Megrendelés

Dr. Páka Sándor: Beszámoló és statisztikai jelentés a Magyar Országos Közjegyzői Kamara által vezetett Zálogjogi Nyilvántartás 2006. évi működéséről (KK, 2007/3., 7. o.)[1]

A 2006. évben immáron tizedik éve üzemel megbízhatóan és biztonságosan a Magyar Országos Közjegyzői Kamara által vezetett Zálogjogi Nyilvántartás (továbbiakban: Nyilvántartás), amely közhitelűen tartalmazza és tanúsítja a bejegyzett ingóságokat, illetve a vagyon terhelő zálogjogot alapító zálogszerződések létrejöttét.

A mai napig több mint 2440 munkanapot tudhat maga mögött a Nyilvántartás. Az eddig eltelt közel 22 000 órányi üzemidő mellett 48 óra tervezett leállási idő (0,21%) és mindösszesen 57 órányi nem tervezett leállás volt (0,26%). A nyilvántartás így 99,52%-os rendelkezésre állással üzemelt, ami országos nyilvántartások tekintetében kimagaslóan jónak számít.

A továbbiakban néhány jellemző szám a Nyilvántartás adatairól és annak 2006. évi változásairól.

Az előző évekhez mérten a mintegy 36 278 lekérdezési tranzakció - mely a közjegyzőktől ill. a lekérdezési jogosultsággal rendelkező felhasználóktól érkezett a Nyilvántartáshoz - körülbelül 12%-os csökkenést mutat. Az új zálogkötelezettek felvitele közel 9%-al csökkent. Azonban figyelembe véve az előző évek tendenciáját, elmondható, hogy a csökkenés mértéke jelentősen megtorpant. A zálogbejegyzések száma is 22%-os csökkenést mutat, bár figyelembe kell venni, hogy a zálogbejegyzések módosítása mintegy 15%-al nőtt az előző évhez képest. Az egyéb tranzakciók száma az előző évi eredményekhez képest csak minimálisan változott.

A 2006-os évben is - mint a megelőző években is - a zálogkötelezett és a zálogjogosult bejegyzéseknél a gazdálkodó szervezetek domináltak. Az új zálogkötelezettek 84%-át, valamint a zálogjogosultak 86%-át a gazdálkodó szervezetek tették ki. A gazdálkodó szervezetek közül - a zálogjogosultak tekintetében - továbbra is a vezető helyen a bankok és pénzintézetek állnak (66%).

A biztosított követelések összege az 1997. évi adatokhoz képest közel huszonnégyszeresére növekedett és a 2005. évhez viszonyítva is mintegy 21%-os emelkedést mutat. A biztosított követelések devizanemei: 60%-ban EUR, 23%-ban USD, 14%-ban HUF, 2%-ban CHF és 1%-ban egyéb deviza.

Összegezve elmondható, hogy az új zálogkötelezettek és az új zálogbejegyzések száma tekintetében tapasztalható minimális visszaesés ellenére a biztosított követelések összegének 21%-os növekedése az ingó jelzáloghitelezésbe vetett üzleti bizalom jeleként értékelhető.

A 2006. évben a Magyar Országos Közjegyzői Kamara lépéseket tett a korszerű és minden tekintetben biztonságosnak mondható minősített elektronikus aláírás bevezetésére a közjegyzői munkában. A bevezetett minősített elektronikus aláírással lehetővé válik a Nyilvántartás korszerűsítése is, amelynek előkészítő munkái 2007. év őszén várhatók. ■

Lábjegyzetek:

[1] Dr. Páka Sándor MOKK, műszaki igazgató

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére