Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Süléné Száraz Zsuzsanna - Balog Attila: A Csongrád Megyei Önkormányzat "régi-új" feladatainak ellátását biztosító költséghatékony eszközök számbavétele (Jegyző, 2012/2., 43-44. o.)

Az Országgyűlés 2011. december 19-én fogadta el a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvényt, mely a megyei önkormányzatok számára 2012. január elsejétől területfejlesztési, vidékfejlesztési, területrendezési, valamint koordinációs feladatokat határoz meg.

A megyei önkormányzatok feladatait konkrétabban a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény világítja meg. A területfejlesztéssel és a területrendezéssel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCVIII. törvény megalkotásával a megyei önkormányzat területfejlesztési hatásköre bővült, de megállapítható, hogy a feladatok jó része már a múltban is a megyénél volt, az Ötv.-változás az intézmény-fenntartási feladatok megszűnését követően - mondhatni - reflektorfénybe emelte ezt a területet.

A jelenlegi feladatok közül kiemelendő a területrendezési terv készítése. Önkormányzatunk a 21/2005. (XII. 1.) számú önkormányzati rendeletével fogadta el a tervet, és legutóbb a 2012. március 19-i ülésén módosította azt [10/2012. (III. 19.) számú önkormányzati rendelet]. A tervmódosítás előkészítő fázisának aktualizált vizsgálati eredményei, megalapozó munkarészei, környezeti értékelése, térinformatikai feldolgozásai a területfejlesztési feladatainkhoz is jó alapot biztosítanak.

A területfejlesztéshez kapcsolódó feladatok ellátása során a megyei önkormányzatok célkitűzése, hogy területfejlesztési stratégia meghatározásával felkészüljenek a 2014-ben kezdődő uniós költségvetési ciklusra. A feladat nem könnyű, de szerencsére a megyei területfejlesztési koncepció készítésének is vannak előzményei, hiszen a Csongrád Megyei

- 43/44 -

Területfejlesztési Tanács az 1999-ben elfogadott koncepciót 2007-ben felülvizsgálta.

Aktuális feladatunk, választ adni arra a kérdésre, hogy a felülvizsgálat óta Csongrád megyében milyen társadalmi-gazdasági és környezeti változást előidéző folyamatok zajlottak le, továbbá az európai uniós és a hazai források támogatásával megvalósult fejlesztések milyen hatást gyakoroltak a megye és kistérségei fejlődésére. A fejlettség méréséhez a koncepcióban meghatározott jelzőszámok, az ún. eredménymutatók alakulásának értékeléséhez rendelkezésünkre állnak a KSH nyilvános adatbázisai, továbbá a VÁTI Kht. által működtetett területi információs rendszer szolgáltatásai, valamint saját térinformatikai rendszerünk támogatása. Az információs rendszerekből nyerhető adattömeg első látásra nem is tűnik kevésnek, azonban a fejlesztési célkitűzések, programok megvalósulásának mutatószámait tekintve megállapíthatjuk, hogy az alapadatok, információk hiányosak, nem minden esetben készíthető idősoros elemzés. A legnagyobb gondot az okozza, hogy a 2011. évi népszámlálás területi adatai még nem állnak rendelkezésre, ezért a felülvizsgálatnál csak a 2001. évi népszámlálás és a 2005. évi mikrocenzus adataival és az azokból továbbvezetett adatokkal számolhatunk.

További nehézséget okoz, hogy a megyei szintű, egyes programokhoz kapcsolódó mutatószámok begyűjtéséhez és folyamatos nyomon követéséhez szükséges megyei monitoring rendszer kiépítése elakadt a 2007. évi jogszabályi változások következtében. A Csongrád Megyei Önkormányzat Közgyűlése 2007. évi felterjesztésében hangot is adott annak a véleményének, hogy a területfejlesztéssel és területrendezéssel kapcsolatos információs rendszerről és a kötelező adatközlés rendjéről szóló 112/1997. (VI. 27.) Korm. rendelet módosítása során maradjon meg a kétszintű területi információs rendszer és ne szűküljenek a megyei önkormányzat szolgáltató feladatai. A régiók, a megyék és a kistérségek területi tervezési feladatait, a helyi lehetőségeket, erőforrásokat, a csak helyben meglévő adatokat, információkat is kezelő megyei szintű információs rendszer képes hatékonyan kiszolgálni. A megyei szint megtartásával a régiós feladatellátás támogatását is helyi szakmai eszközrendszer segíthetné. A felterjesztés már nem volt képes befolyásolni a jogszabály módosítás irányát, a 31/2007. (II. 28.) Korm. rendelettel a kétszintű - országos és megyei - területi információs rendszert felváltotta az országos szintű területfejlesztési és területrendezési információs rendszer (TeIR).

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére