Megrendelés

Dr. Vezekényi Ursula: Az európai részvénytársaság Societas Europaea V. (CH, 2005/6., 3-5. o.)

Munkavállalói részvétel az SE-ben

Az irányelv rendelkezéseit az implementáló törvény 15-50. §-ai ültetik át a magyar jogba. Az irányelv célja, hogy széles körű döntési autonómiát biztosítson a munkavállalói részvétel vonatkozásában, úgy azonban, hogy az lehetőség szerint ne járjon a jogelődnél, az alapításban résztvevőknél már megvalósult munkavállalói részvételi lehetőségek csökkenésével. Fontos hangsúlyozni, hogy magyarországi székhelyű SE esetén a munkavállalói részvételre vonatkozó Gt-rendelkezések nem alkalmazhatók, de irányadóak a külföldi SE magyarországi leányvállalata esetén a belföldön foglalkoztatott munkavállalók vonatkozásában.

Különleges tárgyaló testület

Az egyesülési tervezet, a holding alapítási tervezet közzétételét, a leányvállalat alapítására, az európai részvénytársasággá történő átalakulásra vonatkozó döntés meghozatalát követően biztosítani kell, hogy a lehető legrövidebb időn belül a különleges tárgyaló testület megalakuljon. A különleges tárgyaló testületbe munkavállalói képviselővé az választható, aki cselekvőképes és a munkáltatóval legalább hat hónapja munkaviszonyban áll. A különleges tárgyaló testület tagjainak számát, összetételüket, jelölésük módját, megválasztásuk eljárását az implementáló törvény 20-23. §-ai szabályozzák.

A különleges tárgyaló testület megalakulását követően a különleges tárgyaló testületnek azonnal meg kell kezdeni a tárgyalásokat a résztvevő társaságok ügyvezetői szerveivel a munkavállalók bevonására vonatkozó szabályok megalkotása érdekében. A különleges tárgyaló testület megalakulásától számítottan hat hónap áll rendelkezésre a tárgyalások befejezésére, de a felek közös megegyezéssel a tárgyalások időtartamát maximum egy éves időtartamra meghosszabbíthatják.

A tárgyalások eredményeképpen többféle döntés születhet.

1. A felek az implementáló törvény 31. § (1) bekezdésében meghatározott körben megállapodást írnak alá. Ennek tartalmát szabadon határozhatják meg azzal a korlátozással, hogy ha az SE átalakulással jön létre, a megállapodásban a munkavállalók bevonásának legalább az átalakuló társaságban adott szintjét biztosítani kell. Egyéb esetekben a részvételi jogok csökkentéséről is megállapodhatnak, de csak 29. § (3) bekezdésében meghatározott szavazatarány mellett. Ha a megállapodás létrejött, az szabályozza a részvétel terjedelmét, módját, az implementáló törvény 35-50. §-aiban foglaltak nem alkalmazandóak, kivéve, ha ezen szabályok alkalmazásában, részleges alkalmazásában állapodtak meg. Fontos hangsúlyozni: az SE alapszabályának összhangban kell állnia a megállapodásban foglaltakkal [12. cikk (4) bekezdés].

2. A különleges tárgyaló testület a 30. § (1) bekezdésében meghatározott szótöbbséggel dönthet úgy, hogy

- nem kezdi meg a tárgyalásokat vagy

- a megkezdett tárgyalásokat berekeszti.

Ez a határozat sem hozható meg, ha az SE átalakulással jön létre és az átalakuló társaságban a munkavállalóknak részvételi joga van.

A fent vázolt döntés azt jelenti, hogy az implementáló törvény 35-50. §-aiban írtak nem alkalmazhatóak, az SE belföldön foglalkoztatott munkavállalóinak tájékoztatására, a velük való konzultációra a Munka Törvénykönyvében rögzítettek az irányadóak.

Mód van közös megegyezéssel bármikor a tárgyalások újra megnyitására, illetve a jelen pontban részletezett döntés meghozatalától számított két év elteltével a tárgyalásokat újra meg kell nyitni az SE dolgozói 10%-ának, vagy képviselőinek kérésére.

3. Az implementáló törvény 35-47. §-aiban foglaltak akkor kell alkalmazni, ha

- a különleges tárgyaló testület és a résztvevő társaságok szervei ebben állapodnak meg,

- a megállapodás a törvényes határidőn belül nem jön létre, a különleges tárgyaló testület nem dönt úgy, hogy nem kezdi meg a tárgyalást, illetve, hogy azt berekeszti és minden résztvevő társaság ügyvezető szerve az irányelv szabályainak alkalmazása mellett dönt.

Az implementáló törvény 35-47. §-ai a képviseleti testület megalakításával, működésével valamint a munkavállalók tájékoztatásával, a velük történő konzultációval kapcsolatos szabályokat tartalmazza.

Amennyiben a 3. pontnál ismertetett feltételek megvalósulnak, továbbá a jogelőd vagy a résztvevő társaságokban a munkavállalók a 16. §-ban meghatározott mértékben részvételi jogokkal rendelkeztek, az implementáló törvény munkavállalói részvételre vonatkozó 48-50. §-ai is irányadóak.

Képviseleti testület

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére