Megrendelés

Szabó Gergely: Gazdasági társaság a szindikátusi kötelemben (CH, 2012/5., 7-11. o.)

1. Bevezetés

A szindikátusi szerződések a gyakorlat által létrehozott atipikus szerződések. E kontraktusok lényege, hogy a társaság működését a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény ("Gt.") rendelkezéseit kifeszítve a polgári jog keretében szabályozzák, ehhez pedig önálló garancia és szankció rendszert alakítanak ki.

Jelen munka tárgya a társaság részvételének vizsgálata a szindikátusi kötelemben. Az elmélet és a gyakorlat megosztott abban a kérdésben, hogy lehet-e a társaság szerződő fél a szindikátusi szerződésben. Egyes jogirodalmi álláspontok amellett érvelnek, hogy a szindikátusi szerződésben kizárólag a társaság tagjai lehetnek szerződő felek, és a bírói gyakorlatban is található hasonló megfogalmazás. Ezzel szemben fellelhető olyan jogirodalmi álláspont is, mely elfogadja a társaság szerződő félként való részvételét a szerződésben. A gyakorlatban gyakran előfordul, hogy befektető-védelmi okokból a szindikátusi kötelemben a tagok mellett a társaság is belép a szerződésbe, és a bírói gyakorlatban is található példa hasonló konstrukcióra.

Feltehető tehát a kérdés, lehet-e fél a társaság a szindikátusi kötelemben? Hol helyezhető el egy ilyen szerződés dogmatikailag? Milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat egy ilyen szerződés megkötése?

2. Lehet-e a társaság szerződő fél a szindikátusi kötelemben?

A kötelmi jog egyik alapvető szabálya a szerződéses szabadság elve. Eszerint a szerződő felek tetszőleges tartalommal köthetnek szerződést, így akaratuk szerint olyan szerződést is létrehozhatnak, mely a társaságon belüli együttműködést rendezi, és a társaság tagjai mellett a társaság is szerződő félként szerepel a kötelemben.

Fontos korlát azonban, hogy a szerződéses rendelkezéseknek meg kell felelniük a jogszabályi követelményeknek, így indokolt megvizsgálni, hogy fennáll-e valamely a Ptk.-ban szabályozott érvénytelenségi ok abban az esetben, ha a társaság tagja lesz egy szindikátusi kötelemnek. Meglátásom szerint az érvénytelenségi okok közül elsődlegesen a jogszabályba jóerkölcsbe ütközés és a jogszabály megkerülésének eseteit kell vizsgálni, az egyéb érvénytelenségi okok (például az alakszerű körülmények, a felek között fennálló szubjektív viszony) a vizsgált kérdés szempontjából kevésbé bírnak jelentőséggel.

A Ptk. és a Gt. rendelkezéseit figyelembe véve álláspontom szerint nem lelhető fel olyan jogszabályi rendelkezés, mely kifejezetten tiltaná, vagy jó erkölcsbe ütközőnek minősítené a társaság részvételét a szindikátusi szerződésben illetve ahol a társaság részvétele egy kógens jogi norma megkerülésének számítana. Hasonló következtetés vonható le több eseti bírói döntésből is, ahol a bíróság érvényesnek tekintette a jogvita alapjául szolgáló olyan szindikátusi kötelmeket, ahol a társaság tagjai mellett maga a társaság is részes fél volt a szerződésben.

Összegzésképp megállapítható, hogy nem ütközik normatív akadályba egy olyan szindikátusi jellegű szerződés megkötése, ahol a társaság szerződő félként szerepel, és kifejezetten ebből okból nem tekinthető érvénytelennek a szerződés a Ptk. rendelkezései alapján.

3. Hol helyezhető el egy ilyen szerződés dogmatikailag?

A kérdés áttekinthetőségének érdekében a vizsgálat tárgyát képező szerződéseket a résztvevő felek és a szerződés funkciója alapján három fő csoportba sorolnám.

Elsőként említeném a társasági szerződést. A társasági szerződés többoldalú, többszemélyes jognyilatkozat: a társaság tagjai által kötött, a társaság létrehozására és működésére irányuló sui generis szerződés. A társasági szerződés egy szervezet centrikus kötelem, melynek fő célja a társaság működőképességének biztosítása. A szerződés formája és tartalma kógens előírásokhoz kötött, szabály anyagát főként a Gt. tartalmazza.

A második szerződés a szindikátusi szerződés. A szindikátusi szerződésben a társasági tagok a társaságon belül az egymással szembeni kapcsolatukat, együttműködésüket és elvárásaikat szabályozzák. A szindikátusi szerződés eddig nem került kodifikálásra, a szerződésre vonatkozó szabályanyagot a bírói gyakorlat és a jogirodalom dolgozta ki.

A harmadik szerződéstípus olyan, a társaság és a tagjai által kötött polgári jogi szerződés, amely elsődlegesen gazdasági kötelmeket szabályoz (például a tagi kölcsönt).

E három szerződéses kategória megjelenhet önálló formában (például a társaság szervezeti struktúráját szabályozó társasági szerződés), de a kategóriák metszete nyomán elképzelhetőek vegyes szerződések is (például olyan társasági szerződés, mely a Gt.-ben meghatározott kötelező elemek mellett szindikátusi szerződéses elemeket, például egy Tag Along rendelkezést tartalmaz a részvények adásvételére vonatkozóan).

Kérdés tehát, hogy a vázolt szerződések közé hogyan illeszthető be egy olyan szindikátusi kötelem, amelyben a társaság tagjai mellett a társaság is szerződő félként szerepel, és a szerződés célja a társaságon belüli együttműködés szabályozása.

- Egy ilyen szerződés nem lehet társasági szerződés, mivel fogalmilag lehetetlen, hogy a társaság is szerződő fél legyen a létrehozására irányuló szerződésben. A társasági szerződés funkciójában is eltér a szindikátusi kötelmektől, mivel a társasági szerződés elsődlegesen a társaság szervezeti felépítését és működőképességét hivatott biztosítani, és a tagok együttműködését csak e kiemelt cél függvényében szabályozza.

- A vizsgált szerződés nem lehet azonban szindikátusi szerződés sem. A jogirodalom és a bírói gyakorlat többségében azt az álláspontot képviseli, hogy a szindikátusi szerződés a társaság tagjainak az egymás közötti együttműködését és elvárásait szabályozza. A szerződés egy olyan belső aktus, mely a társaság keretein belül valósul meg, így fogalmilag maga a társaság sem lehet tagja a szerződésnek.

- Tisztán a társaság és a tagok részvételével megvalósuló polgári kötelmekbe sem illeszthető be egy ilyen megállapodás, mivel a szerződések a szindikátusi kötelmektől eltérően nem a társaságon belüli együttműködést szabályozzák, hanem elsődlegesen gazdasági tartalommal rendelkeznek.

Hova illeszthető tehát be a vizsgált szerződés? Álláspontom szerint egy ilyen szerződés a szindikátusi szerződések és a polgári jogi kötelmek metszetét adja. Részben szindikátusi szerződés azért, mert a szerződés a társaságon belüli együttműködést szabályozza, és részben polgári jogi kötelem azért, mert a társaság is megjelenik szerződő félként. Az így létrejövő szerződés egy szindikátusi jellegű joint venture szerződésnek tekinthető.

4. Milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat egy ilyen szerződés megkötése?

Célszerű megvizsgálni, hogy mely konstrukció tekinthető előnyösebbnek a szindikátusi funkció betöltéséhez. E kérdés vizsgálatánál több szempontot is figyelembe lehet venni.

4.1. A társaság anyagi felelőssége

A társaságba belépő befektető egy nagyobb összeget fektet be a társaságba, azonban szeretné, ha a joint venture szerződésben a társaság anyagi felelőssége is megjelenne a befektetése biztosítékaként. A befektető a befektetésével azonos mértékű kötbért köt ki arra az esetre, ha a társaság olyan súlyos szerződésszegést követne el, amely következtében a befektetési célok meghiúsulnának.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére