kiadványként, az ettől jelentősen elmaradó (90 oldal alatti) kiadványokat nem annotáljuk. A bemutatás jogterületenként történik, a jogterületek elnevezésének, az egyes jogterületeken belül pedig a szerzők (szerkesztők) nevének ábécérendjében következik.

Első lépésként ezúttal is egy listát állítottunk össze különböző intézményi könyvtári katalógusok, a Magyar Országos Közös Katalógus (MOKKA), illetve az Országos Széchényi Könyvtár interneten is közölt adatai alapján. Emellett kiadók honlapján, hírlevelekben, a szerzők publikációs listáiban és saját könyvespolcainkon is kutattunk. Gyűjtőmunkánkat jelentős mértékben segítette a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtára (DEENK), amely köteles könyvtárként a hazai kiadványok gyűjtését, feldolgozását, illetve részben - a mienkhez képest némileg eltérő szempontok szerint - annotálását is elvégzi.

A leírások elkészítése során általában a szerzők, kiadók által készített fülszövegeket, ajánlásokat, illetve a kötetekről készült recenziókat is igyekszünk fellelni és hasznosítani. Az annotációk azonban minden esetben úgy készültek, hogy magát az adott könyvet is a kezünkbe vettük, s ehhez, ha kellett, könyvtárközi kölcsönzéssel vagy más intézményekben dolgozó kollégáktól megkértük. Az annotációk tehát önálló feldolgozó munka eredményei.

Tisztában vagyunk azzal, hogy a feldolgozás szempontrendszere legjobb igyekezetünk ellenére is hiányos, illetve a sok szakterület és közreműködő okán egyenetlen. Örömmel veszünk és meg is szívlelünk ezért minden észrevételt, amely munkánkra vonatkozóan szerkesztőségünkhöz beérkezik. Szívesen fogadjuk azt is, ha a szerzők figyelmünkbe ajánlják saját könyvüket.

- 113/114 -

A leírások első, rövidebb része tartalmazza a könyvészeti adatokat (cím, szerző/szerkesztő, a kiadó neve, a kiadás helye és éve) az arra való utalással, hogy van-e a könyvben bibliográfia (irodalomjegyzék), illetve hogy a könyv milyen műfajba sorolható be. A terjedelmet oldalszámban adjuk meg, s közöljük a kötet azonosítására szolgáló ISBN-t, illetve sorozatok esetében az ISSN-t is. A második rész röviden leírja az alkotót, illetve alkotókat. Ezt követően (a változatlan utánnyomások kivételével) általában 6-12 sor terjedelemben számba vesszük a mű tárgyköreit, főbb eredményeit. Az eredmények részletes értékelését azonban nem végezzük el (recenziószintű bemutatást nem végzünk). A sokszerzős, illetve a gyűjteményes munkák esetében nem kerül sor valamennyi szerző név szerinti megemlítésére, s a tanulmányok számától, tematikai egymáshoz kapcsolódásától függ, hogy minden témát megnevezünk-e. A felsőoktatási tananyagok, jogszabályközlések bemutatását a lehető legtömörebben végezzük el. A műfaj sajátosságaiból következően az annotáció nem tekinthető az adott műre történő szakirodalmi hivatkozásnak.

Az annotációk szerzői valamilyen formában kivétel nélkül kapcsolódnak a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karához, legyen szó munkatársainkról, óraadóinkról vagy jelenlegi és volt hallgatóinkról. Az annotációk végén szereplő monogramok feloldása a következő: Balogh Éva (B. É.) egyetemi tanársegéd, Balogh Judit (B. J.) egyetemi docens, Balogh Sándor (B. S.) PhD-hallgató, Bányai Orsolya (B. Á.) egyetemi adjunktus, Barta Attila (B. A.) egyetemi adjunktus, Kovácsné Becánics Adrienn (Be. A.) egyetemi tanársegéd, Bihari Erika (B. E.) PhD-hallgató, Bordás Péter (B. P.) egyetemi tanársegéd, Csűrös Gabriella (Cs. G.) egyetemi adjunktus, Deák Izabella (D. I.) kutatási asszisztens, Deák Viktória (D. V.) PhD-hallgató, Fazekas Flóra (F. F.) egyetemi adjunktus, Ficsor Krisztina (F. K.) egyetemi adjunktus, Fodor László (F. L.) egyetemi tanár, Gajdos Martina (G. M.) joghallgató, Hadházi Dávid (H. D.) PhD-hallgató, Juhász György (J. Gy.) PhD-hallgató, Kanyuk Petra Ágnes (K. P. Á) joghallgató, Kazsamér Katalin Enikő (K. K. E.) PhD-hallgató, Kristóf Nóra (K. N.) joghallgató, Kovács Rita (K. R.) joghallgató, Lovas Dóra (L. D.) PhD-hallgató, Sipkáné Puskás Ágnes (P. Á.) PhD-hallgató, Salya Fruzsina (S. F.) joghallgató, Sütő Bianka (S. B.) PhD-hallgató, Szász Viktória (Sz. V.) PhD-hallgató, Szilágyi Dániel (Sz. D.) PhD-hallgató, Szilágyi Zsuzsanna (Sz. Zs) joghallgató, Tóth Fanni (T. F.) PhD-hallgató, Zakariás Andrea Beáta (Z. A. B.) joghallgató.

Agrárjog, környezetjog, szövetkezeti jog

• Szövetkezeti jog: A Polgári Törvénykönyv alapján

Bobvos Pál

SZTE ÁJK, Szeged, 2016

Egyetemi jegyzet. Terjedelem: 170. Bibliográfia: 168-170. ISBN 978 963 306 472 6

• A szerző a Szegedi Tudományegyetem agrárjoggal (azon belül is elsősorban földjoggal) és szövetkezeti joggal foglalkozó oktatója, akinek jelen munkája kifejezetten az oktatást szolgálja (a szegedi jogi kar azon kevesek egyike, ahol a szövetkezeti jog mindmáig önálló stúdium a jogászképzésben). A munka a 2011-ben Szövetkezeti jogtan címen kiadott jegyzet átdolgozása (a szövetkezeti jognak

- 114/115 -

az új Ptk.-ba kerülésére tekintettel való, didaktikus rendszerezése, kiegészítése). A szövetkezeti mozgalom nemzetközileg elfogadott alapelveit és a hazai szabályozás gyökereit röviden áttekintve tér rá a hatályos szabályozás elemeire, amelyeket a teljesség igényével sorakoztat fel, s pontos jogszabályi hivatkozásokkal mutat be. A hagyományos, fejezetekre és alfejezetekre tagolás mellett a szerző az önállóan értelmezhető gondolati egységeket külön pontozással és címmel látta el, ami jó szolgálatot tehet a számonkérés során. (F. L.)

• Társadalmi részvétel a környezetvédelmi ügyekben. A részvételi jogok uniós és hazai jogi védelme

Fodor László-Pump Judit (szerk.)

Alapvető Jogok Biztosának Hivatala, Budapest, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 115. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 89682 9 6

• A http://www.ajbh.hu/egyeb-kiadvanyok URL-címen elérhető kiadvány apropója egy a Kúrián, az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala és a Magyar Közigazgatási Bírák Egyesülete közreműködésével, 2016 márciusában tartott szeminárium volt, amelyen a különböző hivatásrendeket képviselő előadók (gyakorló jogászok és egyetemi oktatók) azt vizsgálták, hogy miként érvényesülnek a társadalmi szervezeteket a környezetvédelmi törvény alapján megillető ügyféli jogosítványok. Az európai uniós követelményekre (számos irányelvre) és nemzetközi szabályokra (Aarhusi Egyezmény), az elméleti megközelítésekre és a joggyakorlatra (pl. a Legfelsőbb Bíróság 4/2010 KJE határozatának alkalmazhatóságára, a hatósági szervezetrendszer változásaira) is kitérő előadásokat felkérésre további szerzők egészítették ki tanulmányaikkal, ily módon adva teljes korképet a szakterületről. (F. L.)

• Környezetvédelmi termékdíj: szabályozás, bevallás, ellenőrzés 2016

Kelemen István

(Sorozat: Vezinfó-tudástár, ISSN 2061-4780)

Vezinfó, Budapest, 2016

Kézikönyv. Terjedelem: 256. Bibliográfia nincs. ISBN 978 615 5085 32 1

• A könyv a Vezinfó-tudástár sorozat évente frissülő kiadványa. A szerző közgazdász, termékdíjszakértő, rendszeresen publikál nyomtatott és online szakmai folyóiratokban, szakkönyvekben. A könyv első része a termékdíjrendszer általános elemeit, második része az egyes termékekre alkalmazott szabályokat tárgyalja, míg a harmadik rész a gyakorlati kötelezettségek legfontosabb tudnivalóit foglalja össze. A szakkönyvet ábrák, táblázatok és a megértést segítő, gyakorlatból vett példák színesítik. Sajátos, a gyakorlatiasságot szolgáló megoldás, hogy az utolsó fejezetben (Esettanulmányok címen) néhány tipikus kötelezett gazdálkodó szervezet (nagykereskedő, egyéni hulladékkezelő, italforgalmazó, elektronikai gyártó, nyomda) tevékenységét elemzi, kidolgozott példákkal. (B. O.)

- 115/116 -

Alkotmányjog

Alkotmány és adójog

Deák Dániel

HVG-ORAC, Budapest, 2016

Monográfia. Terjedelem: 594. Bibliográfia: 569-585. ISBN 978 963 258 296 2

• A szerző a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára. Monográfiájában a magyar adózási gyakorlatot összehasonlító és nemzetközi adójogi megközelítésben vizsgálja. Kiindulópontja a magyar közjogi berendezkedés 2010-ben kezdődött szisztematikus átalakítása, amely lerontja a jogi szabályozás minőségét, ezért az adóztatást alkotmányos keretek közé kell illeszteni, az adózót alkotmányos védelemben kell részesíteni. A kötet az adózási kérdéseket ennek megfelelően az alapjogokkal és az alkotmányos értékekkel való összefüggésükben elemzi. Megvizsgálja az adózás szempontjából számba vehető alkotmányos vizsgálati elveket, az adózási részterületeket, az alapjogok érvényesülésének eseteit, illetve kritikát fogalmaz meg a 2012-től hatályos Alaptörvény által szabályozott adójogra vonatkozóan. (D. I.)

• Handbook on Human Rights

Emberi Jogi Munkacsoport (szerk.)

Igazságügyi Minisztérium, Budapest, 2016

Kézikönyv. Terjedelem: 119. Bibliográfia: 112-119. ISBN nincs.

• Az angol nyelvű kötetet a Kormány által 2012-ben az emberi jogok hazai érvényesülésének monitorozása céljából felállított munkacsoport állította össze. Célja, hogy betekintést nyújtson az Alaptörvényben biztosított emberi jogok tartalmába és a hazai szabályozásba. Ennek megfelelően az alapjogok fogalmának és jogforrásainak áttekintése után röviden ismerteti az egyes alapvető jogokra vonatkozó alaptörvényi rendelkezéseket és azok alkotmányos gyakorlatát. A kötet minden alapjog esetében bemutatja az adott alapjoghoz kapcsolódó újabb kormányzati lépéseket is. (D. I.)

• A gondnokság alá helyezett személyek választójoga a nemzetközi jog, az európai regionális jog és a komparatív közjog tükrében

Gurbai Sándor

(Sorozat: A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának Könyvei, Doktori Értekezések, ISSN 2064-1907; 13.)

Pázmány Press, Budapest, 2016

Monográfia. Terjedelem: 333. Bibliográfia: 305-333. és a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 308 278 2

• A szerző egyetemi oktató. A kötet alapja a szerző 2015-ben megvédett doktori disszertációja, amely komplex módon vizsgálja a gondnokság alá helyezett személyek választójogát, a fogyatékosságtudomány szempontjaira is figyelemmel. A kötet elsősorban a történeti megközelítést alkalmazva kritikai jellegű dokumentumelemzéssel sorra veszi a nemzetközi jogban, illetve az Európa Tanács és az Európai Unió keretében e tárgykörben elért eredményeket, majd egy

- 116/117 -

összehasonlító fejezetben tipizálva áttekinti valamennyi európai állam vonatkozó szabályozását, reformjait. Az értekezés negyedik részében az interdiszciplináris módszer alkalmazásával a gondnokság alá helyezett személyekre vonatkozó választójogi szabályozás lehetséges irányait elemzi de lege lata és de lege ferenda. (D. I.)

• Az európai alkotmányjog nyelve

Jakab András

NKE, Budapest, 2016

Monográfia. Terjedelem: 453. Bibliográfia: 373-453. ISBN 978 615 5527 65 4

• A szerző egyetemi oktató, alkotmányjogász, a Jogtudományi Intézet korábbi igazgatója. Kötetében az európai alkotmányjog alapkérdéseit, illetve az azokról folyó alkotmányjogi diskurzus módszereit tárgyalja. Sorra veszi az alkotmányjogi érvelés szabályait, áttekinti az alkotmányjogi értelmezési módszereket, az alkotmányjog fogalmi rendszerét. Vizsgálja a szuverenitás és az európai integráció, a jogállamiság, az alapjogok és a terrorfenyegetés viszonyait különböző államokban, az európai alkotmány, demokrácia és parlamentarizmus kérdésköreit, az alkotmánybeli nemzetfelfogásokat és különböző alkotmányelméleti felfogásokat. A kötet jogelvekkel kapcsolatos elméleteket is vizsgál, illetve a közjog és magánjog elválasztásának elméleti hátterével is foglalkozik. (B. É.)

• A gyűlölet szabadsága - amerikai és európai perspektívák: Válogatott tanulmányok

Kahn, Robert A.

Adorjáni Panna et al. (ford.)

Wolters Kluwer, Budapest, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 555. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 295 633 6

• A szerző amerikai jogász, egyetemi oktató. A kötetben szereplő tanulmányok a gyűlöletbeszéd összetett problémakörét vizsgálják történelmi vonatkozásban, illetve napjaink jogi és társadalmi összefüggéseiben. A gyűlöletbeszéd kapcsán folyamatos a vita a jogtudományban többek között arról, hogy a közlés tartalma vagy kontextusa alapján kellene azt korlátozni, illetve hogy milyen típusú jogi szabályozással történjen a korlátozás. A tanulmányok ezekhez a vitákhoz járulnak hozzá. Különböző államok szabályozásait és joggyakorlatát elemzik összehasonlító perspektívában, különösen a náci, fasiszta, antiszemita, rasszista beszéd, a blaszfémia és a népirtások tagadása vonatkozásában. A tanulmányokat Koltay András szerkesztette egy kötetbe, a kötet utószavát Papp János Tamás írta. (B. É.)

• A művészet szabadsága: Esszék a jogi cenzúra és a kultúra kapcsolatáról

Kearns, Paul

Bakonyi-Tánczos Vera-Bata István-Majkó Balázs (ford.)

Wolters Kluwer, Budapest, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 298. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 295 635 0

- 117/118 -

• A szerző egyetemi oktató a Manchesteri Egyetem jogi karán, a kötetben a művészet szabadságával kapcsolatos esszéi találhatók. Az írások egy része jogtudományi és interdiszciplináris területeket vizsgál, amelyekben a szerző a társadalmimorális törvények és a művészet interakcióját elemzi. Az esszék másik része az egyes nemzeti és nemzetközi szabályozásokat, valamint az azokhoz kapcsolódó joggyakorlatot állítja a vizsgálódás középpontjába: nagyrészt az angol, a francia és az egyesült államokbeli jogot, valamint az európai uniós és az Emberi Jogok Európai Egyezményén alapuló jogot, illetve más emberi jogokra vonatkozó nemzetközi jogot vizsgálnak és elemeznek. A magyar kiadás utószavát Koltay András írta. (B. É.)

• A vallások, az állam és a szólás szabadsága: Vallási jelképek, vélemények és blaszfémia a közéletben

Koltay András

Századvég, Budapest, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 438. Bibliográfia: 421-438. és a lábjegyzetekben.

ISBN 978 615 5164 26 2

• A szerző egyetemi oktató, a Médiatanács tagja. A kötet a szólásszabadság és a vallásszabadság különböző határkérdéseit elemzi, elsősorban az USA, Magyarország és más európai államok szabályozása és joggyakorlata, illetve az Emberi Jogok Európai Bírósága vonatkozó esetjoga alapján. Az első nagy szerkezeti egység témája a vallások állami szférában való megjelenése: a vallási jelképek iskolai és közterületen való használatát, illetve a vallás közoktatásban való megjelenítését tárgyalja. A második rész a vallásos vélemények korlátozása kapcsán a vallási ruházat és jelképek viselésének korlátairól, illetve a médiában megjelenő vallási tartalmú reklámokról szól. A harmadik egység a Vallásgyalázás és valláskritika címet viseli; ebben a blaszfémia, illetve a vallási közösségekkel szembeni gyűlöletbeszéd korlátait elemzi a szerző. (B. É.)

• Comparative Media Law Practice: Media Regulatory Authorities in the Visegrad Countries. Volume I: Czech Republic and Slovakia; Volume II: Poland and Hungary

Koltay András-Školkay, Andrej (szerk.)

(Sorozat: Médiatudományi könyvtár, ISSN 2063-5222)

Institute for Media Studies of the Media Council of the National Media and Infocommunications Authority, Budapest, 2016

Kézikönyv. Terjedelem: 304 (I.), 285 (II.). Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 615 5302 17 6 (I.), 978 615 5302 18 3 (II.)

• A szerkesztők médiajogászok. A két kötet egy nemzetközi kutatás eredményeit összegzi, amely során a résztvevők a visegrádi államok tekintetében azt vizsgálták, hogy a közigazgatási bíróságok, más bírói testületek és részben az alkotmánybíróságok hogyan kezelik az elektronikus/digitális médiával kapcsolatban a tartalomalapú jogi szankciók kihívásait. A szerzők az emberi méltóság, a kiegyensúlyozott tájékoztatás, a kereskedelmi kommunikáció, a gyűlöletbeszéd, a válaszadás joga és a kiskorúak védelme szabályozási területeit vizsgálták, illetve összevetették a visegrádi államok vonatkozó szabályozásait és joggyakorlatát.

- 118/119 -

Az első kötet a kutatás Csehországra és Szlovákiára vonatkozó eredményeit tartalmazza, a második pedig a Lengyelországra és Magyarországra vonatkozóakat. (B. É.)

• Migrants and Refugees in Hungary: A Legal Perspective

Rixer Ádám (szerk.)

KRE ÁJK, Budapest, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 156. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 9808 71 3

• A szerzők a Lőrincz Lajos Közjogi Kutatóműhely belső és külső tagjai, akik a 2015-ös migrációs hullámmal összefüggő kérdésekre kívántak gyorsan reagálva jogtudományi válaszokat nyújtani. A témát komplex módon közelítették meg, így az írásokban a jogtudomány legújabb eredményei mellett helyet kaptak a politikatudomány, a szociálpszichológia, a közgazdaságtan, sőt a teológia eredményei is. A szerzők a migráció és a menekültjog témáján belül nemzetközi jogi, eljárásjogi, büntetőjogi, rendészeti, sőt környezetjogi aktuális kérdéseket is érintenek. Tanulmányaikban a migrációs folyamatok 5-10 éves távlatú lehetséges forgatókönyveit is bemutatják. (D. I.)

• Dialogue and identity: fundamental questions of constitutional identity: 23-24 April 2015, Budapest

Sulyok Márton (szerk.)

Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó, Budapest, 2016

Konferenciakötet. Terjedelem: 202. Bibliográfia: 201. ISBN 978 615 5269 88 2

• A kötet az Alaptörvény elfogadásának negyedik évfordulója alkalmából, az Igazságügyi Minisztérium, az Országgyűlés és a Miniszterelnökség által 2015. április 23-24-én Budapesten rendezett "Párbeszéd és identitás" című nemzetközi konferencián elhangzott angol, német és francia nyelvű előadások írott változatait tartalmazza. Az előadások az alkotmányos párbeszéd és identitás egyes kérdéseit érintik, például az alkotmánybíróságok aktív szerepvállalását, ami szükséges a nemzetközi, az európai és a nemzeti szintek közötti interakciók fejlődéséhez; vagy a Velencei Bizottság szerepét, mely az európai értékek védelmének egyik legfontosabb szereplőjévé vált, miközben kiterjesztette saját hatáskörét a nemzeti legfelsőbb bírói testületek felé. Több írás is az alkotmányos identitás fogalmának magyar vonatkozásaival foglalkozik, különös tekintettel az Alaptörvény nemzetfogalmára. (D. I.)

• Internet and responsibility: the legal means of eradicating hate speech online: 6 June 2016, Budapest

Sulyok Márton (szerk.)

Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó, Budapest, 2016

Konferenciakötet. Terjedelem: 144. Bibliográfia: 143-144. ISBN 978 615 5269 97 4

• A globális technológiai fejlődés, az egyre kiterjedtebb digitális szféra és az internet amellett, hogy rendkívül széles körben teszi lehetővé világszerte az egyéni önkifejezést, számos veszéllyel is jár, hiszen online csatornákat biztosít a jogsértő

- 119/120 -

magatartások - így például a gyűlöletbeszéd és a zaklatás - számos új változatának is. Ezekre a kihívásokra valamilyen módon a jogrendszereknek reagálnia kell. A kötet célja, hogy ezeknek a problémáknak a lehetséges megoldásait mutassa be. A kötetben a 2016. június 6-án Budapesten rendezett azonos című magyarizraeli konferencia előadásainak szerkesztett változatai olvashatók. Az írások ennek megfelelően a témában felmerülő jogi problémákat, szabályozásokat és bírói gyakorlatot európai, magyar és izraeli vonatkozásban elemzik. (B. É.)

• A Nyugat-Balkán parlamentjei

Szabó Zsolt

(Sorozat: Parlamenti kötetek, ISSN 2498-5171)

Gondolat, Budapest, 2016

Monográfia. Terjedelem: 316. Bibliográfia: 289-295. ISBN 978 963 693 711 9

• A szerző alkotmányjogász, egyetemi oktató és az Országgyűlés Hivatalának munkatársa. Monográfiája a nyugat-balkáni térség eddig megjelent egyik legátfogóbb közjogi-politikai leírását és összehasonlító elemzését adja, középpontban hat ország kilenc parlamentjével. A kötet egyfajta közjogi térkép, amely segít eligazodni az összetett helyi viszonyok között. A szerző elsőként meghatározza a Nyugat-Balkán fogalmát, majd áttekinti az egyes államok modern kori alkotmányos fejlődését. Bemutatja a térség alkotmányjogi múltját és jelenét, és részletes látleletet ad a helyi parlamentek belső működéséről, hatályos közjogi környezetükről. Az egyes parlamenti funkciók és bizottságok, a törvényalkotási eljárás tematikus, összehasonlító elemzését adja. Külön fejezetben tárgyalja a térség néhány országára igen jellemző nemzeti-etnikai összetettségből következő kérdéseket, az etnikai képviseletet és/vagy etnikai egyensúlyt célzó bonyolult értékkiegyenlítő mechanizmusokat. (D. I.)

• Tansegédlet az alkotmányjogi záróvizsgához

Szabó Zsolt

(Sorozat: Werbőczy-sorozat, ISSN 2062-2538)

Ötödik, átdolgozott kiadás. Patrocinium, Budapest, 2016

Tankönyv. Terjedelem: 234. Bibliográfia nincs. ISBN 978 963 413 109 0

• A szerző egyetemi oktató. A 2012 óta minden évben frissítve megjelenő tankönyv a Károli Gáspár Református Egyetem alkotmányjogi záróvizsga tételeit alapul véve tekinti át a szükséges ismereteket. Az újabb kiadás a 2016. szeptember 1-jén hatályos joganyagot tartalmazza. A korábbi kiadások annotációját lásd a Pro Futuro 2016/2. és 2017/1. számában. (F. F.)

• Alkotmányjogi példatár

Szakály Zsuzsa-Mátrai József-Tóth Attila Tas (szerk.)

(Sorozat: Pólay Elemér Alapítvány tansegédletei, ISSN 1786-3554)

Pólay Elemér Alapítvány-Iurisperitus, Szeged, 2016

Tansegédlet. Terjedelem: 168. Bibliográfia nincs. ISBN 978 615 5411 38 0

• A szerzők a szegedi jogi kar munkatársai. Tansegédletük célja, hogy az elméleti alkotmányjogi ismeretek elsajátítását gyakorlati példákon keresztül megkönnyít-

- 120/121 -

se, és a joghallgatók jogászi gondolkodását fejlessze. Az államszervezeti fejezet 65 jogesetet tartalmaz többek között az Országgyűlés, a kormány, a bíróságok, az ombudsman működéséhez, az állampolgársági joghoz és a nemzetiségi jogokhoz kapcsolódóan. Az alapjogi fejezet 53 jogesetet tartalmaz, a klasszikus szabadságjogok mellett a szociális jogok témakörében is, és ebben a fejezetben kaptak helyet a választójoggal, választási eljárással kapcsolatos esetek is. A kötetben két különleges, feleletválasztásra épülő válaszláncot tartalmazó feladat is van. (F. F.)

• Választás-politológia: változások és trendek

Szoboszlai György-Wiener György

Napvilág, Budapest, 2016

Monográfia. Terjedelem: 458. Bibliográfia: 446-451. és a jegyzetekben.

ISBN 978 963 338 343 8

• A szerzők kutatók, Szoboszlai György politológus, Wiener György alkotmányjogász. A terjedelmes kötet izgalmas kutatásra vállalkozik: az 1990 óta tartott magyarországi parlamenti választások részletes eredményeinek vizsgálatán keresztül törekszik feltárni a választási rendszer, a pártstruktúra és a kormányzati működés sajátos összefüggéseit. A kötet első része, amelyet Wiener György jegyez, inkább elméleti megközelítésű: nyugat- és dél-európai országok választási és politikai rendszereinek vizsgálatán keresztül igyekszik választ adni arra a kérdésre, hogy igazolható-e a legnagyobb hatású politikai elemző, Maurice Duverger feltevése, miszerint ok-okozati kapcsolat áll fenn a választási és a pártrendszer között. A második, Szoboszlai György által jegyzett rész 1990-től 2014-ig választásról választásra követi azokat a változásokat, amelyek a rendszerváltást követően meghatározták a választási rendszer nyomán kialakuló parlamenti erőviszonyokat. (F. F.)

Bűnügyi tudományok

• Sapiens in sapientia - Ünnepi kötet Vókó György 70. születésnapja alkalmából

Barabás A. Tünde-Belovics Ervin (szerk.)

(Sorozat: Xenia; Universitatis Catholicae De Petro Pázmány Nominatae Facultas iuris et Sceintiarum Politicarum, ISSN 2061-9227)

Országos Kriminológiai Intézet - Pázmány Press, Budapest, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 486. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 308 281 2

• A szerzők a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának oktatói, valamint a bűnügyi tudományok jeles művelői, vezető gyakorló büntető-és eljárásjogászok. Az első fejezet 12 tanulmánya a közjoggal határos büntetőjogi kérdéseket tárgyal (például a környezet büntetőjogi védelmének, illetve egyes emberi jogok alkotmányos és nemzetközi jogi védelmének kérdéseit, az ügyészi tevékenység és a gazdasági bűncselekmények üldözésének egyes aspektusait). A második fejezetben a klasszikus börtönügy körében írt öt tanulmány, a harma-

- 121/122 -

dikban két jogtörténeti opus, a negyedikben szintén öt kriminológiai és rendészeti alapkérdéseket tárgyaló munka, míg az utolsó fejezetben civilisztikai tárgyköröket (polgári jogot, polgári eljárásjogot és nemzetközi magánjogot) érintő három tanulmány kapott helyet. A tisztelgő könyvet az ünnepelt 1978-2016 között megjelent munkáiból készített, terjedelmes bibliográfia zárja. (B. J.)

• Büntetőjog II.: Különös Rész

Belovios Ervin-Molnár Gábor Miklós-Sinku Pál

Ötödik, hatályosított kiadás. HVG-ORAC, Budapest, 2016

Tankönyv. Terjedelem: 954. Bibliográfia nincs. ISBN 978 963 258 316 7

• A szerzők a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatói. A kötet újabb kiadására a 2012. évi Büntető Törvénykönyv 2016 novemberéig bekövetkezett módosításai miatt volt szükség. A könyv külön fejezetekben tárgyalja a Btk. Különös Részének egy-egy fejezetét, dogmatikai elemzést nyújtva az egyes törvényi tényállásokról, kitérve a vonatkozó bírói gyakorlatra is. A Btk. fejezeteinek a feldolgozása egységes logika szerint történik, először a szerzők az összes témakörben ismertetik a vonatkozó legfontosabb szakirodalmat, ezt követően bemutatják az adott jogintézmény történeti fejlődését, majd a tételes jog részletes elemzését követően egy nemzetközi kitekintést is nyújtanak, a kötet végén pedig a joggyakorlat ismertetését találhatjuk. A legutóbbi kiadás annotációját lásd a Pro Futuro 2017/2. számában. (H. D.)

• Magyar büntetőjog: Általános Rész: tankönyv

Blaskó Béla

Hatodik, átdolgozott és bővített kiadás. Rejtjel, Budapest-Debrecen, 2016

Tankönyv. Terjedelem: 700. Bibliográfia: 693-700. ISBN 978 963 7255 96 0

• A szerző nyugalmazott rendőr vezérőrnagy, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Debreceni Egyetem oktatója. A tankönyv méltó utódja korábbi, 2013-as kiadásának, melynek részeiből is merítve lefedi a magyar anyagi büntetőjog általános részi ismereteit, a jogtörténeti előzményektől kezdve a dogmatikai alapokon át, egészen a jogszabályi rendelkezések kifejtéséig. Részletesen foglalkozik a büntetőjog nemzetközi vonatkozásaival is, valamint egy függelékben a szerző által elkészített, a tényanyag könnyebb rendszerezését segítendő táblázatokat is találunk, a büntetőjog legfontosabb jogintézményeit érintő kérdéskörökben. A legutóbbi kiadást annotáltuk a Pro Futuro 2015/1. számában. (B. S.)

• Büntetőjog II.: Különös Rész

Deres Petronella-Harangozó Attila (szerk.)

Patrocinium, Budapest, 2016

Egyetemi jegyzet. Terjedelem: 586. Bibliográfia nincs. ISBN 978 963 413 089 5

• A könyv szerzői között kúriai és törvényszéki bírót, alkotmánybírót, ügyészt is találunk, akik közül többen is egyúttal a Károli Gáspár Református Egyetem oktatói. A kötet a jogi szakvizsgára való felkészülést hivatott segíteni, ezért az egyes fejezetek az Igazságügyi Minisztérium által közzétett hivatalos tételsorhoz igazodnak, tartalmazva az egyes témakörök joganyagán túl a kapcsolódó bírósági gyakorla-

- 122/123 -

tot is. A könyv így széles körben tárgyalja a Büntető Törvénykönyv különös részi tényállásait, többek között az élet, testi épség, egészség elleni bűncselekményeket; az egészséget veszélyeztető bűncselekmények közül a kábítószerrel kapcsolatos deliktumokat; a nemi élet és a nemi erkölcs elleni, az emberi méltóság és egyes alapvető jogok elleni, a közlekedési, valamint a vagyon elleni bűncselekményeket. A segédlet problémaorientáltságát mutatja, hogy igyekszik kitérni a joggyakorlatban eddig felmerült vitás kérdések tisztázására is. (H. D.)

• Tanulmányok az uzsoráról

Filó Mihály (szerk.)

ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 336. Bibliográfia a lábjegyzetekben és a tanulmányok végén. ISBN 978 963 284 571 5

• A kötet 23 tanulmányának szerzői az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán 2014. március 28-án tartott országos konferencia résztvevői: számos tudományterület elméleti és gyakorlati szakemberei, akiket a téma sok szempontú megközelítése köt össze. Az uzsora ugyanis elméletileg, történetileg, gazdasági, morális vagy nyelvi szempontokból éppúgy elemezhető jelenség, mint a pénzügyi jog, a magánjog vagy a büntetőjog oldaláról. Ezt bizonyítja a tematikusan szerkesztett tanulmánykötet, amelyből a középkori kamatszedési tilalom teológiai okait és praktikus következményeit éppúgy megismerhetjük, mint a római jogi felén túli sérelem jogintézményét. A kötet súlypontja azonban a probléma hatályos jogi megjelenésére és lehetséges kezelési eszközeire esik: a magánjog és a büntetőjog eszközrendszerének felvázolása mellett a gyakorlati tapasztalatok és a jogpolitikai célok megjelenítése teszi teljessé a témakör feltárását. A könyv széles szakirodalmi bázison, ritka alapossággal elemzi az uzsora jelenségét, emiatt kiváló kiindulópontul szolgál minden uzsoratémájú további kutatáshoz. (B. J.)

• Egy jobb világot hátrahagyni... Tanulmányok Korinek László professzor tiszteletére

Finszter Géza-Kőhalmi László-Végh Zsuzsanna (szerk.)

PTE ÁJK, Pécs, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 654. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 429 035 3

• Az ünnepi kötet Korinek László, a Pécsi Tudományegyetem professor emeritusa, az MTA rendes tagja tiszteletére készült. A szerzők között fellelhetők családtagok, barátok, régészek, jogászok és egyházi személyek is. A könyv az ünnepelt életútjának ismertetése után, az általa a Magyar Nemzeti Múzeumnak ajándékozott magángyűjtemény részletes leírásával folytatódik. A kötet röviden bemutatja Korinek professzornak a Max Planck Társaságnál töltött kutatómunkája eredményeként létrejött "Sommerkurs" fórumot, amelynek célja egy olyan nemzetközi bűnügyi konferencia megalkotása volt, amely alkalmas a büntetőjog iránt érdeklődő széles közönség tudományos igényeinek kielégítésére. A kiadvány tartalmaz továbbá olyan tanulmányokat, mint például az emberi jogok természetjogias jellegének elemzése, az új büntető törvénykönyvben található jogalkotói tévedések ismertetése, a kriminalisztikai hibák megelőzési lehetőségei, valamint a köztársasági

- 123/124 -

elnöknek az Országgyűlés megbízatásához kapcsolódó feladat- és hatáskörei. (J. Gy.)

• A jogellenesen megszerzett bizonyítékok értékelése a büntetőeljárásban

Gácsi Anett Erzsébet

(Sorozat: A Pólay Elemér Alapítvány Könyvtára, ISSN 1786-352X; 59.)

Iurisperitus, Szeged, 2016

Monográfia. Terjedelem: 204. Bibliográfia: 165-196. ISBN 978 615 5411 36 6

• A szerző a Szegedi Tudományegyetem oktatója, e munkája a 2015 őszén megvédett doktori értekezésének átdolgozott változata. A könyv kifejezett szándéka, hogy hozzájáruljon a büntetőeljárásban a bizonyítási tilalommal kapcsolatos hazai tudományos vitákhoz. Munkájában részletesen foglalkozik a jogellenesen megszerzett bizonyítási eszközök, valamint az azokból származó bizonyítékok büntetőeljárásban való értékelésének kérdésével. A könyv tíz fejezetből áll és az elméleti ismeretek részletezése mellett kiemelt szerepet kap a gyakorlat megjelenítése különböző eseti döntések feldolgozásán keresztül. Az alapos kutatómunkát igazolja a felhasznált irodalom és a jogesetek figyelemre méltó mennyisége. (Z. A. B.)

• Kodifikációs kölcsönhatások: Tanulmányok Király Tibor tiszteletére

Hack Péter-Horváth Georgina-Király Eszter (szerk.)

(Sorozat: ELTE Jogi Kari Tudomány, ISSN 2060-9361; 36.)

ELTE Eötvös, Budapest, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 324. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 312 264 8

• A szerkesztők az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói, akik e kötetbe rendezték az egyetemi oktatók és gyakorló jogászok által írt, jogalkotási folyamatokat elemző tanulmányokat, mellyel Király Tibor munkássága előtt tisztelegnek. A tanulmányok egy része egy 2015-ben, az ELTE ÁJK Büntető Eljárásjogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Tanszéke és a tanszék mellett működő Tudományos Diákkör által szervezett konferencián elhangzott előadásokra épül, ahol a szervezők köszöntötték az akkor 95 esztendős akadémikust. A tanulmányok a bűnügyi tudományok széles spektrumát átölelik, így olvashatunk dolgozatokat a jogpolitika és kriminológia, a büntető eljárásjog, a büntető anyagi jog, a szabálysértési jog, a büntetés-végrehajtási jog és a jogtörténet köréből is. Az utolsó fejezet Király Tibor pályáját és munkásságát méltatja, majd az életrajzával és válogatott publikációinak katalógusával zárul. (T. A. N.)

• A migráció bűnügyi hatásai

Hautzinger Zoltán (szerk.)

Magyar Rendészettudományi Társaság Migrációs Tagozata, Budapest, 2016 Tanulmánykötet. Terjedelem: 338. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 615 80567 0 0

• A Magyar Rendészettudományi Társaság Migrációs Tagozata évek óta ellátja a hazai és nemzetközi közvélemény által érdeklődésre számot tartó kiadványok

- 124/125 -

gondozását, amelyek a 2014-ben és 2015-ben Európát és Magyarországot is jelentős mértékben érintő migrációs folyamatok kapcsán érthető módon megszaporodtak. A szerzők között találunk helyettes államtitkárt, ügyészt, egyetemi oktatókat, rendőröket, az Országos Kriminológiai Intézet munkatársait. Az alapvetően jogalkotási és jogalkalmazási, erőeszköz-átcsoportosítási kérdéseket számba vevő, 2015-ben megjelent Migráció és rendészet c. tanulmánykötetet jelen mű követi a sorban. A szerzők a nemzetközi terrorizmus, a bűnözés és az illegális migráció közötti összefüggéseket kutatva, a témának ezúttal büntetőjogi vonatkozásait helyezik a vizsgálat fókuszába, ezzel átfogó képet adva a migráció társadalmi és büntetőjogi hatásai iránt érdeklődők számára. (K. P. Á.)

• Büntetőjogi ismeretek: tananyag egészségügyi szakemberek részére

Madai Sándor (szerk.)

(Sorozat: Egészségügyi jogi ismeretek)

Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ, Budapest, 2016

Jegyzet. Terjedelem: 112. Bibliográfia nincs. ISBN 978 963 9661 09 7

• A budapesti, debreceni, pécsi és szegedi szerzők (egyetemi oktatók) együttműködésében készült sorozat elemét képező jegyzet - a betegjogi, közigazgatási, illetve polgári jogi tematikájú társaival együtt - az orvosok körében egyre népszerűbb, és az egész országra kiterjedő egységes oktatási program tananyagát foglalja magában, közérthető megfogalmazásban. A kötet az egészségügyi tevékenység szemszögéből tekinti át a büntetőjog alapvető szabályait (az orvosi tevékenységgel összefüggő gondatlan veszélyeztetést, az abortusszal, az emberi szervekkel, szövetekkel, az emberen végzett kísérletekkel, az eutanáziával, a mesterséges megtermékenyítéssel, a szervátültetéssel, a szervdonációval való lehetséges visszaéléseket, a halállal kapcsolatos büntetőjogi kérdéseket és az ezzel kapcsolatos büntetőeljárások következményeit). (F. L.)

• Ünnepi kötet Györgyi Kálmán 75. születésnapja alkalmából

Polt Péter-Belovics Ervin-Gellér Balázs-Ambrus István (szerk.)

ELTE Eötvös, Budapest, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 234. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 312 247 1

• A Györgyi Kálmán, korábbi legfőbb ügyész és egyetemi oktató tiszteletére kiadott ünnepi kötet húsz büntetőjogász tanulmányát tartalmazza. A mű a büntetőjogtudomány számos területét érinti, úgymint az állam elleni bűncselekmények hatályos törvényi szabályozását, a rágalmazási eljárásokkal kapcsolatos tényeket és értékítéleteket vagy a büntetőjogi cselekmény fogalmát. A könyv tekintettel az ünnepelt legfőbb ügyészi múltjára, természetesen kiemelt figyelmet szentel az ügyészséggel kapcsolatos témák elemzésének is, így például az európai ügyészség koncepciójának, amelyet maga az uniós legfőbb ügyészek szervezetének elnöke, Polt Péter ismertet, illetve bemutatásra kerül az ügyészség jogállása jogösszehasonlító megközelítésből is, valamint további gondolatok a 20. századi ügyészségről. (J. Gy.)

- 125/126 -

Európa-jog és nemzetközi jog

• Az új nemzetközi magánjogi törvény alapjai: kodifikációs előtanulmányok

Berke Barna-Nemessányi Zoltán (szerk.)

HVG-ORAC, Budapest, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 331. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963258 305 1

• A szerzők az új nemzetközi magánjogi törvény előkészítésében közreműködő elméleti és gyakorlati szakemberek, jogtudósok, különböző hivatásrendek képviselői (kúriai bírák, közjegyzők, ügyvédek). A törvényt előkészítő Nemzetközi Magánjogi Kodifikációs Bizottság három fázisban dolgozott, amelyek közül az első a koncepcióalkotás folyamata volt. Az előtanulmányok e feltérképezési folyamat során felmerülő problémák részletes áttekintését adják. A szerzők a nemzetközi magánjog területén vizsgálják a vonatkozó nemzetközi egyezményeket, az uniós jogot, a magyar szabályozást, az uniós tagállamok szabályozástechnikai megoldásait, és mindezek alapján foglalják össze a magyar szabályok módosítására irányuló javaslatokat. (K. N.)

• Szabad mozgás és az Európai Unió szociális joga

Berki Gabriella (szerk.)

(Sorozat: Fundamenta Fontium Juris, ISSN 2061-1609; 9.)

Iurisperitus, Szeged, 2016

Tankönyv. Terjedelem: 291. Bibliográfia a fejezetek végén. ISBN 978 615 5411 47 2

• A szerzők egyetemi oktatók, munka- és szociális jogász szakemberek és az államigazgatásban dolgozó szakértők. Az elsősorban oktatási céllal készült kötet az Európai Unió szociális dimenziójának alapintézményeit, fogalmait és lényeges szabályait mutatja be közérthető módon, észszerűen felépített szerkezetben. Áttekinti az egyes jogintézmények működését, a legfontosabb szociális kérdésekre válaszul kidolgozott uniós megoldásokat. A kiadvány tankönyvként való felhasználását az egyes témakörök kapcsán releváns alapfogalmak, jogszabályok, európai bírósági döntések és gyakorlati példák gyűjteménye, valamint az egyes fejezetek végén található ellenőrző kérdések segítik. (Sz. D.)

• Jogalkotás és jogalkalmazás a XXI. század Európájában II.

Bodó László (szerk.)

Doktoranduszok Országos Szövetsége, Budapest-Debrecen, 2016

Konferenciakötet. Terjedelem: 118. Bibliográfia a lábjegyzetekben és a fejezetek végén. ISBN 978 615 5586 06 4

• A kötet a DOSZ Jogtudományi Osztálya által 2015 májusában második alkalommal, Debrecenben megrendezett "Jogalkotás és jogalkalmazás a XXI. század Európájában" című vándorkonferencián elhangzott előadások szerkesztett változatát tartalmazza. Az egyes tanulmányok rendkívül szerteágazó témákat dolgoznak fel: olvashatunk többek között a bizalmi vagyonkezeléssel, az erőszakos nemi bűncselekmények problémakörével, az Európai Unió energetikai jogi szabályozásával, a hatalmi ágak megosztásának XXI. századi kérdéseivel vagy a

- 126/127 -

Római Birodalom provinciájává váló Egyiptom jogi és politikai szisztémáival foglalkozó esszét is. (Sz. D.)

• The situation and rights of national minorities in Europe = La situation et les droits des minorités nationales en Europe = A nemzeti kisebbségek helyzete és jogai Európában

Kántor Zoltán (szerk.)

L'Harmattan-Nemzetpolitikai Kutatóintézet, Budapest, 2016

Kézikönyv. Terjedelem: 159. Bibliográfia a lábjegyzetekben. ISBN 978 963 414 232 2

• A Nemzetpolitikai Kutatóintézet által szerkesztett, angol, francia és magyar nyelvű kötet célja, hogy bemutassa az Európa Tanács kisebbségi albizottságának volt alelnöke, Kalmár Ferenc által az Európa Tanács Esélyegyenlőségi és Diszkriminációellenes Bizottsága elé terjesztett jelentést, melynek címe "A hagyományos nemzeti kisebbségek helyzete és jogai Európában". A Kalmár-jelentés szövege mellett a kötetben megtalálható az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése által a jelentésre tekintettel elfogadott, "A nemzeti kisebbségek helyzete és jogai Európában" című 1985 (2014) sz. határozat és a 2040 (2014) sz. ajánlás szövege, valamint egy, a jelentés legfontosabb újításait bemutató tanulmány is. A kötet teljes terjedelmében elérhető elektronikusan a kutatóintézet honlapján. (Sz. D.)

• Nemzetközi magánjog és nemzetközi gazdasági kapcsolatok joga

Mádl Ferenc-Vékás Lajos

(Sorozat: ELTE Jogi Kari Tankönyvek, ISSN 2060-6494)

Nyolcadik, átdolgozott kiadás. ELTE Eötvös, Budapest, 2016

Tankönyv. Terjedelem: 557. Bibliográfia: 557. és az egyes fejezetek végén.

ISBN 978 963 312 131 3

• A 2015-ös kiadás változatlan utánnyomása. Annotációját lásd a Pro Futuro 2017/1. számában. (S. F.)

• Az ENSZ Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottsága (UNCITRAL)

Milassin László

Universitas-Győr, Győr, 2016

Monográfia. Terjedelem: 247. Bibliográfia: 216-223. és a lábjegyzetekben.

ISBN 978 615 5298 36 3

• A szerző a Széchenyi István Egyetem jogi karának oktatója. A monográfia a bécsi székhelyű ENSZ testület, a Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottság létrejöttének 50. évfordulóján jelent meg azzal a céllal, hogy részletes betekintést nyújtson annak tevékenységébe - amibe a szerző maga is több alkalommal bekapcsolódhatott. A kötet a bizottság létrejöttének és összetételének ismertetését követően a nemzetközi kereskedelmi jog egységesítési, harmonizációs és modernizációs technikáit mutatja be, kiemelt hangsúlyt fektetve a UNCITRAL nemzetközi szabályalkotó eljárásaira és módszereire. A szerző kitér a testület tevékenységének nemzetközi jellegére, nyelvezetére és a nemzetközi kollíziós magánjoghoz való viszonyára is. (Be. A.)

- 127/128 -

• Az Európai Unió jogi fundamentumai

Szabó Marcel-Láncos Petra-Gyeney Laura (szerk.)

Hatodik, javított kiadás. Szent István Társulat, Budapest, 2016

Tankönyv. Terjedelem: 334. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 277 525 8

• A könyv szerzői a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának oktatói. A kötet átfogó képet nyújt az uniós jogi ismeretekről, részletesen bemutatva az Európai Unió kialakulását, annak jogrendszerét, valamint az egyes intézményeket. Megtalálhatók benne a belső piacra vonatkozó uniós szabályozás és az uniós polgárokra vonatkozó rendelkezések. A szerzők nagy hangsúlyt fektettek az egyes gazdasági alapszabadságok bemutatására külön-külön is, továbbá ezek kapcsolatára is kitértek az alapjogokkal összefüggésben. A tankönyv csaknem minden évben megjelenik, elsősorban joghallgatók számára készül. Legutóbbi kiadását a Pro Futuro 2016/2. számában annotáltuk. (S. F.)

• Requirements of lawful taking of foreign property in international law

Víg Zoltán-Doklestić, Slobodan

(Sorozat: Fundamenta fontium juris, ISSN 2061-1609; 8.)

Pólay Elemér Alapítvány - Iurisperitus, Szeged, 2016

Kézikönyv. Terjedelem: 135. Bibliográfia: 127-134. ISBN 978 615 5411 33 5

• Víg Zoltán a Szegedi Tudományegyetem jogi karának oktatója, Slobodan Doklestić pedig gyakorló ügyvéd. A kötet a jogirodalmi álláspontok és a kapcsolódó esetjog alapján vizsgálja a külföldi tulajdon jogszerű megszerzésének lehetőségét és követelményeit a nemzetközi jogban. A szerzőpáros a művet alapvető fogalmak tisztázásával kezdi (mint a vagyon, elidegenítés, államosítás), majd a kisajátítás jogintézményével foglalkoznak. A szerzők megállapítása szerint a jogszerű kisajátításnak három alapvető követelményét emelik ki: a közérdek megléte, a diszkriminációmentesség és a megfelelő kártalanítás biztosítása. (K. R.)

Jogbölcselet

• A jogi gondolkodás mérföldkövei a kezdetektől a XIX. század végéig

Frivaldszky János (szerk.)

Harmadik kiadás. Szent István Társulat, Budapest, 2016

Tankönyv. Terjedelem: 297. Bibliográfia a lábjegyzetekben. ISBN 978 963 277 617 0

• A kötet szerzői egyetemi oktatók. A jogelmélet oktatásának egyik alapvető célkitűzése, hogy a joghallgatók számára felvázolja azon jelentős jogelméleti irányzatokat, amelyek a mai napig meghatározzák a jogászi gondolkodás alapjait. Az ókori filozófusok (Arisztotelész, Ulpianus) által kidolgozott tézisek, a középkori jogászi gondolkodás elemei (például a glosszátorok munkássága) és a XIX. században kialakult nézetek (például a klasszikus analitikai iskola) a jogászi gondolkodás olyan aspektusait világítják meg, amelyek a modern jogi gyakorlatban is nagy hatással bírnak. E tankönyv célja, hogy tizenhat fejezetben az ókortól a XIX. századig meghatározó irányzatokat bemutassa, hogy a joghallgatók széles perspektívájú, a jogászi érvelés során is alkalmazható jogi tudás birtokában vehessenek

- 128/129 -

majd részt a jogi gyakorlatban. Az első kiadást a folyóirat 2014/2. számában annotáltuk. (F. K.)

• Jogi kultúrák Ázsiában: Kultúrtörténet, jogtudomány, mindennapok

Jany János

(Sorozat: Pázmány Nemzetközi Tanulmányok, ISSN 2416-1438; 5.)

Typotex, Budapest, 2016

Monográfia. Terjedelem: 705. Bibliográfia: 673-705. ISBN 978 963 279 882 0

• A szerző Kelet-kutató, jogtörténész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Nemzetközi és Politikatudományi Intézetének vezetője. A jog természetének megismerése szempontjából az összehasonlító jogi elemzés rendkívül fontos perspektívákat kínál. Más jogi kultúrák alapos elemzésével a jog természetére vonatkozóan általános következtetésekre juthatunk, illetve saját jogi kultúránk fejlődéséhez is hozzájárulhatunk. A kötet célja, hogy egész Ázsiára kiterjedően bemutassa a közösségek szokásait, hagyományait, és a jogi gondolkodás alapvető irányait. Így többek között (15 fejezet keretében) betekintést nyerhetünk a zsidó és a perzsa jog, az iszlám kultúra, az indiai vagy a japán, illetve a kínai jogi kultúra sajátosságaiba. A könyv végén a keleti jogi kultúrák szerteágazó világában fogalomtár segíti az eligazodást. (F. K.)

• Az iszlamizmus: Eszmetörténet és geopolitika

Jany János

(Sorozat: PANTA, ISSN 2416-1438; 6.) Typotex, Budapest, 2016

Monográfia. Terjedelem: 175. Bibliográfia: 163-170. ISBN 978 963 2799 09 4

• A szerző Kelet-kutató és jogtörténész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója. A könyvben az iszlám nevében folytatott terrorizmus okait igyekszik feltárni, figyelemmel a társadalmi, gazdasági és politikai összefüggésekre is. A mű felépítése logikus és áttekinthető. A szerző bemutatja az iszlám egyes irányzatait, hozzáfűzve kritikai észrevételeit, következtetéseit is. Az iszlamizmus irányait és jellemzőit összefoglaló táblázat segít áttekinteni az egyes irányzatokat és azok céljait, így ez a munka nemcsak a szakmabeliek számára lehet érdekes olvasmány, de hasznos lehet mindazok számára, akik - akár napjaink világpolitikai eseményeire figyelve - többet szeretnének tudni az iszlámról. (D. V.)

• A jogtudomány teológusa: Carl Schmitt politikai teológiája

Karácsony András

Attraktor, Gödöllő-Máriabesnyő, 2016

Monográfia. Terjedelem: 218. Bibliográfia: 201-216. ISBN 978 615 5601 15 6

• A szerző az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán egyetemi tanár. E munkájában a modern társadalom fogalmának újragondolását tűzi ki célul, méghozzá Carl Schmitt politikai teológiai felfogásának elemzésén keresztül. A modern társadalmak berendezkedését a szekularizáció és az értékpluralizmus határozza meg. A szerző azonban a társadalomban jelentkező válságokat és sikeres időszakokat egy egységes fogalmi keretben kívánja értelmezni. Ehhez kínál számára alapot Carl Schmitt elmélete, amelyben a politikai teológia

- 129/130 -

fogalma olyan problémakört jelöl, amely megjeleníti a jog, a vallás és az állam egységes felfogását, kapcsolódási pontjait. Elemzését három fő fejezetben végzi el. Az első fejezetben fejti ki a vizsgálódásai történeti és elméleti kontextusát, a másodikban a politikai teológia fogalmát, a harmadikban Schmitt elméletének hatástörténetét tárgyalja. (F. K.)

• Társadalom és jog

Kiss Róbert Richard

GloboBook, Budapest, 2016

Monográfia. Terjedelem: 112. Bibliográfia: 106-112. ISBN 978 963 12 3971 3

• A szerző Pulitzer-emlékdíjas újságíró, jogász, az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatója. A nem jogász végzettségű, laikus polgárok véleménye a jogrendszer, a jogi intézmények működéséről alapvető fontosságú a jog legitimitásának kérdése szempontjából, hiszen a jogi előírások, bírói, hatósági döntések az ő életüket érintik. Ebben a kontextusban e könyvnek a jelentőségét az adja, hogy a szerző a magyar társadalom tagjainak a jogrendszerről alkotott véleményét, a joghoz fűződő viszonyát tárja fel. Ez a munka szociológiai vizsgálódásokat tartalmaz, és megvilágító erejű következtetéseket von le a magyar társadalom tagjainak jogtudatával, jogismeretével kapcsolatban. A könyv először ismerteti a jogtudattal, jogismerettel kapcsolatos kutatások történetét, majd kutatása hipotéziseinek leírása után olvashatunk a kutatás eredményeiről, amelyben a szerző arra a következtetésre jut, hogy a magyar társadalom jogtudatában megtalálhatók a jogállamiság legfontosabb alapértékei. (F. K.)

• Államelmélet: Fejezetek és előadások az állam általános elmélete köréből

Takács Péter-H. Szilágyi István-Fekete Balázs (szerk.)

Szent István Társulat, Budapest, 2016

Tankönyv. Terjedelem: 404. Bibliográfia a fejezetek végén. ISBN 978 963 277 350 6

• A 2012-es kiadás változatlan utánnyomása. Annotációját lásd a Pro Futuro 2014/2. számában. (F. K.)

Jogtörténet, római jog

• A Kúria és elnökei IV.

Bódiné Beliznai Kinga (szerk.)

(Sorozat: Bibliotheca Curiae, ISSN 2064-9525)

HVG-ORAC, Budapest, 2016

Konferenciakötet. Terjedelem: 151. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 258 295 5

• A Kúria és a Magyar Nemzeti Levéltár 2013 nyarán közös konferenciasorozatot indított "Életutak - pályaképek" címmel, amelynek előadásai négy kötetben jelentek meg 2014 és 2016 között. A konferenciák előadói - e kötetek szerzői - egykori kúriai elnökök szakmai pályafutását és személyiségét mutatták be úgy, hogy törekedtek az adott történelmi korszak tárgyilagos ismertetésére is. A sorozat negye-

- 130/131 -

dik, utolsó kötete a 20. század legfőbb bírósági vezetőinek életútjai közül válogat. Az 1949 előtti időszakból két kúriai elnök, Tőry Gusztáv és Osvald István életpályája kerül bemutatásra, az 1949 utáni korszakból pedig az ötvenes-hatvanas évek koncepciós pereiben aktív szerepet vállaló Jahner-Bakos Mihály és Szalay József, valamint a nyolcvanas évek legfelsőbb bírósági elnöke, Szilbereky Jenő pályaképe ismerhető meg. A magyar felsőbíráskodás legújabb kori történetéről Solt Pál, a Legfelsőbb Bíróság 1990 és 2002 között hivatalban volt elnökének visszaemlékezése ad átfogó képet. (D. I.)

• Római magánjog

Benedek Ferenc-Pókecz Kovács Attila

(Sorozat: Institutiones juris, ISSN 1218-9375; Dialóg Campus szakkönyvek, ISSN 1417-7986)

Negyedik, átdolgozott kiadás. Dialóg Campus, Budapest-Pécs, 2014

Egyetemi tankönyv. Terjedelem: 399. Bibliográfia a fejezetek élén.

ISBN 978 615 5376 93 1

• Benedek Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának 2007-ben elhunyt, korszakos jelentőségű római jogász professzora az 1990-es években jelentette meg Római magánjog: Dologi és kötelmi jog című, egyedülálló tankönyvét. Tanítványa és a katedrán utódja, Pókecz Kovács Attila e munka hagyományait követve, tisztelettel és hozzáértéssel nyúlva a nagy előd munkájához, kisebb mértékben átdolgozta a Benedek által írott részeket, s hasonlóan magas színvonalon kiegészítette a tankönyvet a római magánjog kánonjának még hiányzó fejezeteivel: a római államszervezet és jogforrások történetével, a perjogot, a személy- és családjogot, valamint az öröklési jogot tárgyaló részekkel. A didaktikai szempontból is elismerésre méltó tankönyv ezen, jelentősen átdolgozott és bővített kiadása törekszik a legfrissebb hazai szakirodalom figyelembevételére is. (Sz. B.)

• A római jog alapfogalmai

Csoknya Tünde Éva-Jusztinger János (szerk.)

(Sorozat: UNI könyvek, ISSN 2062-025X; Institutiones juris, ISSN 1218-9375; Dialóg Campus szakkönyvek, ISSN 1417-7986; Publicationes Cathedrae Iuris Romani Quinqueecclesiensis, ISSN 2064-7328; 3.)

Dialóg Campus, Budapest-Pécs, 2016

Tansegédlet. Terjedelem: 150. Bibliográfia a lábjegyzetekben. ISBN 978 615 5376 90 0

• A szerkesztők és a kötethez szerzőként jelentősen hozzájáruló Pókecz Kovács Attila jelentősen átalakították és egybefűzték korábbi (a Pro Futuro 2016/1. számában ismertetett) két fogalomgyűjteményüket (Alapfogalmak a római magánjog köréből; Alapfogalmak a római vagyonjog köréből). Ugyanakkor szintet is léptek, hiszen a szélesebb szakmai közönségnek szánt gyűjteményben továbbra is a római jog latin alapfogalmainak tárát adják, de a nyolc tematikus fejezetre osztott (római jogtörténet, források, perjog, személyi jog, családjog, dologi jog, kötelmi jog, öröklési jog) meghatározások mellett a fejezetekhez kapcsolódva - lábjegyzetes formában - a legalapvetőbb hazai és nemzetközi szakirodalomról

- 131/132 -

is tájékoztatást kap az olvasó. A kötetet két bevezető tanulmány kíséri: A fogalmi jogtudomány; Az antik római jogtudós-jog és a pécsi Benedek-iskola. (Sz. B.)

• Összehasonlító jogtörténet

Földi András (szerk.)

ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2016

Egyetemi tankönyv. Terjedelem: 680. Bibliográfia a fejezetek végén.

ISBN 978 963 312 206 8

• A szerzők az ELTE Római Jogi és Összehasonlító Jogtörténeti Tanszékének elsősorban nem római jogász munkatársai, akik a hazai jogtörténet-oktatásban jelenleg úttörő módon az egyetemes államtörténeti kurzust nem alapozó és elsősorban államtörténetre orientáló diszciplínaként közelítették meg, hanem dogmatikai rendszerbe foglalva, jogcsaládokhoz kapcsolódóan, értelmező-értékelő fejezetekben tárgyalják. A könyv egyetemi tankönyv, amelynek első kiadása 2012-ben jelent meg (annotációja a 2014/1. számban). Az átdolgozott kiadás megtartotta a eredeti tankönyv dogmatikai tagolását, azonban feldolgozta a legjelentősebb törvénykönyvek aktuális módosításait is. (B. J.)

• A római jog története és institúciói

Földi András-Hamza Gábor

Huszonegyedik, átdolgozott és bővített kiadás. Eszterházy Károly Egyetem - Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, Budapest, 2016

Egyetemi tankönyv. Terjedelem: 720. Bibliográfia: XXVI-XXXV. és a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 19 7961 9

• A több egyetemen is használt, korábban nívódíjjal kitüntetett, didaktikai szempontból is kiemelkedő, klasszikussá vált római jogi kézi- és tankönyv új kiadónál megjelent, újólag átdolgozott kiadása. A legutóbbi kiadás annotációja olvasható a Pro Futoro 2017/2. számában. (Sz. B.)

• The subsequent fate and continuity of Roman (civil) law from a historical-comparative perspective

Hamza Gábor

Patrocinium, Budapest, 2016.

Tanulmánykötet. Terjedelem: 251. Bibliográfia: 212-235. ISBN 978 963 413 133 5

• Hamza Gábor akadémikus az itthon és külföldön, angol nyelven tartott római jogi és jogtörténeti kurzusai hallgatói számára állította össze jelen kötetet, melynek korábbi változata 2007-ben jelent meg. A kötetben megtalálható írások nagyobb része jelentős külföldi szakfolyóiratokban látott korábban napvilágot, de azokat most a szerző - több esetben - aktuális célközönsége számára átdolgozta. A kötet tanulmányai részben nagyobb jogtörténeti és jogtudományi korszakokat tekintenek át a római jog szabályainak és kultúrájának továbbélésére koncentrálva, részben a római jog magyarországi történetéről adnak számot. A kötet erős összehasonlító jogi vonulatát húzza alá a modern jogi rendszerek komparatív vizsgálata a római jogi hagyományok szempontjából, valamint Balogh Elemér összehasonlító jogász pályafutásának vázlata is. A kötet vendégszerzőjeként Boóc Ádám a választottbíróságok hazai történetéről értekezik. (Sz. B.)

- 132/133 -

• A vételár az ókori római adásvételnél

Jusztinger János

(Sorozat: Institutiones juris, ISSN 1218-9375; Dialóg Campus szakkönyvek, ISSN 1417-7986)

Dialóg Campus, Budapest-Pécs, 2016

Monográfia. Terjedelem: 240. Bibliográfia: 213-235. ISBN 978 615 5376 03 0

• A fiatal hazai romanisták sorába tartozó szerző - felvértezve mindazon tudományos eszköztárral, amelyet az elmúlt századok tradíciói és a legújabb módszertanok kínálnak - egy klasszikus római jogi kérdéskör, a vételárral kapcsolatban felmerülő dogmatikai problémák újszerű megközelítését adja a 2014-ben, Pécsett megvédett doktori disszertációja monográfiává érlelt változatában. Az ármeghatározás és a vételárfizetés joghatásait, különösen a veszély- és a tulajdonátszállást, dinamikus megközelítésben, az adásvételi szerződés egyes létszakainak koordinátái között vizsgálja, impulzusokat adva a modern magánjogi kutatásoknak is. A "law in books" kereteiből kitörve a "law in action" irányába, elemzéseiben a római jogtudósok responsumai és azok százados feldolgozásai mellett hangsúlyt kapnak a korabeli dokumentumokban megőrzött életviszonyok is. (Sz. B.)

• A principátus közjoga (Kr. e. 27 - Kr. u. 284)

Pókecz Kovács Attila

(Sorozat: UNI könyvek, ISSN 2062-025X; Institutiones juris, ISSN 1218-9375; Dialóg Campus szakkönyvek, ISSN 1417-7986)

Dialóg Campus, Budapest-Pécs, 2016

Monográfia. Terjedelem: 155. Bibliográfia: 139-155. ISBN 978 615 5376 76 4

• A szerző A királyság és a köztársaság közjogi intézményei Rómában című monográfiájának (ismertetve a Pro Futuro 2016/2. számában) folytatásaként a köztársaság hamvaiból újjáéledő res publica Romana államszervezet-történetének következő nagy fejezetét dolgozza fel jól áttekinthető szerkezetben és közérthető módon, ugyanakkor magas szakmai igényességgel. A principatus közjogi intézményrendszerének kialakulását, valamint három évszázad alatt befutott fejlődését bemutató történeti fejezet után az olvasó átfogó képet kaphat a Római Birodalom - az ókor egyetlen nagyobbrészt "jólétinek" tekinthető államalakulata - kormányzásáról és különböző igazgatási szintjeinek pragmatikus működéséről a császári udvartól a provinciai városokig. (Sz. B.)

• Egyetemes állam- és jogtörténet: ókor - feudális kor

Rácz Lajos (szerk.)

HVG-ORAC, Budapest, 2016

Egyetemi jegyzet. Terjedelem: 307. Bibliográfia: nincs. ISBN 978 963 8213 99 0

• A könyv az ELTE oktatóiból álló szerzői kör kétkötetes egyetemes államtörténeti munkájának első kötete; az 1998-as első kiadás változatlan utánnyomása. (B. J.)

• Európai jog- és alkotmánytörténelem

Ruszoly József

(Sorozat: Opera iurisprudentiae, ISSN 2062-3984; 1)

Pólay Elemér Alapítvány - Iurisperitus Kiadó, Szeged, 2016

- 133/134 -

Egyetemi tankönyv, kézikönyv. Terjedelem: 712. Bibliográfia: 651-652. és a lábjegyzetekben. ISBN 978 963 9650 78 7

• A könyv a 2011-es első kiadás második, változatlan utánnyomása. Annotációját lásd a Pro Futuro 2013/2. számában. (B. J.)

Közigazgatási jog

• A magyar decentralizáció kudarca nyomában

Pálné Kovács Ilona (szerk.)

(Sorozat: Studia regionum, ISSN 1419-4899; Dialóg Campus szakkönyvek, ISSN 1417-7986)

Dialóg Campus, Budapest-Pécs, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 263. Bibliográfia: 207-220. és a lábjegyzetekben. ISBN 978 615 537 683 2

• A kötet szerzői valamennyien kutatók, oktatók, akik jelen munkában "A kormányzati decentralizáció biztosítékai Magyarországon" című OTKA kutatásuk eredményeit adják közre. A kiadvány tizenhárom fejezete több irányból vizsgálja és értelmezi a magyar decentralizációs folyamatokat, illetve rávilágít azok hiányosságaira. A kutatás célkitűzéseit, elméleti kereteit ismertető bevezető után a nemzetközi példák és a történeti háttér bemutatása következik. A kutatás közjogi, politikatudományi megközelítését tükrözi, hogy a további fejezetekben a szerzők áttekintik például a decentralizáció és az önkormányzatok politikai programokban való megjelenítését éppúgy, mint az ún. polgármester országgyűlési képviselők szerepfelfogását, vagy a korábbi, illetve a jelenlegi önkormányzati törvényünk parlamenti vitáját. (B. A.)

• A közigazgatás funkciói és működése

Temesi István (szerk.)

Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Budapest, 2016

Tankönyv. Terjedelem: 295. Bibliográfia az egyes fejezetek végén.

ISBN 978 615 534 433 6

• A szerkesztő és a szerzők egyetemi oktatók. A tankönyv elkészítésének célja alapvetően az volt, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói számára rendelkezésre álljon olyan tananyag, amely bemutatja a közigazgatási jog általános részéhez tartozó intézményeket. A kötet szerzői figyelemmel voltak arra, hogy e tankönyv olvasói közül sokan közszolgálati életpályára készülnek. A tankönyv hét fejezetből áll, melyek többek között a közigazgatás fogalmának meghatározásával, feladataival és tevékenységével foglalkoznak. A szakirodalmi álláspontok és összefüggések megértését ábrák és táblázatok segítik. (K. K. E.)

• Közigazgatási jog I.: Magyar közigazgatási jog általános rész I.

Torma András (szerk.)

A 2013-as kiadás harmadik utánnyomása. Miskolci Egyetem, Miskolc, 2016 Tankönyv. Terjedelem: 206. Bibliográfia az egyes fejezetek végén.

ISBN 978 615 5216 41 1

- 134/135 -

• A szerzők egyetemi oktatók. Annotációját lásd a Pro Futuro 2017/2. számában. (K. K. E.)

Munkajog

• A magyar társadalombiztosítás története

Ember Alex

Magyar Munkaügyi Alapítvány [Kecskemét], 2016

Jegyzet. Terjedelem: 194. Bibliográfia: 186-194. és a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 12 4695 7

• A szerző ügyvéd, egyetemi oktató. Kötete a magyar társadalombiztosítási rendszer kialakulását, vagyis a munkavégzéssel összefüggésben balesetet, betegséget elszenvedők ellátásának fejlődéstörténetét mutatja be. Ennek kezdeteit egészen a középkorig, a bányászok önkéntesen szerveződő társulásaiig vezeti vissza, az áttekintés végpontja pedig az 1997-ben elfogadott, a rendszerváltáskori szabályozást átalakító jogszabályi reform. A kötet végén a szerző listába szedve foglalja össze a magyar társadalombiztosítás történetének főbb évszámait és jogszabályait, amelyben már az 1997 és 2011 közötti időszak eseményeit is megtaláljuk. (F. F.)

• ILO: Nemzetközi Munkaszervezet

Ember Alex

Magyar Munkaügyi Alapítvány, Kecskemét, 2016

Monográfia. Terjedelem: 456. Bibliográfia: 449-456. ISBN 978 963 12 4847 0

• A szerző ügyvéd, egyetemi oktató. Könyvében a Nemzetközi Munkaügyi Szervezetet átfogóan mutatja be: tárgyalja megalakulását, célkitűzéseit, működését, végül Magyarországgal fennálló kapcsolatait. A történeti előzményeket az ipari forradalomtól kezdődően ismerteti, majd külön fejezetben mutatja be az ILO alapokmányát és évenkénti bontásban a szervezet keretében elfogadott egyezményeket. Külön alfejezetek tárgyalják a szervezet működése szempontjából jelentős témákat, mint például az egyenlőség biztosítását, a foglalkoztatás elősegítését, a fenntartható fejlődés támogatását. (S. B.)

• A munkaviszony létesítése

Ferencz Jácint-Fodor T. Gábor-Kun Attila-Mészáros Katalin Éva

Kézikönyv. Terjedelem: 225. Bibliográfia a lábjegyzetekben. ISBN 978 963 295 552 0

• A kötet szerzői sokéves elméleti, gyakorlati és oktatói tapasztalattal rendelkező munkajogászok. A könyv részletesen elemzi a munkaviszony létesítésével kapcsolatos törvényi követelményeket, az irányadó bírói gyakorlatot, valamint a munkaviszony létesítésével kapcsolatos egyéb jogszabályokat is. Bemutatja a munkaviszony létesítését megelőző eljárások mellett a munkaviszony létesítésére vonatkozó társadalombiztosítási és munkabiztonsági szabályokat, továbbá az atipikus munkaviszonyok létesítésére vonatkozó szabályokat is. A kötet nem pusztán a vonatkozó jogszabályhelyek szövegét és azok magyarázatát tartalmazza,

- 135/136 -

hanem gyakorlati tanácsokat is ad, így munkáltatóknak, munkavállalóknak, munkavállalói képviselőknek, jogászoknak és humánpolitikusoknak egyaránt hasznos lehet. (P. Á.)

• Bevezetés a társadalombiztosítási jogba

Hajdú József-Homicskó Árpád Olivér (szerk.)

(Sorozat: Bethlen-sorozat, ISSN 2062-2546)

Negyedik, átdolgozott kiadás. Patrocinium, Budapest, 2016

Egyetemi jegyzet. Terjedelem: 158. Bibliográfia: 157-158. és a lábjegyzetekben. ISBN 978 963 413 087 1

• A szerzők egyetemi oktatók. A jegyzet a Szociális jog I. tárgy oktatásához nyújt segítséget, a tárgyhoz használt tankönyvek kiegészítéseként. A szerzők elsőként e jogterület elméleti alapjait és történeti kialakulását mutatják be, majd a legnagyobb fejezetben a társadalombiztosítási alapszabályozást, a társadalombiztosítási rendszer működését, felépítését, alapösszefüggéseit tárgyalják (az egészségbiztosítás és nyugdíjbiztosítás különös szabályait azonban nem). A kötet második része a nemzetközi jog és az uniós jog szociális jogi előírásaival foglalkozik. A korábbi kiadást a Pro Futuro 2017/2. számában annotáltuk. (F. F.)

• Munkajogi és polgári jogi szerződés- és iratmintatár magyarázatokkal ellátva

Horváth István-Szladovnyik Krisztina

(Sorozat: Vezinfó-tudástár, ISSN 2061-4780)

Vezinfó, Budapest, 2016

Kézikönyv. Terjedelem: 202. Bibliográfia nincs. ISBN 978 615 5085 33 8

• A szerzők gyakorló jogászok, oktatók. A kötet a polgári jog és a munkajog körébe tartozó legfontosabb szerződések és egyoldalú jognyilatkozatok mintáit tartalmazza úgy, hogy az egyes szerződési kikötésekhez kapcsolódóan lábjegyzetben részletes magyarázatot, értelmezést is közread, esetenként az irányadó kúriai ítélkezési gyakorlattal együtt. A kötethez pendrive-melléklet kapcsolódik, amely az összes iratmintát tartalmazza szerkeszthető formában. (F. F.)

• A Munka törvénykönyve új magyarázata 2016: az Mt. és az új Ptk. munkaviszonyra vonatkozó szabályai

Horváth István-Szladovnyik Krisztina

(Sorozat: Vezinfó-tudástár, ISSN 2061-4780)

Vezinfó, Budapest, 2016

Kézikönyv. Terjedelem: 402. Bibliográfia nincs. ISBN 978 615 5085 37 6

• A szerzők gyakorló jogászok, illetve Horváth István egyben az ELTE jogi karának oktatója. A kétévente, frissített tartalommal megjelenő könyv a 2012. július 1-jén életbe lépett új Munka törvénykönyve rendelkezéseinek az értelmezéséhez és gyakorlati alkalmazásához nyújt segítséget, a Kúria, illetve a korábbi Legfelsőbb Bíróság iránymutatásaival. Már az Mt. 2016. júniusi változásait is tartalmazó kötet külön figyelmet szentel annak, hogy a munkajogi jogviszonyokra számos, az Mt. által a Ptk.-ban megjelölt szabályt is alkalmazni kell, és hogy az új Ptk. 2014. március 15-ei hatálybalépésével a háttérjogszabály "kicserélődött". A megelőző kiadvány annotációja a Pro Futuro 2016/2. számában olvasható. (F. L.)

- 136/137 -

• Munkajog és társadalombiztosítás

Károlyi Géza-Prugberger Tamás-Törő Emese

Bíbor, Miskolc-Debrecen, 2016

Egyetemi jegyzet. Terjedelem: 234. Bibliográfia nincs. ISBN 978 615 5536 16 8

• A szerzők oktatók és gyakorló jogászok, közgazdászok. A könyv bemutatja a munkavégzésre irányuló jogviszonyokat, továbbá a társadalombiztosítási jog szabályait. Első részében a munkaviszonyra irányuló jogviszonyokat általános jelleggel tekinti át, ezt követően a gazdasági munkajog és a foglalkoztatás szabályait ismerteti, végül a társadalombiztosítási ellátásokat és a fedezetüket képező adók és járulékok rendszerét vázolja, kitérve az Európai Unió tagállamaiban fennálló társadalombiztosítás koordinációjára. (P. Á.)

• A foglalkoztatás elősegítés és igazgatás joga

Prugberger Tamás-Jakab Nóra Bíbor, Miskolc, 2016

Egyetemi jegyzet. Terjedelem: 222. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 615 5536 15 1

• A szerzők egyetemi oktatók. Tankönyvük a közgazdaság-tudományi képzésben oktatott Foglalkoztatáspolitika c. tárgyhoz kapcsolódik. A kötet a 2008-as gazdasági válság hatására megjelenő új általános és különös foglalkoztatáspolitikai lehetőségeket, eszközöket veszi számba. A történeti áttekintést követően külön fejezetek foglalkoznak az európai uniós előírásokkal, a szervezeti rendszerrel és az egyes eszközökkel, mint például a képzési, munkaközvetítési, közfoglalkoztatási lehetőségekkel, a munkanélküli segélyezéssel vagy a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásával. A szerzők az egyes témakörök tárgyalása során a magyar és egyes európai államok megoldásait is bemutatják. (F. F.)

• Az európai munkajog vázlata: A munkajog uniós intézményeinek strukturális csomópontjai

Prugberger Tamás-Jakab Nóra-Zaccaria Márton Leó

Lícium-Art, Debrecen, 2016

Tankönyv. Terjedelem: 279. Bibliográfia: 273-274. ISBN 978 615 5658 01 3

• A szerzők egyetemi oktatók. A kötet első része magyar, a második német nyelvű. A szerzők az Európai Unió munkajogának legfőbb témaköreit tárgyalják. Többek között az esélyegyenlőség és a diszkrimináció tilalma, a munkaszerződés feltételei, a munka- és pihenőidő uniós szabályai, a munkavállalók szolgáltatásnyújtása céljából történő kiküldetése, a munkavédelem, munkaegészségügy, a munkabér és védelme, a munkavállalói jogok, valamint a kollektív munkajog európai uniós vonatkozásai állnak az egyes fejezetek fókuszában. (S. B.)

Pénzügyi jog

• Közbeszerzési jog: A közbeszerzési eljárás főbb szabályai

Balogh Edina

Patrocinium, Budapest, 2016

- 137/138 -

Kézikönyv. Terjedelem: 326. Bibliográfia nincs. ISBN 978 615 533754 3

• A szerző közbeszerzési szaktanácsadó, ügyvéd. A munka két nagy egységből áll. Az első a közbeszerzési eljárás főbb sajátosságait ismerteti: meghatározza a közbeszerzési törvény hatályát, a közbeszerzési eljárások fajtáit, a közbeszerzési szerződés sajátosságait, valamint a közbeszerzésekkel kapcsolatos jogorvoslatokat. A második rész a közbeszerzési törvény, valamint 11 kapcsolódó kormányrendelet szövegét adja közre. A jogszabályokhoz kapcsolódó iratmintákat a kötet CD-melléklete tartalmazza. (Cs. G.)

• Tanulmányok a gazdasági jog, a pénzügyek és a számvitel köréből: kutatások a Budapesti Corvinus Egyetemen

Bodzási Balázs (szerk.)

HVG-ORAC, Budapest, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 212. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 258 315 0

• A tanulmánykötet a 2015-ben a Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karán létrehozott Pénzügyi és Gazdasági Központ keretében végzett kutatómunka eredményeit foglalja össze. A kötetben a gazdaságtudomány, illetve a gazdasági jog 14 neves képviselőjének írásait olvashatjuk különböző témákban. A tanulmányokban megjelennek a végelszámolás, a részvénykibocsátás számviteli és pénzügyi elemzései, valamint a cégjogi, a tőkepiaci és az értékpapírjogi szabályozás módosítására, megújítására vonatkozó javaslatok is. (K. N.)

• Adó 2016: Teszt és példatár

Herich György

(Sorozat: Adó abc, ISSN 1426-8111)

Penta Unió, Pécs, 2015

Kézikönyv. Terjedelem: 522. Bibliográfia nincs. ISBN 978 615 5249 36 5

• A teszt és példatár az Adótan kötetének huszonhetedik, átdolgozott kiadásával képez szerves egységet. Célja, hogy az Adótan könyvre épülve elősegítse az adózási ismeretek felmérését, a vizsgákra való felkészülést. A kötet tesztekből, példákból és esettanulmányokból áll, amelyeket adószakértő, adótanácsadó képzéseken oktató gyakorlati szakemberek közreműködésével állítottak össze. (F. F.)

• Adó 2016 magyarázatok

Herich György (szerk.)

(Sorozat: Adó abc, ISSN 1426-8111)

Penta Unió, Pécs, 2015

Kézikönyv. Terjedelem: 518. Bibliográfia nincs. ISBN 978 615 5249 34 1

• A könyv az Adótan kötetének huszonhetedik, átdolgozott kiadásával képez szerves egységet. A korábbi kiadás annotációját lásd a Pro Futuro 2015/1. számában. (B. P.)

• A helyi önkormányzatok pénzügyi jogi jogállása: A jogállást meghatározó jogintézmények modelljei a bevételi oldalon: Anglia - USA - Magyarország

- 138/139 -

Kecső Gábor

ELTE Eötvös, Budapest, 2016

Monográfia. Terjedelem: 494. Bibliográfia: 489-494. és a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 312 250 1

• A szerző oktató az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának Pénzügyi Jogi Tanszékén, és tanácsadó az Alkotmánybíróságon. Monográfiája a 2015-ben sikeresen megvédett doktori értekezésén alapul. A szerző arra törekedett, hogy következetes fogalmi rendszer megalkotása mellett feltárja a helyi önkormányzatok államszervezetben elfoglalt helyére, különösen azok pénzügyi jogi jogállására vonatkozó elméleteket, majd ezekre alapozva, azonos szempontok mentén összehasonlítva bemutassa három jogrendszer önkormányzati finanszírozását: a britet (különösen az angolt), az amerikait (annak tíz tagállamára tekintettel) és a magyart. Noha a mű alapvetően elméleti munka, többek között a finanszírozási technikák és az angolszász önkormányzati rendszerek elemzése miatt gyakorlati szakemberek számára is hasznos lehet. (Cs. G.)

• A közbeszerzés joga: a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény magyarázata

Patay Géza (szerk.)

HVG-ORAC, Budapest, 2016

Kommentár. Terjedelem: 893. Bibliográfia nincs. ISBN 978 963 258 300 6

• A szerzők a közbeszerzési jog területén jártas elméleti és gyakorlati szakemberek, a kötet szerkesztője tagja volt az új közbeszerzési törvényt előkészítő kodifikációs bizottságnak. Az új törvény megalkotásának indoka egyrészt az volt, hogy az Európai Unió vonatkozó új joganyagát implementálni kellett, másrészt a hazai jogalkotónak reagálnia kellett a korábbi gyakorlat ellentmondásaira is. A kötet a közbeszerzési törvényt tematikusan, a rendelkezések sorrendjében mutatja be, kitérve a korábbi szabályozáson alapuló joggyakorlatra, döntőbizottsági és bírósági határozatokra is, és ismerteti a közszolgáltatók közbeszerzéseire vonatkozó sajátos közbeszerzési szabályokról szóló kormányrendeletet is. (L. D.)

Polgári jog és polgári eljárásjog

• Krízis és fedezetelvonás

Benke József

Menedzser Praxis, Budapest, 2016

Monográfia. Terjedelem: 272. Bibliográfia: 260-272. és a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 89986 6 8

• A szerző egyetemi oktató és gyakorló bíró. Jelen kötete, amely habilitációs eljárásának alapjául szolgált, új szempontok szerinti összefoglalását adja a szerző 2013 óta hazai magánjogi kommentárokban és külföldi szakfolyóiratokban megjelent tanulmányainak. Célkitűzése szerint a jogellenes vagyoncsökkenés, a "jogsértő szegényedés" okait, céljait, eszközeit, kialakulásuk társadalmi-gazdasági környezetét, valamint jogi ellenszereit vizsgálja - utóbbit a speciális jogszabályok

- 139/140 -

módszeres elemzése és azok Polgári törvénykönyvhöz mint mögöttes szabályhoz való viszonyának feltárása útján. Tudományos megközelítését elsősorban a történeti és összehasonlító módszer használata jellemzi. A könyv második részében a szerző - érdekes gondolatkísérletként - három történeti "esettanulmányt" közöl, s a Kr. e. V. századi hellén, I. századi római és XVI. századi angol példa magyarázata során ad választ a hitelezővédelem jelenlegi, a magyar jogrendszerben felmerülő problémáira. (B. J.)

• Nagykommentár a befektetési vállalkozásokról szóló törvényhez

Dakó Gábor-Farkas Yvette-Gellén Klára-Pettkó-Szandtner Judit-Seregdi László-Sudár Gábor-Végh Richárd

CompLex Wolters Kluwer, Budapest, 2016

Kommentár. Terjedelem: 666. Bibliográfia nincs. ISBN 978 963 295 561 2

• A szerzők gyakorlati szakemberek, illetve Gellén Klára a szegedi jogi kar oktatója. A befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvényhez írott kommentárjuk a törvényi előírásokon túl kitér a pénzügyi eszközök piacairól szóló EU-irányelv (a MiFID, illetve a MiFID végrehajtási irányelv) hazai átültetésére, az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) által kiadott iránymutatásokra és egyéb értelmezésekre, valamint a Magyar Nemzeti Bank (illetve korábban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete) által kiadott ajánlásokra, vezetői körlevelekre, engedélyezési és módszertani útmutatókra, állásfoglalásokra, valamint az elérhető bírói gyakorlatra is. (F. L.)

• Gazdasági társaságok és szövetkezetek átalakulása

Egri-Retezi Katalin-Egri István Iván

(Sorozat: Vezinfó-tudástár, ISSN 2061-4780)

Ötödik, átdolgozott kiadás. Vezinfó, Budapest, 2016

Kézikönyv. Terjedelem: 236. Bibliográfia nincs. ISBN 978 615 5085 27 7

• A szerzők könyvvizsgálók, adószakértők. A könyv korábbi kiadásának átdolgozását a gazdasági társaságokkal kapcsolatos jogszabályi környezet megváltozása és a szabályok gyakorlatban tapasztalt eltérő értelmezése, valamint az egyes szervezeti formákra előírt minimális jegyzett tőke követelményének való megfelelés elősegítése tette szükségessé. A kötet bemutatja a gazdasági társaságok átalakulásának jogi hátterét, az átalakulások számvitelét, adó- és köztehervonzatait, a kedvezményes átalakulás szabályait. A szerzők gyakorlati példák segítségével tárgyalják az egyes témaköröket, és olyan tipikus csapdahelyzetekre is rávilágítanak, amelyek elkerülendők az átalakulás során. A kötet iratmintákkal zárul. (B. E.)

• Polgári jogi ismeretek: tananyag egészségügyi szakemberek részére

Fézer Tamás (szerk.)

(Sorozat: Egészségügyi jogi ismeretek)

Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ, Budapest, 2016

Jegyzet. Terjedelem: 143. Bibliográfia nincs. ISBN 978 963 9661 07 3

• A budapesti, debreceni, pécsi és szegedi szerzők (egyetemi oktatók) együttműködésében készült sorozat elemét képező jegyzet - a betegjogi, közigazgatási,

- 140/141 -

illetve büntetőjogi tematikájú társaival együtt - az orvosok körében egyre népszerűbb, és az egész országra kiterjedő egységes oktatási program tananyagát foglalja magában, közérthető megfogalmazásban. Figyelemmel a célközönségre, a kötet az egészségügyi dolgozók és az egészségügyi ellátórendszer szempontjából lényeges, polgári jogi ismereteket tartalmazza, kiemelt figyelemmel az orvosi műhibákra, a tájékoztatás elégtelen vagy nem megfelelő voltára, valamint a beteg személyiségi jogainak megsértése miatt előálló felelősségi kérdésekre. (F. L.)

• Betegjogok: tananyag egészségügyi szakemberek részére

Fézer Tamás (szerk.)

(Sorozat: Egészségügyi jogi ismeretek)

Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ, Budapest, 2016

Jegyzet. Terjedelem: 111. Bibliográfia nincs. ISBN 978 963 9661 08 0

• A budapesti, debreceni, pécsi és szegedi szerzők (egyetemi oktatók) együttműködésében készült sorozat elemét képező jegyzet - a polgári, közigazgatási, illetve büntetőjogi tematikájú társaival együtt - az orvosok körében egyre népszerűbb, és az egész országra kiterjedő egységes oktatási program tananyagát foglalja magában, közérthető megfogalmazásban. Figyelemmel a célközönségre, a kötet a betegjogok elméleti hátterére, jogszabályi megjelenésére, valamint a kapcsolódó bírói gyakorlat bemutatására törekszik, annak érdekében, hogy az egészségügyi dolgozók megfelelő képet kapjanak a betegjogok tartalmáról, értelmezéséről, érvényesítéséről. (F. L.)

• Fogyasztói adásvétel, kellék- és termékszavatosság: elemzések az uniós jog és az új Ptk. kapcsolatához

Fuglinszky Ádám

Wolters Kluwer, Budapest, 2016

Kézikönyv. Terjedelem: 204. Bibliográfia: 199-204. ISBN 978 963 295 563 6

• A szerző egyetemi oktató. Könyvében két témakört tekint át: egyrészt a fogyasztóvédelmi magánjog uniós harmonizálását, másrészt az uniós jog és az új Ptk. kapcsolódási pontjait a fogyasztói adásvétel és a kellék- és termékszavatosság körében. Az első fejezet a fogyasztói adásvételről szóló irányelv átültetését és a hibás teljesítés magyar szabályozását elemzi. A második és harmadik fejezet a Ptk. e témakörben problémás intézményeit emeli ki, mint például a jogvesztő határidő kiiktatása vagy a bizonyítási teher megfordulása hibás teljesítés esetén. A szerző a jogirodalmi munkák mellett feldolgozta az Európai Bíróság vonatkozó esetjogát is. (B. E.)

• Film és szerzői jog, a megfilmesítési szerződés

Grad-Gyenge Anikó

(Sorozat: Médiatudományi Könyvtár, ISSN 2063-5222; 24.)

Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanács Médiatudományi Intézete, Budapest, 2016

Kismonográfia. Terjedelem: 107. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 615 5302 20 6

- 141/142 -

• A szerző egyetemi oktató, aki e könyvében a szerzői jog speciális területével, a filmalkotások szerzői jogi helyzetével foglalkozik. A nemzetközi egyezményi szabályozásokból kiindulva az uniós irányelvi rendelkezéseken és a bírói gyakorlaton keresztül tárja elénk a filmipar gazdasági jelentőségét. Bemutatja a szerzői jogi szabályozás történetét; a hazai szabályozás elemzését és értékelését az 1969-es és a hatályos szerzői jogi törvény szabályai alapján végzi el. A mű kiemelkedő eredménye a megfilmesítési szerződés jogintézményének részletes elemzése. (G. M.)

• A bírósági közvetítésről - mindenkinek. Kézikönyv a jogviták békés rendezéséhez

Gyengéné Nagy Márta-Kőrös András (szerk.)

HVG-ORAC, Budapest, 2016

Kézikönyv. Terjedelem: 254. Bibliográfia: 252-254. ISBN 978 963 258 298 6

• A kötet szerzői bírák, ügyvédek, szakreferensek, a 2012 és 2014 között működő Mediációs Munkacsoport tagjai. Magyarországon 2012-ben az alternatív vitarendezés újabb formája jelent meg, a bírósági közvetítés. A közvetítői eljárás igénybevételének előnyei vitathatatlanok a modern jogrendszerekben leginkább az olyan ügyekben, amelyekben a vita békés rendezését elősegítheti, ha az ügyfelek nem pusztán a formális jogi érvek mentén adhatják elő álláspontjaikat, hanem szabadon beszélhetnek a konfliktusaik érzelmi oldaláról is. E munka jelentőségét az adja, hogy a bírósági közvetítés - ma még kevésbé ismert - elméleti és gyakorlati hátterét részletesen bemutassa. Így tájékozódhat az olvasó a közvetítői eljárásban részt vevők feladatairól, szerepéről és az eljárás működésének jogszabályi alapjairól. Annak érdekében, hogy a mediációs eljárás minél hatékonyabban működjön, a kötet a mellékletekben tartalmaz iratmintákat, határozatmintákat, útmutatásokat is az eljárás résztvevői számára. (F. K.)

• Fogyasztóvédelmi jog I-II.

Miskolczi Bodnár Péter-Sándor István

(Sorozat: Bethlen-sorozat, ISSN 2062-2546)

Patrocinium, Budapest, 2016

Egyetemi jegyzet. Terjedelem: 114 (I.); 115 (II.). Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 413 129 8 (I.); 978 963 413 132 8 (II.)

• A szerzők a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának oktatói. A kétkötetes mű a hasonló című tantárgy oktatásához készült, a szerzők más egyetemi jegyzeteivel együttesen nyújt segítséget a hallgatóknak a vizsgára való felkészüléshez. Az első kötet a fogyasztóvédelmi jogba történő bevezetés keretében foglalkozik például a történeti előzményekkel, az intézményrendszerrel, a jogforrásokkal, illetve a fogyasztó fogalmával. A bevezető részt követően a szerzők a fogyasztók informálását és a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokat mutatják be. A második kötet a fogyasztói szerződéseket tárgyalja, áttekintve általános szabályaikat, a szűkebb és szélesebb értelemben vett fogyasztói szerződéseket, valamint az új jogintézményeket. (T. F.)

- 142/143 -

• Business Law in Hungary

Sándor István (szerk.)

(Sorozat: Magister books, ISSN 2498-5430)

Patrocinium, Budapest, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 774. Bibliográfia: 724-746. ISBN 978 963 413 080 2

• A tanulmánykötet megírásában 37 szerző vett részt, egyetemi oktatók, PhD-hallgatók, gyakorló jogászok, akik a magyar jogrendszer és az üzleti jog különböző szegmenseinek bemutatására vállalkoztak. A kötet a magyar jog hat fő területét tekinti át: tanulmányok mutatják be a magyar jogrendszert, a magánjog általános szabályait, az üzleti jog különös területeit, a kötelmi jog részeit, a polgári eljárásjog szabályait, valamint a jogi személyek jogát. A kötet angol nyelvű, kifejezett célja a külföldi befektetők, vállalkozók jogérvényesítésének támogatása. (Sz. Zs.)

• Polgári jog I-III.

Sándor István (szerk.)

Második, átdolgozott kiadás. Patrocinium, Budapest, 2016

Oktatási segédanyag. Terjedelem: 360 (I.), 412 (II.), 472 (III.). Bibliográfia nincs.

ISBN 978 963 413 121 2 (I.), 978 963 413 122 9 (II.), 978 963 413 123 6 (III.)

• A szerzők egyetemi oktatók, gyakorló ügyvédek. A három kötet második, átdolgozott kiadása tartalmilag és szerkezetileg is egyaránt az Igazságügyi Minisztérium által kiadott, hivatalos jogi szakvizsga tételsorához igazodik. Tételenként tekinti át a releváns joganyagot és a kapcsolódó bírói gyakorlatot, annak érdekében, hogy átfogó ismeretet biztosítson valamennyi témakörben. Az egyes kötetek áttekintik a főbb fogalmakat, elveket, jogintézményeket a polgári jog alapelvei, az ember mint jogalany, a személyiségi jogok és a dologi jog, a kötelmi jog, a Ptk.-ban foglalt egyes szerződések, az öröklési jog és családjog témakörében. A tételek végén ellenőrző kérdések segítik a tananyag elsajátítását. Az első kiadás annotációját lásd a Pro Futuro 2017/1. számában. (B. E.)

• Tansegédlet a polgári jogi záróvizsgához I-III.

Sándor István-Ghira Márton (Sorozat: Werbőczy-sorozat, ISSN 2062-2538)

Hetedik, átdolgozott és hatályosított kiadás. Patrocinium, Budapest, 2016

Egyetemi jegyzet. Terjedelem: 417 (I.), 285 (II.), 275 (III.). Bibliográfia az egyes tételek végén. ISBN 978 963 413 111 3 (I.), 978 963 413 112 0 (II.), 978 963 413 113 0 (III.)

• A szerzők egyetemi oktatók, gyakorló ügyvédek. A kötetek a polgári jogi záróvizsga sikeres letételéhez adnak vázlatszerű tananyagokat a joghallgatóknak, amelyek mellett a hatályos és kapcsolódó jogforrásokat (jogszabályok, rendeletek, bírósági döntések stb.) is ismertetik a szerzők. Jelen kötetek a Ptk. módosításainak megfelelően kerültek átdolgozásra. A kötetek kiegészítik az egyetemi tankönyveket, tematikus vázlatot nyújtanak a hallgatóknak, hogy megkönnyítsék számukra a vizsgára való felkészülést. Jelen tananyagot a szerzők folyamatosan aktualizálják a záróvizsga-időszakokra, annak érdekében, hogy a hallgatók hatá-

- 143/144 -

lyos ismeretekkel rendelkezzenek a számonkérés során. Az előző kiadás annotációját lásd a Pro Futuro 2016/1. számában. (B. E.)

• A szerzői jogi ágazatok gazdasági súlya Magyarországon 5.

Simon Dorottya

Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, Budapest, 2016

Kézikönyv. Terjedelem: 100. Bibliográfia: 90-91. ISBN 978 963 9157 80 4

• A szerző a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal testületi tagja. A mű a szerzői jogi ágazatok jelentőségét vizsgálja, a hivatal immár ötödik felmérése alapján. A szerző bemutatja a kutatás során alkalmazott módszertant, és arra keresi a választ, hogy a 2008. évi válságnak a kreatív tevékenységekre gyakorolt negatív hatásai átmenetiek voltak-e, illetve hogy a vizsgált időszakban visszatért-e a válság előtti növekvő tendencia, vagy egyfajta tartós következményként folytatódott a legutóbbi kutatás során tapasztalt zsugorodás. Vizsgálja a fejlődési trendeket a primer szerzői jogi ágazatokban, így a sajtó, az irodalom, a filmalkotás, a hirdetések és a reklámok körében. (K. N.)

• Versenyjog és határterületei: a versenyszabályozás jogági kapcsolatai

Tóth András

HVG-ORAC, Budapest, 2016

Kézikönyv. Terjedelem: 212. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 258 321 1

• A Szerző a Károli Gáspár Református Egyetem oktatója. A kötet a versenyjog szerteágazó jogági kapcsolatainak feltárása érdekében elsőként bemutatja a versenyszabályozás történeti fejlődését, majd az összehasonlító és a globális versenyjogot veszi górcső alá. Ezt követően külön fejezetekben olvashatunk a versenyszabályozásról a gazdaságszabályozás, valamint az alkotmányosság vonatkozásában. A szerző kitér az állami versenyjog anyagi és eljárásjogi szabályaira is, majd külön fejezetet szentel a versenyjog és a technológia kapcsolatának. Megismerkedhetünk a magánjogi igényérvényesítés főbb szabályaival, és betekintést nyerünk a választottbíráskodás és a versenyjog kapcsolatába is. (K. N.)

• Szakértői javaslat az új polgári perrendtartás kodifikációjára

Varga István-Éless Tamás (szerk.)

HVG-ORAC, Budapest, 2016

Monográfia. Terjedelem: 975. Bibliográfia nincs. ISBN 978 963 258 314 3

• A szerkesztők az ELTE ÁJK oktatói, a Polgári Perjogi Kodifikációs Főbizottság tagjai. Az 1267/2013. (V. 17.) Kormányhatározattal elrendelt polgári perjogi kodifikáció bizottsága által kidolgozott koncepció alapján (melyet az Egy új polgári perrendtartás alapjai c. mű foglal össze) kezdődött el az új polgári perrendtartás normaszövegének előkészítése. Jelen kötet a szakmai munkabizottságok későbbi munkáját tekinti át, az új polgári perrendtartás törvényszövegének megalkotásához kapcsolódó javaslatokon és szakértői magyarázatokon keresztül. A koncepcióban meghatározott irányvonal alapján a polgári perjog teljes körű szabályozására tesz javaslatot, normaszöveg és hozzá kapcsolódó kommentár formájában. (Sz. V.)

- 144/145 -

Vegyes tárgyú kötetek

• Lege et fide: ünnepi tanulmányok Szabó Imre 65. születésnapjára

(Sorozat: A Pólay Elemér Alapítvány könyvtára, ISSN 1786-352X; 65.)

Gellén Klára-Görög Márta (szerk.)

Iurisperitus, Szeged, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 707. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 615 5411 44 1

• A kötet Szabó Imre, a szegedi jogi kar civilisztikai intézet professzora tiszteletére összeállított kiadvány. Az ünnepelt a polgári eljárásjog oktatója, kutatója, ám a kötetben a legkülönfélébb jogterületek és témakörök kerülnek elő 67 szerző tollából. A hosszabb-rövidebb írások, melyek között néhány angol nyelvű is szerepel, nagyobbrészt a polgári anyagi és eljárási jog egyes kérdéseit érintik, de találunk a kötetben jogtörténeti, alkotmányjogi, munkajogi és nemzetközi jogi témákat is. A kötet elektronikusan teljes terjedelmében elérhető a szegedi jogi kar honlapján. (F. F.)

• Jogi ismeretek a gyakorlatban

Kecskés András-Rozman András-Szalai Erzsébet

Bővített, átdolgozott kiadás. Penta Unió, Budapest, 2016

Tankönyv. Terjedelem: 501. Bibliográfia: 485-487. ISBN 978 615 5249 44 0

• A bővített, átdolgozott kötet kiadását a jogszabályi változások, az új büntető és polgári törvénykönyv hatálybalépése indokolta, annak érdekében, hogy a joghallgatók, illetve a gyakorlatban részt vevők a hatályos joganyag alapján végezhessék tanulmányaikat, illetve munkájukat. A 2015-ben megjelent kiadás annotációját a Pro Futuro 2017/2. számában tettük közzé. (F. K.)

• Tanulmányok a Debreceni Ítélőtábla 10 éves évfordulójára

Szilágyiné Karsai Andrea-Elek Balázs (szerk.)

Debreceni Ítélőtábla, Debrecen, 2016

Tanulmánykötet. Terjedelem: 264. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 12 4838 8

• A kötet szerzői egyetemi oktatók, kutatók, valamint a Debreceni és a Szegedi Ítélőtábla bírái. A Debreceni Ítélőtábla 2015-ben újraindításának tizedik évfordulóját ünnepelte. A kötet célja, hogy ezen évforduló alkalmából a jogtudományt és a bírói gyakorlatot foglalkoztató, aktuális kérdéseket tárgyalja. A kötet két átfogó témakörben, a Büntető Kollégium és a Polgári Kollégium című fejezetekben tárgyalja a büntetőjogi, büntető eljárásjogi és a polgári jogi problémákat. Az egyes tanulmányok elemzik például a terrorcselekménnyel, a személyi szabadság megvonásával kapcsolatos jogi kérdéseket, a büntető ítélet meggyőző erejének eszközeit vagy a bizonyítás egyes problémáit, a magánszféra védelmének jogi kérdéseit, a közhatalom gyakorlásával okozott károkért viselt felelősség problémáit és a civil szervezetekkel kapcsolatos peres és nemperes eljárások bírói gyakorlatban megjelenő kérdéseit. (F. K.)

- 145/146 -

• Eljárásjogi reformok

Varga Norbert (szerk.)

(Sorozat: Szegedi Jogász Doktorandusz Konferenciák, ISSN 2063-3807)

SZTE ÁJK Doktori Iskola, Szeged, 2016

Konferenciakiadvány. Terjedelem: 121. Bibliográfia a lábjegyzetekben.

ISBN 978 963 306 539 6

• A szerzők a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Doktori Iskolája által szervezett 2015. november 12-i konferencia résztvevői. A kötetben a büntető, a polgári, valamint a közigazgatási eljárásjog területét érintő, kodifikációra vonatkozó tanulmányok jelentek meg. A szerzők egyaránt foglalkoznak a büntetőeljárás gyorsíthatóságával, a védjegyre vonatkozó eljárásjogi szabályokkal, az e-bírósággal, a családjogi reformokkal, a közbeszerzés, a kegyelmi eljárás és a pertársaságok szabályozásával, a nem uniós polgárok családegyesítésének kérdésével, valamint a becsületbíróság és a Codex Iuris Canoni témáival. A tanulmányok magyar és angol nyelvű összegzéssel zárulnak. (Sz. V.) ■

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére