Megrendelés
Munkajog

Fizessen elő a Munkajogra!

Előfizetés

Dr. Trenyisán Máté: Beszámoló dr. Wellmann Barna Bence nyilvános doktori védéséről (MJO, 2023/3., 76-77. o.)

2023. június 1-je kiemelt nap volt mind a győri Széchenyi István Egyetem, mind pedig a hazai munkajogtudomány életében. E napon került sor nívós szakmai bírálóbizottság, valamint számos érdeklődő jelenlétében dr. Wellmann Barna Bence és dr. Trenyisán Máté, a Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájának doktorjelöltjei, illetve a Munkajogi és Szociális Jogi Tanszék tanársegédjeinek az egyetemi doktori fokozatszerzésre irányuló nyilvános védésére. Mindkét doktorjelölt témavezetője dr. Ferencz Jácint tanszékvezető habilitált egyetemi docens, ügyvéd volt.

Dr. Wellmann Barna Bence doktori értekezésének első nyilvános tervezetét ("A munkavállalói magánszféra határai - a munkáltató ellenőrzési joga adatvédelmi megközelítésből" munkacím alatt) 2022 telén nyújtotta be munkahelyi vitára. A szerző a dolgozat előbírálói feladatainak ellátására dr. Zaccaria Márton Leó habilitált egyetemi docenst (Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar) és dr. Karácsony Gergely egyetemi docenst (Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar) kérte fel. 2023. március 16-án sikerrel lezajlott a doktori műhelyvita. Az előopponensek értékelésükben elismeréssel nyilatkoztak a szerző munkájáról, és akár változatlan formában is - azonban kisebb módosítások elvégzését követően mindenképpen - nyilvános védésre bocsáthatónak ítélték a dolgozatot. A módosítási javaslatok elsősorban a tervezet címének felülvizsgálatára, illetve az összegző gondolatok átdolgozására - ennek részeként is különösen a dolgozat hipotéziseinek hangsúlyosabbá tételére - irányultak.

A szerző az előbírálói javaslatokat megfogadva, disszertációján több ponton mélyreható változtatásokat is végrehajtva, terjesztette elő nyilvános védésre módosított értekezését.

A disszertáció címe a javaslatok hatására szintén változott, a dolgozat a nyilvános védésre végül a feldolgozott témakörhöz jelentősen közelebb álló, "A személyes adatok kezelésének szabályai, formái és ellentmondásai munkajogi aspektusból" címet kapta.

A 2023. június 1-jén 13 órai kezdettel megtartott nyilvános doktori védés bírálóbizottságának elnöke prof. dr. Takács Péter egyetemi tanár (Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar) volt, a bizottság tagjai pedig prof. dr. Kun Attila egyetemi tanár (Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar és Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar), dr. Nádas György tanszékvezető habilitált egyetemi docens (Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar), valamint dr. Karácsony Gergely egyetemi docens voltak. A disszertáció hivatalos bírálatát dr. Zaccaria Márton Leó habilitált egyetemi docens és dr. Petrovics Zoltán egyetemi docens (Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar), adjunktus (Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar) készítették el.

Előadásában a szerző hangsúlyozta, hogy munkája a hatályos adatvédelmi jogi szabály- és intézményrendszer gyakorlatorientált munkajogi adaptálására irányult és írásával arra törekedett, hogy akár a laikus személyek számára is befogadható módon, átfogó és összegző jelleggel ültesse át az Általános Adatvédelmi Rendelet (GDPR)[1] előírásaival áthatott szabályanyagot a mindennapos munkajogi szituációkba. E törekvés megkövetelte a témakör és a szabályrendszer alapvető intézmények szintjéről történő felépítését, így az értekezés ugyanannyira tekinthető az adatvédelmi jog, mint a munkajog területéhez tartozónak. Ennek megfelelően, a dolgozat első felében közérthető, mégis kellően szakmai és mélyreható elemzéssel sorra veszi a téma szempontjából releváns adatvédelmi jogi intézmény- és szabályanyagot. Az így megszerzett ismeretekkel már kellő magabiztossággal térhet rá az olvasó a dolgozat magjának tekinthető következő fejezetekre, melyek a munkaviszony létesítését megelőzően, illetve a jogviszony fennállása során jellemző, akár mindennapos munkajogi kérdéseket és szituációkat vonnak adatvédelmi szempontú vizsgálat alá. Az értekezés utolsó nagy szerkezeti egysége pedig az adatvédelmi incidenseket helyezi elemzésének középpontjába.

A szerző - a munkahelyi vitára elkészített előopponensi értékelésekre, illetve a nyilvános védésre előterjesztett bírálatokra is reflektálva - írásának elsődlegesen összefoglaló jellegét mindvégig szem előtt tartva, kifejtette: meglátása szerint egy doktori értekezésnek nem szükségszerű velejárója, hogy az mindenképpen hipotézisek köré felvázolva épüljön fel, illetve konkrét kutatási kérdések megválaszolására irányuljon. Adott esetben az előbbiek nélkül is meg tud felelni a disszertációkkal szemben támasztott tudományos elvárásoknak egy sajátos megközelítésmódot alkalmazó, a

- 76/77 -

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére