Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésA cikk felhívja az olvasók figyelmét a társadalmi innováció szerepére a helyi közösségek fejlesztésében és megújulásában. A helyi önkormányzatok szerepét támogató közeg kialakításában határozza meg és ezt néhány izgalmas példával is illusztrálja.
Versenyképes régiók és kisebb közösségek egyaránt arra a következtetésre jutottak, hogy a technológiai és az üzleti innováció természetesen nem képesek minden problémát megoldani és minden igényt kielégíteni. Nagyon sok, a közösségek számára kiemelten fontos területen az áttörést a társadalmi innováció (social innovation) biztosíthatja.
A társadalmi innováció olyan ötleteket, termékeket, szolgáltatásokat, tevékenységeket, modelleket hoz létre, amelyek elsődlegesen a közösségek, azok egyes csoportjainak szükségleteire (komplex társadalmi problémáira) biztosítanak fenntartható megoldásokat, és egyben új társadalmi kapcsolatokat és együttműködéseket generálnak. A társadalmi innováció leghatékonyabban színterei a társadalmi vállalkozások (social enterprise). A társadalmi vállalkozás egy hibrid konstrukció a hagyományos üzleti és jótékonysági szervezetek, valamint működésmódok között, mely a sikereit nem a profit, hanem a társadalmi hasznosság (social impact) fogalmában határozza meg. A társadalmi vállalkozás pedig világszerte a KKV (kis-, illetve középvállalkozási) szektoron belül intenzíven fejlődő réteg, mely várhatóan a globális kapitalizmus jövőjének fontos eleme lesz[1].
Mind a társadalmi innováció, mind pedig a társadalmi vállalkozások támogatása fontos eleme az európai közösségek fejlesztésének, így az Európai Unió jelentős eszközökkel segíti a terjedésüket és megerősítésüket. (Érdemes megtekinteni a Social Innovation Europe (SIE) hatezer tagot számláló közösségét és az Európai Bizottság (EC) által összeállított Guide to Social Innovation című kiadványt.)
Az elkövetkezendő évtizedekben a társadalmi innováció támogatása lehet az egyik fontos feladat a közösségek fejlesztésében és megújításában, ami ugyanakkor jó lehetőség a helyi civil szféra megerősítésére és a kreatív társadalom- és humántudományi képzettségű szakemberek (rétegek) kapacitásainak sokkal hatékonyabb kihasználására.
Azok számára, akik ezen stratégiai fejlesztési irány mellett teszik le a voksukat és a saját közösségükben felkarolják a társadalmi innovációt és a társadalmi vállalkozásokat, fontos szem előtt tartani azt a tényt, hogy a hagyományos szervezési és irányítási eszközök helyett csakis a támogató, közvetlen beavatkozást kerülő eszközökkel érhetik el a várt sikereket.
Tehát a társadalmi innováció - melynek alapja a közvetlen párbeszéd az innovátorok és a célcsoport között - minden kreatív tevékenységhez hasonlóan elsődlegesen a támogató közeg/közösség létrehozásával erősíthető.
"Social innovation refers to new ideas that work in meeting social goals. [...] 'innovative activities and services that are motivated by the goal of meeting a social need and that are predominantly developed and diffused through organizations whose primary purposes are social.'" Said Business School, Oxford: Social Innovation. What It Is, Why It Matters and How It Can Be Accelerated.
"Social innovation is about new ideas that work to address pressing unmet needs. We simply describe it as innovations that are both social in their ends and in their means. Social innovations are new ideas (products, services and models) that simultaneously meet social needs (more effectively than alternatives) and create new social relationships or collaborations." Open Book of Social Innovation, Murray, Calulier-Grice and Mulgan, March 2010
Vancouver városa (Kanada) már most is rendelkezik kb. 60 társadalmi vállalkozással. A városi tanács tovább akarja fejleszteni ezen ágazatot, mely egyes komplex társadalmi és környezeti problémákat kezel, munkahelyeket teremt stb.. Ennek megfelelően költségvetési forrásokból hozzájárulnak 300 000 dollárral a Social Enterprise Portfolio Programhoz, melyet a városi közösségi alapítvány kezel (Vancity Community Foundation)[2]. Ez a hozzájárulás lehetővé teszi 3 új társadalmi vállalkozás alapítását, további 15 társadalmi vállalkozás kapacitás-bővítésének támogatását, létrehoz 90 új munkahelyet, és segíti a további 110 meglévő munkahely megtartását.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás