Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésHogyan alkalmazhatóak a versenyszférában bevált menedzsmentmódszerek egy városi önkormányzatnál? Mit érhetnek el a stratégia alapján cselekvő, proaktív menedzserek a közszférában? A nemrégiben megjelent Administratégia című könyv évek kutatásain alapuló, a közszféra teljes szemléletváltozását célzó menedzsmentkézikönyv gyakorlatias modellekkel. A szerzőkkel beszélgettünk.
• Könyvükben a közszféra menedzseléséhez nagyon újszerűen közelítenek. Miért gondolják, hogy erre Magyarországon szükség van?
Maciej Kisilowski: Magyarország és a szomszédos országok válaszúthoz érkeztek. Az elmúlt 25 évben állami intézményeink arra fókuszáltak, hogy kiszámítható, elszámoltatható, és relatíve nem korrupt állami apparátust építsenek ki a kommunizmus romjain. A cél nagyjából egyértelmű volt: a nemzetközi szervezetek kívánalmainak is megfelelni, és a külföldi befektetőket is idecsábítani. Megtettük, gratulálhatunk hozzá magunknak. A kérdés az, hogy most mi következik? Megrekedünk a középmezőnyben, vagy bátran nekivágunk, hogy olyan virágzó gazdaságot építsünk, mint Ausztria, vagy Németország? Ha az ambiciózusabb ösvényen haladunk tovább, akkor intézményeink nem lehetnek szimplán "adminisztrátorai", vagy "végrehajtói" a nyugat által megalkotott ötleteknek. Az okos cselekvés és a tudás központjaivá kell válnunk, amelyek egy koherens és vonzó vízió köré rendeződnek.
Izabela Kisilowska: Vezetői tanácsadóként pontosan ugyanezt a fejlődést látom a versenyszférában, ami a stratégiák szükségletére vonatkozik. A rendszerváltás utáni kezdeti periódusban térségünk vállalkozásai csupán megbízható beszállítói voltak a képzett és olcsó munkaerőnek. Ám a növekedés kulcsa a több hozzáadott értéket képviselő ágazatokban van. Sok olyan menedzserrel találkozom, akik nagyon jók voltak a könnyen lecserélhető kétkezi munkások irányításában, ám a magasan képzett, magasabb igényű "primadonnákkal" már gondban vannak egy olyan piacon, ahol hiánycikk a jól képzett munkaerő.
• Stratégiáról és tehetségről beszélnek. Hogyan kapcsolódnak ezek össze?
Izabela: Azért, mert a közszférában a stratégiáról úgy beszélnek, mint egy darab papírról, amely csak az EU-s források megszerzéséhez szükséges - ezután be lehet tenni egy aktába porosodni. Az Administratégiában azonban megmutatjuk, hogy a stratégiai vezetés tudománya és alkalmazása mekkorát fejlődött az elmúlt néhány évtizedben.
Maciej: Manapság a stratégia nem egy kívánságlista a következő tíz évben elérendő célokról, legalábbis nem szabad annak lennie. Sokkal inkább egy térkép, ami összekapcsolja az erőforrásokat az eredményekkel. És, amikor "erőforrásokról" beszélünk egy tudásintenzív szervezetnél, akkor főleg emberekről és az ő tudásukról beszélünk.
Izabela: Ahhoz, amit Maciej most elmondott, alapvető változásokra van szükség stratégiánk kialakításában. Az a feladatunk, hogy kreatívan felhasználjuk a körülöttünk lévő erőforrásokat, tehetségeket, a know-how-t, amikkel rendelkezünk, vagy amiket ki tudunk fejleszteni. Máskor pedig csak annyit kell tennünk, hogy kihasználjuk azt, hogy szerencsések vagyunk és elegendő annyit tennünk, hogy a helyes irányba koncentráljuk ezeket, hogy elérjünk egy értelmes célt, és megoldjuk a valós problémákat.
• Tudnátok példát mondani?
Maciej: Igen. Gondoljunk csak a Terror Házára. Ezt a múzeumot nem csupán a küldetése - bemutatni a magyar történelmet egy másik nézőpontból - tette sikeressé. Létrehozói egy unikális erőforrásra, a borzalmas emlékű épületre is építettek. Majd hozzáadták a - különösen a kilencvenes évek végén - nagyon innovatívnak számító multimédiás prezentációkat. Végül az egészet egy, a múzeum céljáról szóló nagyon erős vízió köré integrálták. A stratégiai menedzsment elve azt mondja, hogy a jó stratégia nem egy lista: inkább olyan, mint egy kirakós, amelyben a rendelkezésre álló erőforrásokat, tevékenységet és célokat be kell illeszteni egy történetbe.
Izabela: Valójában hasonló analízis készíthető nemcsak egy
- 32/33 -
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás