Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Alberti Giulia: Minden gyerekről - ismertetés az UNICEF Magyarország 2023. évi gyermekjogi konferenciájáról (CSJ, 2023/4., 53-54. o.)

A 2019-ben megrendezésre került Gyerekhang konferencia után 2023-ban ismét gyermekjogi tematikájú konferenciát szervezett az UNICEF Magyar Bizottság a Gyermekek Világnapja alkalmából. Az esemény programja nemcsak a szülői közönségnek szólt, hiszen néhány programelem a gyermekekkel foglalkozó szakemberek számára is szolgálhatott új információkkal, innovatív megoldásokkal. Fontos hangsúlyozni a megoldás-fókuszt, ugyanis a szervezők célkitűzése éppen az volt, hogy a problémák felvetésén túl tényleges tapasztalatokkal, jó gyakorlatokkal szolgáljanak a látogatók számára.

A köznapi, populárisabb témákat feldolgozó panelbeszélgetések mellett mélyebb szakmai kérdések is megvitatásra kerültek, az előadások mellett pedig gyakorlati segítséget nyújtottak a különböző workshopok és a szakmai szervezetek standjainál jelen lévő szakemberek. Gyermekjogi szempontból ki kell emelni, hogy a szervezet - korábbi gyakorlatának megfelelően - hangsúlyt fektetett a gyermekrészvételre is, és a beszélgetésekben, valamint az operatív feladatok megvalósításában szerepet kaptak az UNICEF Fiatal Nagykövetei, akik a gyermekek véleményét, hangját voltak hivatottak képviselni az eseményen.

A konferencia egésze, valamint a panelbeszélgetések összetétele is követte azt az alapelvet, hogy a gyermekvédelmi tevékenység során a gyermek holisztikus fejlődésére kell figyelemmel lenni, azaz több tudományterület szakembereinek együttműködése tud a gyermek érdekeiben igazán hatékony lenni. Ennek megfelelően jogi, orvosi, pszichológiai, pedagógiai és gyermekvédelmi terület képviselői osztották meg gondolataikat a gyermekek életének különböző aspektusait érintő kérdésekben. A tematika nagyrészt igazodott az UNICEF hazai tevékenységének fő pilléreihez. Előadások és beszélgetések dolgozták fel több szempontból a gyermekek fizikai és mentális egészségét, hangsúlyt helyezve a velük való kommunikációra és a számukra elérhető korai fejlesztési lehetőségekre. A gyermekbántalmazás különböző terekben valósulhat meg, így ennek megfelelően annak iskolai, valamint kibertérben előforduló megelőzési, kezelési lehetőségei is megvitatásra kerültek. A gyermekjogi edukációra fókuszálva a szervezet gyermekjogi munkatársa, Nagy-Balás Borbála egy rendhagyó, szülőknek szóló, ún. ÉbresztőÓra program[1] keretein belül ismertette meg a Gyermekjogi Egyezményt és annak rendelkezéseit a workshop résztvevőivel.

Az iskola mint élettér alapjaiban határozza meg a gyermekek életét. Ezt a fontos szerepet felismerve, a konferencia helyszínén több kiállító szervezet is hangsúlyt helyezett oktatási vagy az osztályközösséget érintő témákra, ezek mellett pedig két oktatási kérdést is érintő panelbeszélgetés is megrendezésre került. A bullying témát feldolgozó panelben dr. Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa hangsúlyozta, hogy komoly figyelmet érdemel a probléma és első megoldási lépésként az iskolai zaklatás mélyreható kutatása szükséges annak megállapítása érdekében, hogy a jelenség megértését követően arra adekvát reakciót lehessen adni. Jármi Éva, pedagógiai szakpszichológus, a Hol A Helyem Központ vezetője felhívta a figyelmet a közösségi működés alapjaira, mely szerint az erőszak maga kizárható, egy erőszakmentes iskolai környezet megteremthető, azonban ez nem egyenlő a konfliktusmentes működéssel, hiszen a konfliktus maga is a közösségi együttlétből fakad, ezért az nem kerülhető el teljes mértékben.

Részben az iskolai élethez is kapcsolódva, a fiatalok mentális egészségéről szóló beszélgetésben Borbáth Katalin PhD, pedagógiai szakpszichológus, az Országos Óvoda-iskolapszichológiai Módszertani Bázis vezetője hangsúlyozta a gyermekeket az iskolai környezetben körülvevő szakemberek munkájának kiemelt jelentőségét, és a különböző prevenciós programok lehetőségeire is felhívta a közönség figyelmét. Novák Krisztina, az Integrált Jogvédelmi Szolgálat vezetője a gyermekvédelmi gondoskodásban élő gyermekekre fókuszálva kitért a gyermekcsoport különleges védelmet igénylő helyzetére és a jelenleg elérhető jó gyakorlatokra is. Ehhez kapcsolódva hangsúlyozta a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósággal a digitális gyermekvédelem tárgyában jelenleg is folyó együttműködésüket, melynek keretében az on-

- 53/54 -

line térhez kapcsolódó gyermeki jogokat ismertetik meg a gyermekekkel és biztosítják a segítségkérési lehetőségeket is, többek között a Hatóság keretében működő Internet Hotline útján.

Egészségügyi, pszichológiai és gyermekjogi tekintetben egyaránt fontos gondolatokat osztott meg a gyermekkori pozitív és negatív élmények felnőttkori hatásairól Makara Mihály hepatológus, belgyógyász főorvos. Kutatásában a betegei gyermekkori élményeinek vizsgálatát követően összefüggést talált a negatív élmények (például bántalmazás, elhanyagolás) és a felnőttkorban kialakuló káros szenvedélyek, egészségügyi problémák között. Ennek mentén pedig felhívta a figyelmet az olyan - egészen egyszerűnek ható - pozitív élmények fontosságára, mint egy biztos barátság a gyermek életében vagy a támogató szülői környezet.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére