Megrendelés
Jogtudományi Közlöny

Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!

Előfizetés

Szilágyi Péter: Peschka Vilmos nyomában - korrekciókkal* (JK, 2018/7-8., 324-333. o.)

Peschka Vilmos a XX. század második felének legjelentősebb magyar jogfilozófusa volt. Jogfilozófiája az társadalomontológiai alapozású jogfilozófia, amelynek az öt legfontosabb tétele, gondolata a következő: a jog ontológiája helyett a jog társadalomontológiai alapú elemzése a tudományos feladat; a jog másodlagos teleológiai tételezés; a jog a társadalomnak mint komplexusokból álló komplexusnak, mint totalitásnak az egyik sajátos komplexusa; a jog sajátos visszatükröződés; a jog sajátos társadalmi objektiváció. Jogfilozófiája ma is számos tanulsággal szolgál mind az elméleti, mind a gyakorlati orientáltságú kutatások számára.

Mottó: Nem minden ócskavas, ami rozsdás,

van amit érdemes megtisztogatni,

de szidolozni nem muszáj.

Szubjektív indítás - Peschka Vilmost a XX. század második felének legjelentősebb magyar jogfilozófusának tartottam és tartom. Vonzó egyéniségét szerettem, elméletét nagyra becsültem[1], egyetemi tankönyveimben nagyrészt rá támaszkodtam.[2] Nem értettem egyet minden megfogalmazásával, azok korrekciójára törekedtem, éppen az ő jogfilozófiájának szellemében. Jelen tanulmányom is e törekvés jegyében készült.

I.

Peschka Vilmos jogfilozófiájának jellemzői

Peschka Vilmos jogfilozófiáját röviden úgy jellemezhetjük, hogy az társadalomontológiai alapozású jogfilozófia, még rövidebben: társadalomontológiai jogfilozófia.

Közismert, hogy Peschkára jelentős mértékben hatott Lukács György filozófiája. Talán szabad parafrazeálnom (Peschka által egyébként gyakran idézett) Lenint: aki Lukácsot nem érti, az Peschkát sem képes megérteni.

Peschka jogfilozófiájának az öt legfontosabb tétele, gondolata szerintem a következő:

1. A jog ontológiája helyett a jog társadalomontológiai alapú elemzése a tudományos feladat.

2. A jog másodlagos teleológiai tételezés.

3. A jog a társadalomnak mint komplexusokból álló komplexusnak, mint totalitásnak az egyik sajátos komplexusa.

4. A jog sajátos visszatükröződés.

5. A jog sajátos társadalmi objektiváció.

Tanulmányomban az első négy kérdést kívánom kritikailag tárgyalni a jelzett szempontból, elsősorban (de nem kizárólagosan) A jog sajátossága című Opus Magnum alapján.

II.

A társadalomontológiai jogfilozófia

1. A kérdés mibenlétét és indokoltságát Peschka A jog sajátossága első fejezetében tárgyalta, elemzése még erősen kapcsolódik A modern jogfilozófia alapproblémáihoz.

Peschka gondolatmenete a következő:

a) A "lehetséges-e marxista jogontológia" kérdése esetében arról van szó, hogy beszélhetünk-e a jog létét kutató és elemző külön ontológiáról, regionális ontológiáról.[3]

- 324/325 -

b) Az a)-ra akkor adhatunk igenlő választ, ha a jognak önálló léte van, ha a jog társadalmi léttől eltérő, minőségileg különböző kategoriális nóvummal rendelkezik.[4]

c) A b) kérdés megválaszolásához először föl kell vázolni a marxista társadalomontológiának a társadalmi lét és egyáltalán a lét struktúrájáról vallott néhány alapvető tételét; másodszor meg kell vizsgálni a jogot, a jogi jelenségeket, lényegi mozzanatait[5]; harmadszor a kettőt összehasonlítva dönthető el a kategoriális nóvum kérdése.

d) Eredmény: nincs önálló jogontológia.

e) Következik akkor a kérdés: Hát akkor mi van?

f) Válasz: A jog(i szféra) társadalomontológiája.

2. Ennek a gondolatmenetnek a megértéséhez először röviden Lukács társadalomontológiájának néhány alapgondolatát, majd a kategoriális nóvum kérdését kell fölvázolni. Lukácsnál (és követőinél) elvileg alapvető különbség van a nagy létrétegek (vagy létformák) és az azokon belüli létszférák között. Eszerint három létréteg létezik, a szervetlen, a szerves és a társadalmi lét. Az egyes létrétegeken belül létszférákat vagy szinteket különböztethetünk meg. A társadalmi léten belül a legfontosabb létszférák a gazdaság, a politika, a jog, a művészet, a tudomány vagy a vallás. Ezeket Lukács komplexusoknak is tekinti, más társadalomelméletek pedig ezeket a társadalom alrendszereinek nevezik.[6] A létrétegek (létformák) viszonyában alulról felépítettség és ontológiai elsőbbség, azaz egyirányú abszolút feltételezettség érvényesül; ennek megfelelő a determináltság, a visszahatást is az alsóbb szint törvényszerűségei határozzák meg. A létszférák (és a komplexusok) viszonyában kölcsönhatás és kölcsönös feltételezettség van, nincs ontológiai elsőbbség, de van túlsúlyos mozzanat és egyenlőtlen fejlődés.

3. A kategoriális nóvum azt jelenti, hogy a fejlettebb létrétegben új kategóriák jelennek meg (pl. a teleologia a társadalmi lét szintjén), illetőleg a minden létrétegre érvényes kategóriák (pl. az okság) tartalma is módosul. Ezen az alapon mondja Peschka, hogy "jogontológiáról mint regionális ontológiáról csak akkor lehet szó, ha kimutatható, hogy a jog mint sajátos normatív rendszer és objektiváció olyan, a társadalmi lét kategóriáihoz képest minőségileg új kategóriákkal, törvényszerűségekkel, sajátosságokkal rendelkezik, amelyek a jognak a társadalmi léttől minőségileg eltérő, különálló létét és így külön jogi létréteget alapoznak meg."[7] Egyszerűbben fogalmazva: a jogi szféra önállósodása elérte-e azt a szintet, hogy autonóm szférából külön létréteggé vált. Erre egyértelmű "nem" a válasz: önálló jogi ontológia azért nem lehetséges, mert nincs önálló létréteg, a jogi szférának nincs olyan mértékű sajátossága más társadalmi jelenségekhez képest, ami a társadalmi léten belül egy önálló jogi ontológiát indokolna, nincs kategoriális nóvum.

A kategoriális nóvum esetében tehát egyfelől új összefüggések, új közvetítések és közvetítettségek, új kapcsolatok kialakulása megy végbe a létezésben, másfelől ezeknek új kategóriákkal való megragadása. Ezek a nóvumok elvileg kétfélék lehetnek: a társadalmi létrétegen túllépő, túlmutató nóvumok, de ilyenek valójában nincsenek (ez Peschka érvelésének a lényege), de lehetnek a társadalmi léten belüli nóvumok, egyfelől a komplexusok differenciálódása, másrészt azok történeti fejlődése következtében, társadalmi formációk és fejlődési szakaszok tekintetében. Erre a lehetséges ellenvetésre Peschka nem reagál. Én a magam részéről tartalmilag Peschkával értek egyet, számomra a döntő érv itt az összkomplexus, a társadalmi totalitás elsőbbsége a társadalmi létrétegen belül, amihez hasonló nincs sem a szervetlen, sem a szerves létben.

4. Peschka válasza az általa föltett kérdésre tehát az, hogy önálló jogi ontológia nem lehetséges, de lehetséges és indokolt a jog társadalomontológiájának a kifejtése. A jog társadalomontológiája hangsúlyozottan nem diszciplináris kérdés, hanem megközelítésmódot és szemléletmódot jelent. A válasz pozitív megalapozása érdekében itt röviden fölvillantja azokat az alapgondolatokat, amelyeket a további fejezetekben majd részletesen elemez. Ezeket tömören hét pontban foglalhatjuk össze:

a) "A társadalmi lét létszerű különössége mindenekelőtt abban nyilvánul meg, hogy a társadalmi lét komplexusok komplexusa."[8]

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére