Megrendelés

Horváth Gyöngyi, Székely Erika: Sajtószemle (KK, 2015/4., 69-77. o.)[1]

HORVÁTH GYÖNGYI

NOTAR 2015/1

Tudósítás Brüsszelből - Az új EU-Bizottság elkezdte a munkáját

A vitatott személyi kérdések után 2014 novemberében az új, 28 fős EU-Bizottság - köztük az elnökkel Jean-Claude Junker-rel - elkezdte munkáját. Újdonság a szervezetben -amelyben ugyan, mint azelőtt, minden tagállam egy választójoggal rendelkező megbízottat küld, - hogy immár hét alelnök is van. A jövőben minden biztosnak szüksége lesz az alelnöke ajánlására ahhoz, hogy új javaslatot terjesszen a testület elé. Az Elnök a tíz prioritást tartalmazó kormányprogramjára való figyelmet szeretné felhívni, ami többek között az ingatlanbefektetés és munkahelyteremtés fontossága. Ahogy az előde, az új Elnök is különösen a kis- és középvállalatokat szeretné támogatni, ezeket a piac számára vonzóbbá tenni, az akadályokat minél jobban elhárítani, valamint egy digitális belső piaci hálózatot létrehozni. A javaslatok közül néhányat ismertet a cikk szerzője.

Javaslat a természetes személyek és a szabad adatforgalom védelmére a személyre vonatkozó adatok feldolgozásáról

A digitális belső piac alappillére az adatvédelem. A bizottságnak már volt egy, az adatvédelem harmonizálására irányuló javaslata 2012-ben az egész Európai Közösségre kiterjedően. Egy, az eredeti tervezettel szemben közjegyzői szempontból előnyösebb változatot - ami a hivatali titkot őrzők esetében kivételt tesz - a Parlament már elfogadott. Ez például a közjegyzői gyakorlat számára akkor lesz különösen jelentős, ha a végrendelkező az öröklésre jogosult személyt az öröklésből kizárja. Amennyiben a Parlament által elfogadott módosított javaslat érvényesül, az felmentené a közjegyzőt azon kötelezettség alól, hogy az öröklésre jogosultat informáljaarról, hogy a végrendelet okiratba foglalásával kapcsolatban a neve rögzítésre került.

- 69/70 -

Az Európai Unió tanácsában eddig nem történt megegyezés az adatvédelemről, főleg mert a németek aggódnak az eddigi adatvédelmi színvonaltól való eltérő szabályozás miatt. Az olasz soros elnökség alatt 2014 decemberében részben megegyezés született, ami előirányozza, hogy az egyes tagállamok az adatvédelemmel kapcsolatban kiindulhatnak a tervezett rendeletek követelményeiből, viszonzásképp azonban a jövőben az érintettek beleegyezése az adatok elmentésébe már csak "egyértelmű" nem pedig "kifejezett" lehet.

Javaslat az egyetlen taggal rendelkező korlátozott felelősségű társaságokról szóló irányelv kidolgozására

A Bizottság egy másik intézkedése a Societas Unius Personae (SUP) tervezett bevezetése. Erről a korlátozott felelősségű egyszemélyes társaságról szóló javaslatról nagyon ellentmondásosak a vélemények. A támogatók a következőkben látják a lehetőséget: kis- és középvállalatok alapítása egyszerűsített eljárással, amik ezáltal a jövőben erősebben tevékenykedhetnek a határokon túl is, leányvállalatok alapítása válik lehetővé külföldön és ezzel új munkahelyek jönnek létre.

A kritikusok azonban megkérdőjelezik, hogy vajon a kis- és középvállalatok külföldi ügyleteinek csekély hányada nem a vállalatok alapítására vonatkozó eddigi előírások eredménye-e a tagállamokban. Mindenekelőtt azonban jelentős rizikót látnak a visszaélésekben, amit a Bizottság által tervezett online bejegyzési eljárás rejt magában, melynek segítségével a cég alapítója 1 eurós minimális tőkével, későbbi felhalmozási kötelezettség nélkül az interneten keresztül, formanyomtatvány kitöltésével új társaságot jegyezhet be, anélkül, hogy a személyazonosságát a hatóság ellenőrizné. Ha a javaslat elfogadásra kerül, akkor a közjegyzői tanácsadás és ezzel együtt a személyes kapcsolat elveszne, ami addig a cégalapítás egyik fontos állomása volt. Az interneten megtalálható standard nyomtatványok nem helyettesítik a közjegyző által személyre szabott társasági szerződéseket. Ezen kívül az alapítói okirat szerinti és a tényleges székhelytervezett szétválasztása azt a veszélyt rejti magában, hogy egy olyan tagállamot választanak az alapítás helyének, ahol kedvezőbbek a feltételek, de a tényleges gazdasági tevékenység egy másik államban folyik. Másrészt a székhelyek szétválasztása fantom cégek alapításának is kedvez, mert kevesebb az állami ellenőrzés - ez pedig a pénzmosást és az adó elől való elmenekülést is segíti.

Ezeket a rizikókat a német és az osztrák kormány is felismerte és a cégjegyzékbe bejegyzett adatok helyességében való bizonyosság megtartását hangsúlyozta. A javaslatot többen bírálták és ellene vannak, az Európai Unió Tanácsa, sem pedig az Európai Parlament még nem hozott döntést az ügyben.

Javaslat a polgárok és vállalatok szabad költözési jogának támogatására bizonyos közokiratok Európai Unión belüli egyszerűbb elfogadásán keresztül

Az "Apostille-rendelettel" a Bizottság az Eu-polgárok növekvő mobilitása miatt a közokiratok legalizálására vonatkozó formai követelményeket szeretné csökkenteni. Az eredeti javaslat szerint 12 kategória lenne, többek között a családi állapotra, a vállalkozási formára,

- 70/71 -

a társasági képviseletre, az ingatlantulajdonra, valamint a szellemi tulajdonra vonatkozóan, ahol az okirat tartalmát nem kell elismertetni, de a hitelességét igen. Csakis jogos kétség esetén kételkedhet a hatóság a közokirat vagy hiteles másolat eredetiségében és fordulhat annak a tagállamnak hatóságához információért, ahol az irat ki lett állítva. A Parlament az alkalmazási területet további okiratokra is szeretné kiterjeszteni. Az Európai Unió Tanácsa az elmúlt év végén megegyezett abban, hogy az alkalmazási területet a családi állapotra korlátozza. A kérdések tisztázására és a technikai megvalósításra a rendeletről való döntést követően lehet számítani.

NOTAR 2015/2

Bírósági joggyakorlat

Az adásvételi szerződés végrehajtásával megbízott közjegyző a tulajdonátírást nem tagadhatja meg arra hivatkozva, hogy a vevő a megbízás díjának megfizetését még nem teljesítette. A döntés előzménye, hogy egy ingatlan adásvételi szerződést okiratba foglaltak, amelyben a közjegyző azt az utasítást kapta, hogy az ingatlan átírását a vételi díj megfizetése után intézze. Ezen kívül a közjegyző okiratba foglalta a vevő finanszírozási célokra használandó telekadósságának átruházását. A közjegyző ugyanakkor megtagadta az adásvételi szerződés végrehajtását arra hivatkozva, hogy a költségeit még nem egyenlítették ki. A Szövetségi Törvényszék döntésénél a közjegyzőnek az Okiratba foglalási törvény 53. §-a szerinti benyújtási kötelezettségét, valamint a Költségmegállapítási rendelet 10. § (1) bekezdése, illetve a Bírósági és közjegyzői díjszabásról szóló törvény 11. §-a szerinti visz-szatartási jogot vette alapul. A Szövetségi Törvényszék döntésében tisztázta, hogy az Okiratba foglalási törvény 53. §-ából származó közjegyzői hivatali kötelezettség elsőbbséget élvez a Bírósági és közjegyzői díjszabásról szóló törvény 11. § szerinti visszatartási joghoz képest. A 11. § kifejezetten kimondja a visszatartási jog kizárását az Okiratba foglalási törvény 53. §-ának eseteiben. Végezetül a Törvényszék felhívta a közjegyző figyelmét az előlegezés lehetőségére a Bírósági és közjegyzői díjszabásról szóló törvény 15. §-a értelmében.

Miközben a Költségmegállapítási rendelet 10. § és az Okiratba foglalási törvény 53. §-ának viszonya az irodalomban és a bírósági joggyakorlatban is vitatott volt, a törvényhozó a jogszabályok egymáshoz való viszonyát a Bírósági és közjegyzői díjszabásról szóló törvény 11. §-ábantisztázta. (Okiratok, kiadmányok, másolatok, valamint bírósági iratok saját belátás szerint visszatarthatok, amíg az ügyben felmerülő költségeket ki nem fizették. Ez azonban nem alkalmazható, ha az Okiratba foglalási törvény 53. § a visszatartással szemben áll). Tehát a paragrafus kifejezetten kimondja a visszatartási jog kizárását, amennyiben a közjegyző okiratba foglalta az akaratnyilatkozatot, amit a Földhivatalhoz vagy a Cégbírósághoz benyújtottak. Ez alól csak egy kivétel van, "ha valamennyi részes fél együttesen valami mást kíván és a közjegyző "a késedelemmel kapcsolatos veszélyre" figyelmeztette.

- 71/72 -

SZÉKELY ERIKA

JOGI FÓRUM-PUBLIKÁCIÓ

A gondnokság alá helyezési perekre irányadó új szabályok és azok alkalmazása során eddig felmerült gyakorlati problémák

Dr. Hajdú Csaba cikkének elején lefekteti, hogy gondnokság alá helyezési pereket is tárgyaló bíróként mellőzi az új szabályozás teljes körű ismertetését, ehelyett a gyakorlati problémákkal kíván foglalkozni. Cikke azért is különösen érdekes lehet, mivel Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (továbbiakban Ptk.) hatálybalépésével azonnali változások következtek be a gondnokság alá helyezés iránti perekben. A Ptk. hatályba lépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény (továbbiakban: Ptké.) 4. § (1) bekezdése szerint a nagykorú személy cselekvőképességet kizáró vagy korlátozó gondnokság alá helyezése iránt a(z új) Ptk. hatálybalépésekor folyamatban lévő eljárásban - ideértve a jogorvoslati eljárási szakaszt is - a(z új) Ptk. rendelkezéseit kell alkalmazni.

A szerző részletesen foglalkozik a perindítással, a cselekvőképesség részleges korlátozásával, végül a választójogból való kizárás kérdéskörével.

Ami a perindítást illeti, itt az élettársak és az együttélő házastársak problémája merül fel. A gondnokság alá helyezést a bíróságtól korábban csak a bejegyzett élettárs kezdeményezhette, ma már az általános értelemben vett élettárs is kezdeményezheti; a házastárs perindításának pedig feltétele, hogy együtt éljen a gondnokság alá helyezendő házastársával, azaz az életközösség még fennálljon[1]. De ugyanez a helyzet az élettársaknál is, definitív feltétel az együttélés. A gyakorlatban tehát mindkét esetnél felmerül az a nehézség, a bíróság a keresetlevél benyújtásakor mi alapján állapítja meg az élettársi kapcsolat, illetve a házastársi életközösség fennállását. Alperesi vitatás esetén a bíróság hogyan győződik meg a felperes aktív perbeli legitimációjáról? Hiszen olykor csak hosszadalmas bizonyítás eredményeként lehet megállapítani, hogy a felek között létrejött-e élettársi kapcsolat, illetve a házastársi életközösség mikor szakadt meg; amit nehezít, hogy élettársak és a házastársak esetében is előfordul, hogy az életközösség megszakadása ellenére is egy házban/lakásban laknak, vagy kényszerülnek lakni, illetve az élettárs/házastárs elköltözése ellenére még mindig az utolsó közös lakóhelyre van bejelentve.

Az egyik bizonyíték lehet, ha a felek között per van folyamatban például élettársi közös vagyon megosztása, szülői felügyeleti jog gyakorlásának rendezése, vagy házasság felbontása iránt. Ha azonban ilyesmi nem adott, a bíróság az alperes ellenvetése esetén komoly problémába ütközik, mivel perindítási jogosultság hiányában már magát a keresetlevelet érdemi vizsgálat (idézés kibocsátása) nélkül el kell utasítania a Pp. 130. § (1) bekezdés g) pontja alapján. Szintén nehéz kezelni eljárásjogilag, ha az aktív perbeli legitimáció a per alatt szűnik meg. Utóbbi esetben - amennyiben erre a felek egyezően nyilatkoznak, vagy

- 72/73 -

maga a felperes jelenti be - permegszüntetésnek van helye. A bíróságnak lehetősége van ugyanakkor az ügy iratainak (vagy csak a már elkészült szakvéleménynek) a megküldésével értesíteni az illetékes gyámhatóságot a gondnokság alá helyezés szükségességéről.[2]

Előfordul, hogy az alperes a per alatt eltűnik, személyes meghallgatása és a szakértői bizonyítás lefolytatása lehetetlen, a gyámhatóság azonban - erre irányuló felhívás ellenére - keresetét fenntartja (ezzel elhárítva egy esetleges kártérítési felelősséget). A Pp. 309. § (3) bekezdés első fordulata szerint a gondnokság alá helyezés iránti perben az alperes személyes meghallgatása csak kivételesen indokolt esetben, különösen akkor mellőzhető, ha ismeretlen helyen tartózkodik vagy a meghallgatása más elháríthatatlan akadályba ütközik. A Pp. 310. § (2) bekezdése pedig előírja a szakértői bizonyítás kötelezettségét, kivéve, ha az alperes ismeretlen helyen tartózkodik. Ennek a két jogszabályi előírásnak az egybevetéséből az következne, hogy az alperest személyes meghallgatása és szakértői vizsgálata nélkül is gondnokság alá lehet helyezni, azonban a kialakult bírói gyakorlat és az új szabályok alapján ezek hiányában szinte kizárt a törvényi feltételek fennállásának a megállapíthatósága.

A szerző álláspontja szerint ugyanakkor a bíróság csak az ésszerűség határain belül tehet kísérletet az alperes felkutatására (rendőrség megkeresése vagy a bűnügyi nyilvántartás lekérése útján); évekig nem húzódhat a per azzal, hogy az alperest keresi a bíróság, ilyenkor bizonyítottság hiányában a kereset elutasításának van helye.

Nehezebb, ha a gondnokság alá helyezés felülvizsgálatára irányuló per alatt (vagy annak megindítása előtt) tűnik el az alperes, vagy válik a tartózkodási helye ismeretlenné. Hiába van már egy jogerős ítélet, és a lefolytatott bizonyítás, a felülvizsgálat tárgya, hogy a gondnokság alá helyezés továbbra is indokolt-e. Ebben az esetben a cikk szerint a gondnokság alá helyezés eredeti indoka dönt. Gyógyíthatatlan beteg vagy olyan személy esetében, akinek egészségügyi állapota - a betegsége jellegére tekintettel - véglegesnek tekinthető (állapotában javulás már nem várható), újabb szakértői vizsgálat hiányában is indokolható a gondnokság alá helyezés fenntartása.

Megszűnt a 14. életévét betöltött kiskorú (korábban kizáró) gondnokság alá helyezésének lehetősége: a Ptk. a 17. életév betöltése után teszi lehetővé a gondnokság alá helyezést. A perindításra jogosultak köre ugyanakkor szélesedik a kiskorú törvényes képviselője személyével. A tizennegyedik életévét már betöltött kiskorú cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezése iránt a Ptk. hatálybalépése előtt benyújtott keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül el kell utasítani, a folyamatban levő eljárást pedig a kiskorú tizenhetedik életévének betöltéséig meg kell szüntetni (Ptké. 3. §); a bíróság a kiskorút a tizenhetedik életévének betöltését követően ismételten előterjesztett kereset alapján a nagykorúakra vonatkozó szabályok szerint cselekvőképességet részlegesen vagy teljesen korlátozó gondnokság alá helyezheti.

A cselekvőképesség részleges korlátozása témájára áttérve a szerző rögzíti, hogy a Ptk. a cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá helyezés helyett vezette be a cselekvőképesség

- 73/74 -

részleges korlátozását, amivel az volt a cél, hogy megszűnjön a cselekvőképesség általános jelleggel - minden ügycsoportra kiterjedő - korlátozásának a lehetősége. A bíróságnak ezután ügycsoportonként kell vizsgálnia a gondnokság alá helyezés indokoltságát. Ez az alperes távollétében lehetetlen. A felülvizsgálati perben viszont keresetet elutasító döntést hozni nem lehet, csak fenntartani, módosítani vagy megszüntetni (Pp. 312. §); így ebben az esetben a szerző véleménye szerint a bíróság hivatalból kénytelen minden intézkedést megtenni az alperes tartózkodási helyének a felkutatására - szükség esetén kényszerítő eszközök alkalmazása útján -, és mindenképp le kell folytassa a felülvizsgálathoz szükséges bizonyítási eljárást.

Technikai dolog, hogy mivel a hatályos Ptk. szabályait a már folyamatban lévő perekre is alkalmazni kell, az általános jelleggel korlátozó gondnokság alá helyezés vagy annak felülvizsgálata iránt még a régi Ptk. alapján megindult perben fel kell hívni a gyámhatóságot/felperest, hogy jelölje meg, mely ügycsoportok vonatkozásában kéri a cselekvőképességet részlegesen korlátozó gondnokság alá helyezés fenntartását. Amennyiben a felhívásnak a felhívott fél a bizonyítási teherre történt kioktatás után [Pp. 3. § (3) bekezdés, Pp. 141. § (2) és (6) bekezdés] határidőn belül nem tesz eleget, a kereset elutasítható. Felülvizsgálat iránti perben viszont marad mint lehetőség a pénzbírságolás és a folyamatos tájékoztatás, figyelmeztetés, felhívás, valamint a hivatalból elrendelt bizonyítás eszközeinek alkalmazása.

A jelenlegi jogalkotói felfogás szerint a belátási képesség korlátozottsága minden esetben egyedi, ezért a jogszabály - ellentétben a régi Ptk. 14. § (6) bekezdésével - példálódzó felsorolást sem tartalmaz a lehetséges ügycsoportokról. A korábbinál részletesebben, egyénre szabottan kell meghatározni azon ügyek körét, ahol a cselekvőképesség korlátozása szükséges,[3] és a bíróságnak ügycsoportonként kell részletesen indokolnia döntését. Az ítélettel nem érintett ügycsoportok vonatkozásában az érintett személy teljes cselekvőképességgel rendelkezik.[4]

Vizsgálja a szerző, hogy amennyiben a bíróság alakítja ki (határozza meg) az ügycsoportokat, az hogyan válik a kereset részévé. Továbbá, hogy a "többen a kevesebb" elv menynyiben és miként érvényesülhet. Arra jut, hogy a cselekvőképességet általános jelleggel korlátozó gondnokság alá helyezésre irányuló keresetet nem lehet úgy értelmezni, hogy a felperes valamennyi ügycsoport vonatkozásában kéri a cselekvőképesség korlátozását, mivel az általános jelleggel korlátozó gondnokság alá helyezés intézménye megszűnt, a cselekvőképesség csak részlegesen - meghatározott ügycsoportok vonatkozásában - korlátozható, a minden ügycsoportra korlátozás valójában a cselekvőképesség teljes korlátozását (korábbi terminológiával a kizáró gondnokság alá helyezést) jelentené, ezért szükséges a kereset pontosítása. A bíróság fantáziájára van bízva, hogy a keresetlevélben

- 74/75 -

meghatározott nagyobb ügycsoportokon belül, milyen "kisebb" ügycsoportokra rendeli el a korlátozást, valamint a keresetet előterjesztő saját maga által meghatározott ügy/ ügycsoport vonatkozásában kérheti a gondnokság alá helyezést.

Mi a helyzet, ha a bíróság által szükségesnek tartott ügycsoportra való korlátozásra egyáltalán nem irányul a kereset? Hajdú szerint a bíróság ilyenkor felhívhatja a felperes figyelmét erre az ügycsoportra és a keresetváltoztatás lehetőségére, amennyiben azonban az ennek nem tesz eleget, a bíróság kénytelen elutasító döntést hozni (holott a lefolytatott bizonyítás eredménye alapján adott ügycsoportra indokolt lenne a cselekvőképesség részleges korlátozása). Ha nem a gyámhatóság indította a pert, ilyenkor a bíróság az ítélet megküldésével a gyámhatóság tudomására hozhatja a perindítás szükségességét, ha viszont a gyámhatóság a felperes, csak a kártérítő felelősség marad.

A cikk erénye, hogy bírói dilemmát is megoszt az olvasóval, amikor felveti, hogy a cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság alá helyezésre irányuló perben a bíróság hozhat-e cselekvőképességet részlegesen korlátozó döntést, méghozzá általa szabadon meghatározott ügycsoportokra nézve. A törvényi indokolás és az új szabályok ismeretében arra a következtetésre lehet jutni, hogy ebben az esetben a többen benne foglaltatik a kevesebb, tehát a válasz igenlő, ugyanakkor ezzel az értelmezéssel könnyen előállhat az az egyébként kerülendő helyzet, hogy a gyámhatóság minden esetben teljes korlátozást fog kérni, nehogy ügycsoportokat kelljen kreálnia. Az ügycsoportok meghatározásánál várhatóan a régi Ptk. által példálózó jelleggel megadott ügycsoportok lesznek az általánosak.

A támogatott döntéshozatal jogintézményének a bevezetése pozitív változást hoz a gondnokoltak tekintetében is. Új törvényi feltétel a gondnokság alá helyezési perekben a belátási képesség vizsgálatán túl az érintett személy egyéni körülményei, valamint családi és társadalmi kapcsolatainak a vizsgálata. Ha az igazságügyi pszichiáter szakértő szakvéleménye szerint a belátási képesség korlátozott, vagy teljesen hiányzik, azonban az érintett személy támogató családban, rendezett körülmények között él, barátai vannak, akik segítik, környezetével jó kapcsolatot ápol, a szakvéleményben foglaltak ellenére nem feltétlenül állnak fenn a gondnokság alá helyezés törvényi feltételei. A bíróság továbbra sem mérlegelheti felül az elmeorvosszakértő véleményét, azonban fel kell tárnia az érintett személy egyéb körülményeit is, és azokra figyelemmel kell eldöntenie, hogy szükséges-e a cselekvőképesség teljes vagy részleges korlátozása, vagy elegendő más, az érintett személy önrendelkezési jogát kevésbé érintő megoldás alkalmazása. A perekben a bíróság kötelezően meghatározza, hogy a gondnokolt mindenfajta jövedelme mekkora hányadával rendelkezhet önállóan. Az ítéletben továbbá minden esetben - így teljesen korlátozó gondnokság alá helyezés esetében akkor is, ha az érintett személy állapota véglegesnek tekinthető - rendelkezni kell a kötelező felülvizsgálat időpontjáról.

Ptk. 2:38. § (2) bek. kimondja: ha a cselekvőképességet érintő gondnokság alá helyezési perben a bíróság úgy ítéli meg, hogy a cselekvőképesség részleges korlátozása sem indokolt, de az érintett személy meghatározott ügyei intézésében belátási képességének kisebb mértékű csökkenése miatt segítségre szorul, a gondnokság alá helyezés iránti keresetet elutasítja, és határozatát közli a gyámhatósággal. A támogatót a bíróság határozata alapján az érintettel egyetértésben a gyámhatóság rendeli ki. Ennek kapcsán gyakorlati kérdésként

- 75/76 -

merül fel, hogy ha a bíróság a keresetet elutasítja, azonban megítélése szerint az alperes enyhe fokú mentális zavar miatt segítségre szorul, a támogatott döntéshozatali eljárás szükségességét ítélete rendelkező részében foglaltan megállapítsa-e, illetve ennek hiányában a rendelkező részben foglaltan keresse-e meg az illetékes gyámhivatalt, vagy az ítélet jogerőre emelkedését követően küldjön megkeresést a gyámhivatalnak, utalva az ítélet indokolásában kifejtett támogatott döntéshozatali eljárás megindításának szükségességére, illetve szükséges-e a megkeresést külön is megküldeni, amikor a felperes maga az illetékes gyámhivatal. A szerző a feltett kérdésre azt a választ adja, hogy az ítélet rendelkező részéből ki kell derülnie annak, hogy a bíróság a konkrét esetben a támogatott döntéshozatalt tartja szükségesnek továbbá a rendelkező részben benne kell lennie a gyámhivatali megkeresésnek is. Amikor a gyámhivatal a felperes, "a rendelkező rész szólhat a felpereshez is, ezzel elkerülve annak szükségességét, hogy a bíróság ítéletét egyszer mint felperesnek, egyszer mint megkereséssel érintett gyámhivatalnak küldje meg, vagyis kétszer ugyanannak". De más megoldás is célravezető lehet.

A cikk foglalkozik az előzetes jognyilatkozat intézményével is (Ptk. 2:39. §), amely alapján az érintettek előzetesen nyilatkozhatnak arról, hogy kit javasolnak gondnokul, illetőleg kit zárnak ki a lehetséges gondnokok köréből. Az előzetes jognyilatkozatot be kell jegyeztetni az előzetes jognyilatkozatok nyilvántartásába.[5] Bírói oldalról ez azt a kötelezettséget hozza magával, hogy a bíró figyelmének a jövőben ki kell terjednie annak vizsgálatára, az alperes korábban tett-e előzetes nyilatkozatot és azt nyilvántartásba vetette-e. A Pp. 307. § (1a) bekezdése rendelkezik arról, hogy a felperesnek már a keresetlevél benyújtásakor nyilatkoznia kell róla, tudomása szerint az alperes tett-e előzetes nyilatkozatot. Vizsgálni kell ezt követően, hogy az előzetes nyilatkozat rendelkezései összhangban állnak-e az alperes érdekeivel, és a gondnokként előzetesen megnevezett személy az előzetes jognyilatkozatban foglaltak teljesítését vállalja-e, nem áll-e fenn vele szemben kizáró ok. Amennyiben az előzetes jognyilatkozat érvényességét az érdekeltek perben támadják, az érvényesség eldöntése a gondnokság alá helyezés iránti per előkérdése. Az ítéletben erre irányuló kereseti kérelem hiányában is rendelkezni kell az előzetes jognyilatkozat alkalmazásáról; a bíróságnak lehetősége van arra is, hogy azt csak részben rendelje el.

Végül a választójogból való kizárás kapcsán az rögzíthető, hogy a 2012. január 1-jétől hatályos Alaptörvény XXIII. cikk (6) bekezdése szerint nem rendelkezik választójoggal az, akit belátási képességének korlátozottsága miatt a bíróság a választójogból kizárt. A legfontosabb változás tehát, hogy a gondnokság alá helyezés önmagában már nem jelenti azt, hogy az alperesnek megszűnt a választójoga is; a választójog csak akkor szűnik meg, ha erről a bíróság az ítéletében külön is rendelkezik, kivételt képeznek ez alól a már gondnokság alatt álló személyek: aki az Alaptörvény hatálybalépésekor jogerős ítélet alapján a cselekvőképességét korlátozó vagy kizáró gondnokság alatt áll, nem rendelkezik választójoggal a gondnokság megszüntetéséig, vagy amíg választójogának fennálltát a bíróság

- 76/77 -

meg nem állapítja. Az sem kizárt, hogy a gondnokság alá helyezett kifejezetten csak a választójogból való kizárásának megszüntetésére indítson pert.

A fentiek azt is jelentik, hogy a cselekvőképesség részleges vagy teljes korlátozása esetén a bíróságnak erre irányuló kereseti kérelem hiányában is rendelkeznie kell arról, hogy az alperest a választójogból kizárja-e vagy sem. Az továbbra is bizonytalan, hogy az elmeorvosszakértő milyen tudományos módszer alapján tesz megállapításokat a választójog gyakorlásának kérdésében, továbbá - mint a szerző megállapítja - problémákat vethet fel, hogy a választási eljárásról szóló törvény rendelkezéseit nem hozták összhangba a Ptk. cselekvőképességet korlátozó rendelkezéseivel, így az még mindig a régi Ptk. szerinti terminológiát használja.■

JEGYZETEK

[1] Mint a szerző megjegyzi, e változás bevezetésének törvényi indoka, hogy a különélő házastársak perindítási jogukat gyakran visszaélésszerűen gyakorolták.

[2] A Ptk. 2:28. § (2) bekezdése alapján ugyanis, ha a gondnokság alá helyezés szükségességéről a gyámhatóság tudomást szerez, a gondnokság alá helyezési eljárást meg kell indítania, ha ezt a perindításra jogosult hozzátartozók hatvan napon belül nem teszik meg.

[3] A jogalkotó szerint a bírói gyakorlat már eddig is kialakított más, a törvényi példák között nem szereplő ügycsoportokat.

[4] Mint a szerző rámutat, a Pp. 215. §-a alapján a bíróság által hozott döntés nem terjedhet túl a kereseti kérelmen (keresethez való kötöttség). A Pp. 310. § (1) bekezdése lehetővé teszi a hivatalbóli bizonyítást, ez azonban nem jelenti azt, hogy a bíróság a felperes keresetében meg nem jelölt ügycsoportra is elrendelheti a cselekvőképesség korlátozását.

[5] A bejegyzési eljárás szabályairól a gondnokoltak és az előzetes jognyilatkozatok nyilvántartásáról szóló 2013. évi CLXXV. törvény rendelkezik, az eljárás illetéke az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 43. § (9) bekezdése szerint 15 000 Ft. A bejegyzés elmaradása az előzetes jognyilatkozat érvényességét nem érinti.

Lábjegyzetek:

[1] Dr. Horváth Gyöngyi, MOKK ügyvezető Dr. Székely Erika, közjegyzőhelyettes, Budapest

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére