Megrendelés

(Könyvismertetés) Rigó Balázs: Római jog, történeti-jogi földrajz és jogösszehasonlítás* (Acta ELTE, tom. LII, ann. 2015, 219-221. o.)

Hamza Gábor akadémikus, az ELTE ÁJK Római Jogi és Összehasonlító Jogtörténeti Tanszékének professzora tiszteletére 2015-ben ünnepi kötet jelent meg, amelyet 2015. december 17-én mutattak be és adtak át az ünnepeltnek az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának tanácstermében. A régi dékánok festményeivel ékes tanácstermet zsúfolásig megtöltötték a különböző szakterületeket képviselő akadémikusok, egyetemi tanárok, gyakorló jogászok, a társkarok képviselői.

Az ünnepséget Varga István professzor, az ELTE ÁJK tudományos dékánhelyettese nyitotta meg, és a tőle megszokott eleganciával elnökölt. Földi András tanszékvezető egyetemi tanár, Harmathy Attila akadémikus és Vékás Lajos akadémikus mondtak köszöntő beszédet, amelyekre Hamza Gábor válaszolt.

Földi András az ünnepelt életrajzát vázlatosan áttekintő, jelentős tudományos eredményeit összefoglaló, anekdotákban, személyes élményekben gazdag, bensőséges, egyszersmind derűs hangvételű beszédet tartott. Kiemelte, hogy Hamza Gábor akadémikus életútja olyannyira bővelkedik a jelentős eseményekben és sikerekben, hogy a 65. születésnapjához képest bő másfél év késedelemmel megjelenő ünnepi kötet is bizonyos értelemben jubileumi kötetnek nevezhető. Hamza Gábor első tudományos publikációja, az elbirtoklás császárkori fejlődéséről szóló, külföldön is számon tartott műve 45 éve,[1] akadémiai doktori disszertációja könyv alakban 30 éve jelent meg,[2] és szintén 30 évvel ezelőtt, 1985-ben kapta meg tanszékvezetői kinevezését.

Földi András ünnepi beszédében röviden bemutatta az ünnepelt tiszteletére az ELTE-Eötvös Kiadó gondozásában harmadmagával (Sándor Istvánnal és Siklósi Ivánnal) szerkesztett tanulmánykötetet, amelynek igen eredeti, egyszersmind találó latin nyelvű címe (Ad geographiam historico-iuridicam ope iuris Romani colendam)[3]

- 219/220 -

is utal Hamza Gábor kivételesen széles horizontot átfogó munkásságára. Hamza professzor 2002 óta megjelenő hatalmas összefoglaló műveivel[4] egy új szakirodalmi műfajt teremtett meg, amely az összehasonlító jogtudomány, a magánjogtörténet és a földrajztudomány módszereit ötvözi. E komplex módszer koherenciáját a római jogi tradíció hatástörténetére való koncentrálás biztosítja.

Harmathy Attila és Vékás Lajos beszédjeikben kiemelték Hamza Gábor kiemelkedő nyelvtudását, szakmai alaposságát, valamint köszöntőjüket mindketten egy-egy anekdotával színesítették.

Hamza Gábor szintén anekdotázó, elegáns humorral teli válaszában megköszönte az ünneplést és az ünnepi kötetet, majd külön kiemelte, hogy tudományos eredményei nem jöhettek volna létre munkatársai és a Kar támogatása nélkül. Az ünnepség a beszédek után állófogadással zárult.

A kötet a szerkesztők által írt magyar és angol nyelvű Laudatiót (9-19) követően huszonegy hazai és hat külföldi szerző tanulmányait tartalmazza magyar, német, angol, olasz és francia nyelven. A szerzők között megtalálhatjuk az ELTE, a Szegedi Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a győri Széchenyi István Egyetem, a poznani Adam Mickiewicz Egyetem, a Kölni Egyetem, a Cataniai Egyetem, az Amszterdami Egyetem, a Rotterdami Egyetem és a pretoriai University of South Africa római jogász és polgári jogász professzorait, tanárait. A magyar nyelvű tanulmányokat német vagy angol nyelvű rezümé egészíti ki. A tanulmányok a szerzők nevének betűrendje szerint követik egymást.

A jelen ismertetés keretében nincs módunk arra, hogy az egyes tanulmányokat méltassuk, de az alábbiakban közöljük a szerzők nevét, valamint a tanulmányok címét és oldalszámait.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére