Fizessen elő a Sportjogra!
Előfizetés2018 óta a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (MTSE) négy alkalommal rendezte meg a Sport és Innováció Konferenciát, az intézmény legnagyobb nemzetközi tudományos és sportszakmai fórumát. A pandémiás helyzet ellenére 2021-ben is eredményesen zárult az immár negyedik Sportinno Konferencia, amelynek az egyetem és a Nemzeti Kézilabda Akadémia (NEKA) adott otthont. A rendezvényhez kapcsolódó nemzetközi partnernapok mindig kiemelt fontosságú sport- és tudománydiplomáciai találkozóknak adtak teret, ahol az intenzív szakmai és diplomáciai egyeztetéseken túl rektori fogadás és szerződéskötések is történtek. Felismertük a lehetőséget, hogy a konferencia három napján a partnereinknek bemutassuk a campust, az egyetem közösségét, és minden partnerséget konkrét lépésekkel erősítsünk. Az utolsó, 2021-es konferencia alkalmával továbbléptünk, és meghívtunk olyan diplomáciai szakértőket, akik a sportipar és sporttudomány érdekében sikeresen dolgoznak.
A Sportinno4-en közel háromszáz résztvevőt fogadtunk, a hazai vendégek mellett számos külföldi egyetem képviselőjét és oktatóját is. A vendégelőadók között találtunk Svájcból, Németországból, Szaúd-Arábiából, Georgiából, Portugáliából, Oroszországból és Angliából érkezőket, míg a konferencia résztvevői közül többen jöttek Albániából és Georgiából, továbbá Kolumbiából, Szaúd-Arábiából, a Fülöp-szigetekről és Spanyolországból is. A háromnapos rendezvény prominens külföldi vendége volt Fernando Parente, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) végrehajtó bizottságának tagja, Leonz Eder, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) elnöke és prof. dr. Claudio Nigget, a Berni Egyetem tanára, közismert tudományos szakértő. A konferencián közel kilencven előadásból, húsz workshopból és hat kerekasztal-beszélgetésből válogathattak a résztvevők. A nyitónapon az MTSE-n igazi sportos témákkal találkozhattunk, míg a második és a harmadik napon Balatonbogláron inkább a kézilabdáé volt a főszerep, de emellett meghallgathattunk két, a magyar olimpikonok és olimpiai bajnokok, az őket felkészítő edzők és szakemberek, továbbá a magyar sportvezetés néhány kiváló egyénisége részvételével lebonyolított kerekasztal-beszélgetést is.
Idén a hagyományos "sportinnós" témákon kívül a NEKA miatt nagyobb hangsúlyt kapott a kézilabda, és újszerűségéből fakadóan a "Női sportvezetők" és a "Sportdiplomácia ma" elnevezésű kerekasztal-beszélgetést is kiemelkedő figyelem övezte. A beszélgetésbe dr. habil. Kádár Judit, az MTSE nemzetközi igazgatója olyan szakembereket hívott meg, akik a mai magyar sport és felsőoktatás határmezsgyéjén nagy tapasztalatokat szereztek: így dr. habil. Suha György egyetemi tanár, volt gambiai nagykövet, Csiszár Jenő milánói rendkívüli és meghatalmazott nagykövet, Mladenovics Anna horvátországi konzul, dr. Pop Marcel, a SOTE nemzetközi igazgatója, tudománydiplomácia-szakértő, Murányi Gergely, a Teqball diplomáciai kapcsolatokért felelős vezetője, Gyurta Dániel miniszteri főtanácsadó és dr. Farkas Péter, az MTSE nemzetközi sportkapcsolatok - sportdiplomácia képzés vezetője vett részt a beszélgetésben, míg Iglói Nagy István, a KKM Sportdiplomácia Főosztály vezetője vállalta a moderátori szerepet.[1]
A beszélgetésben az egyéni tapasztalatokon túl a sportdiplomácia fogalma, aktuális magyar helyzete is felmerült. A nagyszámú hallgatóság körében sportolók, a felsőoktatásban dolgozók és sportszakemberek is érdeklődéssel fogadták azt a megközelítést, hogy saját tevékenységük is vélhetőleg kapcsolódik a magyar sportdiplomácia törekvéseihez, és érdemes tudatosítani saját lehetőségeiket és hatásukat a magyar sport és sportipar eredményeinek nemzetközi bemutatásában. Természetesen az időkeret nem engedte meg, hogy mélységeiben feltárjuk a sportdiplomácia területeit, működését, kihívásait és módszereit, ezért a kerekasztal szervezői a kezdeményezés folytatásáról döntöttek. Mladenovics Anna és dr. habil. Kádár Judit 2021 végén két fiatal kollégájukkal együtt sikeresen pályázott az Európai Unió TES-D Sportdiplomácia projektjére, melyet 44 pályázó szervezet közül öt nyert el, négy nyugat-európai NGO mellett az MTSE. Az olasz UISP APS Roma,[2] a Danish Gymnastic Association,[3] az FC Internationale Berlin 1980 e.V[4] és az ITTF Foundation[5] ún. grassroot sportdiplomáciai projektekkel pályázott, amelyekben a társadalmi integráció és inklúzió célját szolgálják a sport és fizikai aktivitás érdekes és hatékony szerveződésű programjai, lelkes vezetők támogatásával. Ezzel szemben az MTSE projektje képzési fókuszú, a sportdiplomáciához szükséges skillek fejlesztését célozza, és hosszabb távon egy angol nyelvű hibrid képzés alapjait fekteti le, amely részben támaszkodhat az egyetem egyéves magyar nyelvű képzésére, másfelől pedig a közép-európai és nyugat-balkáni térség tapasztalataira és együttműködéseire alapoz gyakorlati komponensében. A TES-D SD "Soft Skills for Soft Diplomacy" tíz hónapos pilotprogram 2022-ben valósulhat meg az MTSE NKI koordinálásában. Ennek rövid angol nyelvű összefoglalója rávilágít a hiányra, amely a sport-
- 37/38 -
ból érkezők és a sporton kívülről érkezők háttértudásában lehet a sportdiplomáciai tevékenységek során.[6]
A TES-D projekt indulásának a 2021 novemberi brüsszeli MOVE Congress adott helyszínt. Az Integration of Refugees Through Sport, Sport Diplomacy, Green Active Spaces, Mental Health and Physical Activity, Partnerships and Innovation during the Covid-19 Pandemic címmel megrendezett konferencia a sportdiplomácia grassroot vonalát képviselte. Ennek megismerése értékes volt a magyar projektet képviselő dr. habil. Kádár Juditnak, főként mivel a TE sportdiplomácia képzés oktatójaként és a sportdiplomácia pilotprojekt vezetőjeként eddig csak a másik diplomáciai vonalat ismerte, és a tervezett projektben a ping-pong diplomácia 50. évfordulóját a Magyar Sport Napján megünneplő rendezvényen mind a grassroot megközelítés, mind a hagyományosabb sportdiplomácia és képviselői is megjelenhetnek 2022. május 6-án. A projektben tavasszal egy felmérés és interjúsorozat is folyik néhány sportdiplomácia gyakornok közreműködésével. Ennek során a sportdiplomácia fogalmát és a szükséges skillek ismeretét, meglétét és fejlesztésének valóságát tárhatjuk fel. A projekt szeptemberben egy zágrábi workshoppal zárul, ahol diplomáciai esemény elemzésére és helyzetgyakorlatokra hívunk tizenkét érdeklődőt, majd ajánlások kerülnek megfogalmazásra a jövőbeli képzésfejlesztés érdekében.
A projekt másik folytatása egy CEEPUS nyári egyetemi pályázat, amely 2022 júniusában az egyetemen köszönthet egy csoport közép-európai és a Balkánról érkező résztvevőt. Továbbá az egyetem Testnevelés és Sporttudomány című kiadványában tervezünk egy kétnyelvű sportdiplomácia-különszámot létrehozni, amelyben magyar és külföldi szerzők tudományos és gyakorlati szempontokból vizsgálhatják a sportdiplomáciát, és a képzések is támaszkodhatnak majd a kiadványra. Ez is azt mutatja, hogy a Sportinno4 és a sportdiplomácia projekt, valamint a meglevő magyar és a tervezett angol nyelvű képzések szinergiában hozhatnak eredményeket.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás